| lifeistough a întrebat:

V-ati casatori cu cineva care are un copil sau mai multi?

35 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie sa simti ca esti acceptata si de acei copii... iar asta depinde de tine, de el, de copii!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt de acord cu o casatorie de acest gen. Conditia principala ar fi sa merite acest lucru care implica multe probleme in viata. Daca cei doi se iubesc, si isi doresc cu adevarat sa fie impreuna, copii nu sunt o problema, daca in familia lor exista cineva care poate sa îi ajute in viata. Important este sa ai langa tine omul drag, omul pe care il iubesti si cu ajutorul lui viata desi grea devine foarte frumoasa si permanent ai acea traire care te face fericit.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

N-ar fi asta un impediment. Altele sunt, si fiecare si le poate imagina usor pentru cazul sau. Pana nu accepti diferenta intre realitate si proiectiile din mintea ta nu poti trai impacat, iti pui piedici inutile. Cu timpul inveti asta, pe pielea ta, cat vrei tu de mult. Si inca ceva, iubirea nu pune conditii.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca ar fi 1 da dar mai multi nu nu nu

| Vizitiul a răspuns:

Nu, vreau sa am proprii mei urmasi, nu vreau sa intretin urmasii nimanui.

lolita
| lolita a răspuns:

Parerea mea sincera punandu-ma in locul persoanei respective ar fi urmatoarea: as cauta un tata bun pentru copii mei si sa ne poata intretine pe toti. vreau sa zic ca eu nu m-as casatori din dragoste ci mai mult din interes cautand o viata mai bun pentru copii mei. am avut o relatie cu un barbat care avea un copil si totusi eram "putin geloasa" deaorece de multe ori nu ne puteam intalni, iti zic ca am rupt relatia si am avut grija sa caut unul fara obligatii. poate sunaegoist dar daca eu nu am obligatii am pretentia ca nici el sa nu aibe.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@MyWay ce l-ar opri pe copilul tau sa iti spuna acelasi lucru?

Ii subscriu tipei care a scris ca poate avea si 20...

| Yang a răspuns:

Despre un singur lucru sunt sigura in viata asta: cand iubesti cu adevarat faci orice.Si daca are un copil ce? cu ce dauneaza chestia asta din contra acea persoana este una curajoasa daca in ciuda tuturor reuseste sa isi creasca copilul singura si este de admirat acest lucru nu de criticat, cand iubesti accepti persoana asa cum este iar daca are copil nu cred ca ajungi asa de departe cu acea persoana din moment ce nu iti convine ideea ca are un copil

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Never say never!

| eva_2950 a răspuns:

Cu siguranta Nu! Cunosc un astfel de caz, tatal se ducea sa-si vada copilul cam de 1-2 ori pe saptamana, craciunul il facea cu fosta sotie si copilul, pastele il facea cu actuala sotie si copilul facut cu aceasta.Atunci cand sotie ii aducea aminte ca trebuie sa dea banuti in casa ii zicea ca nu are de unde ca i-a dat copilului din prima casnicie si viceversa.Tot ducandu-se sa-si vada copilul din prima casnicie a inceput sa nutreasa sentimente mai profunde si pentru.fosta si acum o zi sta cu fosta, o zi cu actuala.
Atunci de ce sa te casatoresti cu un barbat care are si alti copii din alte casatorii, doar daca vrei sa te legi la cap fara sa te doare?

| anna01 a răspuns:

Nu, nu-mi plac familiile divizate, in consecinta mai multe griji.Ar fii povara pe care mi-as asuma-o de bunavoie si inutil.

| Deea a răspuns:

Daca m`as intelege bine cu el poate sa aiba si 20 de copii.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Daca as cunoaste pe cineva care ar avea copii nu ar fi nici o problema.acel copil nu are absolut nici o vina este un suflet nevinovat. daca iubesti acea persoana trebuie sa iubesti si copiii.parerea mea intai de toate trebuie sa cuceresti dradostea puilor, deoarece ei conteza pentru un parinte.

