| Sonia822 a întrebat:

Un vecin si-a internat bunica la azil si n-a fost s-o vada de 2 luni, sub pretextul ca e corona si nu-i lasa, le ofera informatii doar la telefon. E real, sau i-a fost lene si a abandonat-o?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil sa fie vrajeala dar sa nu uitam ca in aceste vremuri tulburi poate sa fie si real faptul ca nu-i lasa, de exemplu acum in spitale ajungi doar pe urgenta daca esti dus cu salvarea, inainte la UPU (urgente) mergeai si singur daca aveai o durerea mare, o problema etc deci odata cu covidul asta nenorocit multe s-au schimbat.
Pe de alta parte nu pot sa nu aduc in discutie chestia cu bagatul bunicilor la azil si sau a celor care nu stiu de existenta lor fie ca-s plecati prin afara fie ca nu le pasa, iar cand mor bunicii, strabunicii etc pe care nenorocitii de nepoti nu i-au vizitat niciodata vin la mostenire sa ia o casa un apartament, un ban, mie sila de astfel de jegosi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este real cunosc caz in care cineva este in azil iar nepotul lui comunica cu asistenta la telefon, nu are voie in azil deoarece batrinii sunt vulnerabili si i au repede covid nu ca ar avea ei covid dar ei au sistemul imunitar praf si acest covid daca l ar lua ar fi fatal.

| sierra1 a răspuns:

"Un vecin si-a internat bunica la azil...si a abandonat-o?"

hai să fim onești: DA!

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere situația si faptul ca bătrâni sunt mult mai sensibili la această boală exista posibilitatea sa fie pe bune.Acuma nu stiu, probabil daca esti interesat poti sa suni la un azil si sa întrebi.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu citi au corona la azil de obicei pentru o persoana carantina tine 2 saptamini.Eu acum am covid si ies din carantina miercuri. Daca s-au imbolnavit unul dupa altul mai multi atunci carantina se prelungeste, dar normal ar fi ca bolnavii mai ales daca sunt in varsta sa fie izolati si dusi la spital.Deci pe undeva nu cred sa dureze de 2 luni carantina nu e logic.

| Sonia822 explică (pentru gemeni6226):

..ca n-ar fi neaparat carantina, ca e ``cu covidul`` si nu-i lasa sa viziteze deloc

| gemeni6226 a răspuns (pentru Sonia822):

Tot ce se poate. asta pentru ca batrinii sunt mai vulnerabili la virus si se vindeca mult mai greu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Sonia822):

Da, unele locuri pot interzice accesul. Daca vecinul tau are sau duce ceva infectat cu corona la azil, si il iau pacientii, famillile pot da azilul in judecata, si nimeni nu vrea sa basculeze banii.

| Yuoia a răspuns:

Pandemia e de un an. Si zici nu a fost sa o vada de doua luni. De un an si pana acum doua luni a avut voie sa o vada? Inseamna ca a abandonat-o. Cu pretextul foarte comod al pandemiei.

| Sonia822 explică (pentru Yuoia):

Acum 2 luni a internat-o, si nu a fost niciodata sa o vada

| Eireann a răspuns:

In UK nu se accepta vizite in case de batrani, azile sau hospice de cand a inceput pandemia. Acum o saptamana au dat voie la cei vaccinati cu masca si combinezon.

| Invictusman a răspuns:

Este real da.

| Anonimul151 a răspuns:

Carantina nu are cum sa tina 2luni.Carantina este de 2saptamani dar eu zic se poate prelungi la 3saptani maxim.Mai mult de atat nu cred.Ar fi prea suspect sa tina 2luni.

| AndreeaWTS a răspuns:

E real. Nu minte.
Accesul în casele de bătrâni nu este permis de teamă să nu aducă virusul cineva din afară.
În schimb unele case de bătrâni îi mai aduc la poartă (deci în aer liber și la distanță de câțiva metrii) la cererea rudelor care îi vizitează.
Dar dacă persoana e prea bătrână sau are probleme de sănătate/deplasare nu mai e posibil.