| smiley92 a întrebat:

Urmeaza sa sa ma vad cu o fata dupa ce am vorbit pe mediile de socializare si la telefon.
Fata pare sa fie interesata de mine dar nu stiu daca e ok sau o sa pierd timpul si bani cu ea daca e de alta religie.
Nici nu prea am cum sa o intreb asta de pe acum si nici nu stiu cum sa formulez intrebarea sa nu fie aiurea.
Eu imi doresc o relatie serioasa si de durata dar ea poate va tine la religia ei si sa fiu obligat sa ma convertesc eu daca o sa merite fata.
Am intrebat-o ce religie are si mi-a spus ca nu crede in religii si nu are o religie, dar in Dumnezeu crede dupa ce am intrebat-o.
Voi ce parere aveti, cum ar trebui sa procedez in acest caz? Intr-o familie unul sa fie de o religie iar celalat de alta e aiurea cu toate ca se tine in aceeasi zi...

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi dacă nu crede în religii în ce religie să te convertești pentru ea? rolling on the floor))

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca a zis ca nu crede intr-o religie? Devine si ea "doar cu numele" ce esti tu si gata. Asta este doar un pretext, nu va legati de asta.

Conteaza sa va intelegti voi si sa va iubiti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca te doare capul de mizeria asta cu religia... mai bine lasa fata in pace. Eu daca as avea o dilema de-asta si mi-ar pasa si sa zicem ca eu as fi catolic si ea ortodoxa as zice bai, uite daca tot vrem un viitor impreuna, hai sa incepem prin a face compromisuri in aceeasi masura amindoi si i-as propune sa ne convertim amindoi la o ALTA religie. Penticostali, adventisti, pastafarieni, chiar nu conteaza care.

| Frank51 a răspuns:

Eu nu cred ca tu vorbesti serios. Daca tot conteaza asa mult pentru tine religia de ce o mai ti de vorba? De ce nu cauti alta direct.

| smiley92 explică (pentru Frank51):

O tin de vorba pentru ca am inteles ca pentru ea nu conteaza, am precizat asta in topic.Si vorbesc serios, nu caut alta pentru ca ea pare interesata...restul cu care am vorbit nu s-a ajuns pana aici sau nu sunt interesate incat dau cu seen sau nu mai citesc mesajele.Cu unele tipe nici nu vreau sa intru in vorba pentru ca stiu ce urmaresc si le poate capul.

| Frank51 a răspuns (pentru smiley92):

Inteleg. Religia ar fi cea mai mica problema pe care o ai, daca nici macar nu v-ati vazut inca. Cati ani ai? Esti cam entuziasmat, inseamna ca inca nu prea ai avut experiente de genul. Trebuie sa ai putin mai multa incredere in tine si sa ai papagal, dar ai timp sa inveti.

| smiley92 explică (pentru Frank51):

Am 27 de ani, am avut cateva experiente dar nu prea am ajuns la relatii sau ceva mai serios.
Nu ca as fi sau nu entuziasmat, dar as vrea sa stiu altii daca au avut astfel de experiente, cum ati procedat si daca nu ati pierdut investind timp si atentie.
Am avut multe experiente mai naspa, ba ca era din alt judet si nu aveam cum sa ne vedem, fie era mai inalta, fie avea prieten si doar vorbea, fie se enervau usor, fie de alta religie si tot asa...
Am mai cunoscut tipe de alta religie dar nu ma interesa atunci sa intru in vorba cu ele pentru ca mi se pareau asa ca ele is in cautare de baieti. Uneia i-am zis dupa ce s-a maritat ca nu si-ar fi schimbat religia pentru mine si mi-a zis ca si-a schimbat.

| Frank51 a răspuns (pentru smiley92):

Auci, la 27 de ani inca asculti vrajelile fetelor? Man, tu trebuie sa te joci cu ele, nu sa stai dupa fundul lor. Femeile se plictisesc repede, isi pierd interesul repede daca nu esti putin mai diferit si starnesti interes. Astea disperate sunt in stare sa se lipeasca de oricine, mai ales daca au copii, pentru stabilitate, dar tu trebuie sa le joci pe degete pe astea tinerele. Ai 27 de ani, inca nu este tarziu sa te schimbi, femeile cauta oricum barbati mai in varsta cu vreo 3-4 ani decat ele, deci ai inca sanse sa gasesti una buna. Daca mai stai cativa ani pierzi sansa asta si nu o sa mai ai de ales, va trebui sa iei una divortata, sau cu copil, sau pur si simplu una pe care nu a luat-o nimeni. Asculta de sfaturile astea ca sunt simple si nu ai ce pierde. Incredere si tupeu iti trebuie.

| smiley92 explică (pentru Frank51):

Pai ma joc cu ele, dar pe mediile de socializare nici nu mai zic la cati le cauta, se "enerveaza" aproape din orice sau nu ma bag cu oricare in seama.
In viata reala e cam dubios sa te bagi cu oricare in seama pe strada sau toate toapele care se cred printese cu ce le ofera parintii.

| Frank51 a răspuns (pentru smiley92):

Dude, esti prea fricos. Daca vrei sa vorbesti cu o fata, just do it, fara sa te gandesti la consecinte, ori pe net, ori in realitate. Sunt zeci de mii de subiecte de discutie, just open your mouth si gata.

| smiley92 explică (pentru Frank51):

Cam o dau in bara cu multe pe net ca intru in vorba prea prostesc cu cele din oras laughing pentru ca la un "buna" sau "buna, ce faci?" nu raspund pentru ca e prea banal.

| OldSoul a răspuns:

Aia e problema?
Ai de ales intre a risca si a ramane cu regretul... Din aste doua, cea mai naspa varianta e sa ramai cu regretul ca nu ai incercat, e posibil ca asta sa te macine peste ani.
Asa ca fapt divers, majoritatea fetelor cu care ma inteleg bine, sunt de alta religie laughing)

| Sekim a răspuns:

Daca tu intr o relatie cel mai important lucru il consideri religia, mai bine se intreaba ea daca merita sa stea cu tine, nu tu cu ea. Credinciosi falsi happy

| Adrian5575 a răspuns:

Si eu trec prin aceeasi poveste. Daca fata merita, mergi inainte cu ea. Cand o sa va luati, face-ti numai cununia civila, fara cea religioasa.

Să nu uităm totuși că trăim într-o epocă în care nu mai riști să fii ars pe rug pentru credințele pe care le ai.

Din păcate, pare că tu ai rămas mental în epoca aceea.

| smiley92 explică (pentru Unknownzgw):

Nu vorbim de epoca aici, dar mi se pare aiurea ca barbatul sa isi schimbe.E alt obicei, daca se ajunge la divort revii inapoi si mi se pare un pacat sa te convertesti.E ca si cand ai face asta fortat si din interes...

| CatalinB11 a răspuns (pentru Unknownzgw):

Daca esti un evreu in Arabia Saudita te asigur ca nu ai sa scapi prea bine happy

| Titan123 a răspuns:

Dacă ți ești ortodox fa o sa se convertească ea la religia ta

| smiley92 explică (pentru Titan123):

Ar fi bine, asta ar inseamna ca m-ar iubi cu adevarat.

| Carcel3000 a răspuns:

Cu ce mașina te duci