| Bii26 a răspuns:

Pai nu...

de ce sa faci asta?

poate b/f a fost casatorit si a divortat

si poate nu vrea sa se recasatoreasca/sa-si refaca relatia

viata ta, destinul tau!

fa ce vrei cu ele

| Sara2 a răspuns:

Niciodata! de ce sa-mi complic viata? merg pe premiza : baieti sunt garla, lumea imi spune ca sunt egoista, eu ma consider realista

| filipiak a răspuns:

Asta e in functie de cat e de mare dragostea pe care o porti persoani respective. Va spun sincer, traiesc asta, un om indragostit e capabil de multe...Si poate face lucruri pe care in mod normal nu le-ar face
pax
filipiak

| ////////////// a răspuns:

Depinde de sitiuatie daca-ti plac copii, si daca tii la el, te stimeaza, iubeste de ce nu?

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Depinde de situatie...cred ca da, xoxo

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

De ce nu? In fond, imi doresc si eu copii si chiar am planuri de adoptie in viitorul apropiat.Asa ca mi-ar fi indiferent, atata timp cat sotul nu e navetist la cealalta familie. Mi-ar placea ca ai sai copii sa stea la noi. Dar nu cred ca trecutul unui om isi are loc in prezent. Oricum ce a facut e bun facut. Oare cati barbati au copii de care nu stiu, oare cate femei au copii ai caror tata le si lor, mamelor, necunoscut? Asa ca... orice e posibil.Decat sa afli cand ti-e lumea mai draga, mai bine la inceput.

| Antonimu a răspuns:

No way! am zis nu! nu am zis! deloc! never! niciodata! not! i don't want! nope! nici gand! negativ! nain! nu vreau!

| Antonimu a răspuns:

@zbenguici - pentru ca daca ar fi copilu meu, ar stii asta... si i-as zice "uitate ba boule ce scrie pe buletinul tau, daca vrei facem si un test ADN ca sa te convingi" si in plus copilu meu, nu ar zice asa ceva, pentru ca nu ar avea de ce stiind ca eu sunt tacsu natural happy

| smartalogu a răspuns:

Eu unu da, DAR doar daca m-ar iubi enorm. Ceva ce nu se poate descrie in cuvinte. Asa doar ca sa ma aleg cu 2 guri de hranit in plus, nu mersi.

| ralubruneta a răspuns:

Da daca respectivu are doar un copil si sa-i mai fac eu o surioara lu fisu/fisa...tongue

| Totti a răspuns:

Sincer nu.

| beatriz_1407 a răspuns:

