| SadAndSick a întrebat:

Urgent TPU! Am nevoie de ajutor urgent, pana mai tarziu.Asta nopate m-o prins maicamea ca am stat putin la telefon ca nu am avut somn. O intrat peste mine si mi-a zis ca de maine voi pune tel la ea in camera. Nu mi se pare normal. Am aproape 18 ani.Si acum face din tantar armasar si vrea sa stea de vorba cu mine ea si cu tatal meu sa imi impuna reguli si un program de stat la tel cu toate ca nu stau prea mult.Eu nu vreau ca seara sa il duc la ei pentru ca este al meu si nu e normal.Am nevoie de el si nici nu vreau sa vorbesc cu ei mai tarziu ca sunt foarte incapatanati si imi fac scandal.Destul am suferit din cauza lor.Nu mai vreau. Nu vreau nici un program ca nu sunt copil mic. Ajutati-ma si spuneti-mi ce sa fac. Funda

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu ești copil mic, care mai are nevoie de supraveghere seara, să te comporți toată ziua în așa fel încât să demonstrezi că poți să îți asumi responsabilități, să preiei din sarcinile și treburile din casă din proprie inițiativă, să porți cu ei discuții serioase pe un ton și cu o atitudine de o matur. Să vadă și să înțeleagă ei că nu mai ești copil mic, să nu fie asta doar pretenția și declarația ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exemplu, soliciți telefonul înapoi și dai tu soluția, la ora 21.30 de exemplu îl depui inapoi la mama, să vadă că ești disciplinat și ascultător, ca un tânăr înțelept.

| ywar a răspuns:

E al tau? Iti platesti tu abonamentul din banii tai? Banii tai, de unde? Aud>>? Ai salariu? Cand ai un salariu si te intretii atunci ai dreptul. cand nu, niciun drept! Invata la scoala si nu mai sta pe telefon. V-a tampit tehnologia asta!

| Crisloree a răspuns:

Puii mei, lucrează, ia ti altul și atunci faci tu regula, asta dacă cumva e pe banii lor și atunci te pot șantaja. Nu prea cred ca ai ce sa faci, decat sa mai rabzi și dupa sa pleci la faculta undeva sau sa te muti. Poate crede ca de aia nu dormi, ca să stai pe tel sau cine știe ce au în cap.