Sincer nu...pentru ca nu vreau sa cresc copii altcuivastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu...eu nu as vrea sa ma casatoresc chiar daca ar fi singuralaughing
Daca ar fi...cu un copil da.Mai multi nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O casatorie trebuie sa se faca ca urmare a unei iubiri, iar o iubire "adevarata"nu este conditonata de nimic, nici de copii nici de reguli morale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca persoana cu care doresc sa ma casatoresc este pe placul meu si ne intelegem nu vad de ce sa nu ma casatoresc. In definitiv copii cresc, iar singuratatea este distrugatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pffff! am citit toate opiniile acestei postari si pot spune ca anumite argumente mi'au displacut si nu numai, au dat o dovada clara de lipsa umanitatii si responsabilitatii daca pot spune asa. de ce spun asta?! raspunsul il veti gasi in argumentul meu.
Deci, sa incepem cu inceputul: o familie se bazeaza asa cum bine stim cu (sper)totii pe incredere, respect, responsabilitate si in special dragoste, toate aceste pot duce la o familie inplinita, unita si fericita care sa poata aduce pe lume un puiut, un ingeras nevinovat si inofensiv, o comoara (copilul) exista insa si cazuri (numeroase) in care intre cei doi membrii ai familiei incep discutii, lipsa increderii, gelozia, egoismul, sau pur si simplu nu mai exista acel "ceva" ce ii poate tine impreuna.si se ajunge la despartire care din pacate nu ia in calcul existenta unui copil la mijloc, si care fara nici o vina trebuie sa accepte si sa suporte certurile si despartirea parintilor sai. oare are el vreo vina ca parintii s'au despartit?!? binenteles ca nu! si in final ajungem la ipostaza in care mama/tatal aleg sa isi refaca viata (cum este si firesc) intre parintele copilului si persoana care a aparut in viata lor exista o dragoste, respect si incredere, aici am sa intreb : Ce piedica poate fi acest copil nevinovat intre cei doi? (din punctul meu de vedere NICI UNA )daca persoana care isi doreste sa fie cu mama/tatal copilului are o dragoste curata fata de aceasta persoana nu vad unde este piedica! dincontra : atunci cand iubesti pe cineva il/o iubesti si cu bune si cu rele...si nu ma refer doar la defecte (calitati) "morale" sau fizice.ci la tot ce include viata acelei persoane DA chiar si un copil (sau mai multi). face parte tot din viata lui/ei si mai ales face parte din trupul lui/ei! Un copil isi va iubi parintii mereu.chiar si adoptivi fiind ei. un copil simte cine il iubeste si cine nu, poate face diferente si cu siguranta va aprecia indeeajuns compromisuriile si eforturile parintelui adoptiv (vitreg) de al creste, niciodata nu va reprosa nimic, daca i'sa oferit dragostea, atentia si educatia necesara!
Iar acum referitor la ceea ce a zis @myway : daca ii vei acorda o dragoste de parinte, atentie, educatie, si in primul rand nu vei face nici macar o clipa diferenta dintre el/ea (la copil ma refer ) si copii tai naturali, cu siguranta nu iti va reprosa niciodata ceea ce ai spus tu, aici joaca un rol ft mare si educatia care i'o vei oferii! chiar si copii tai naturali crezi ca nu iti pot vb asa (sau ma rog, sa iti intoarca replici usturatoare pentru un parinte)? ba sigur ca pot, insa nu o vor face atata timp cat tu ca tata ii vei educa corespunzator si cu simtul respectului fata de tine ca parinte! sti cum se zice? croitorul masoara de 7 ori si taie o data, exact asa este si in viata, gandesti de 7 ori inainte sa faci un pas sau chiar sa iti faci si un puct de vedere bine intemeiat!
@anna01 un copil nu poate fi numit niciodata o "povara", ci din contra un copil este un dar dumnezeiesc, o comoara pentru orice fam, un inger pentru orice parinte. atunci cand o persoana ajunge la ideea ca un copil poate fi o povara este aceea persoana in sine o povara, si asta pentru ca nu isi poate asuma responsabilitati si nu poate fac copromisuri, in viata trebuie sa invata sa pierdem, sa castigam, sa cadem si sa ne ridicam, sa cum trebuie sa ne si asumam anumite responsabilitati si compromisuri pentru a putea trece peste toate obstacolele!
@eva exista cazuri si cazuri, asta nu inseamna ca toate cazurile pot fi identice. Avem 5 degete la o mana, sunt toate cele 5 identice? asadar? conteaza foarte mult increderea si respectul care exista in "actuala" familie.in rest toate vin de la sine. Si inca ceva: atunci cand este vorba de un tata despartit cu copil unt rare cazurile in care tati obtin custodia copilului, ca drept urmare copilul trebuie sa ramana langa mama sa cum este si normal. cel putin pana la varsta la care are dreptul sa alega cu cine vrea sa stea.Asadar in aceste cazuri este firesc ca tatal sa mearga sa isi vada copilul (chiar daca sta cu mama lui ) si este si mai firesc ca actuala sotie sa inteleaga asta si sa accepte situatia, asta atata timp cat il iubeste cu adevarat si are incredere!
@zbenguici mi-a placut ft mult raspunsul tau happy. te pupic! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie thinking