| anonim_4396 a întrebat:

V-ati simtit vreodata foarte foarte jos? Sa simtiti ca sunteti o rusine pentru parinti? Prin faptul ca nu puteti avea un loc de munca stabil si nu va puteti stabili la casa voastra.
Cum treceti peste gandurile negre/de inferioritate si lipsa de speranta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Elena_Iustyna_1995 a răspuns:

Bineinteles..de-a lungul vietii fiecare om trece prin momente mai putin bune care te fac sa nu mai ai pic de incredere in tine.Dar ar trebui sa te gandesti ca viata este scurta si nu este timp nici sa ne bucuram de ceea ce avem..Zambeste-le celor ce te critica si fii fericit alaturi de oameni carora le pasa.Sunt atatia oameni de succes care au reusit doar prin munca si vointa, pentru a avea un loc de munca stabil trebuie sa gsesti ceva care sa te faca fericit in acel job si sa te axezi pe ceva in care crezi ca te descurci.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nam trecut prin asta sa stii la mine istoria vietii e diferita

| Adry05 a răspuns:

Păi și în loc să stai să suferi de ce nu cauți un job mai calumea? de ce nu te apuci eventual să-ți iei o calificare sau niște studii să-ți ofere un job mai calumea? cu statu și plânsu de milă nu rezolvi niic, trebuie să pui mâna să faci. Dacă mă simt vreodată așa, stau și plâng o seară și a 2-a zi sunt în picioare pusă pe treabă să schimb acel ceva, că dacă stau și plâng nu vine nimeni să-mi dea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Deseori mă simt așa și am și motive, mă incadrez in descrierea ta și mai am și anxietate, depresie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cunosc persoane în situația asta, majoritatea credincioase care așteaptă să le bage Dumnezeu în traistă. Când îți dai seama că ești adult și ești singurul responsabil de situația în care ești, nu vrean zeu, nu vreun blestem, nu ai tăi, ci doar tu, începi să-ți miști altfel oasele. Mai ales dacă ești tânăr, în putere și simți că trece timpul. Cât timp ai două mâini și două picioare și încă ai pe cineva să te ajute să nu dormi în stradă, găsești o soluție. Mai faci o calificare, te duci în Spania câteva luni, îți iei un al doilea job etc. Sau mergi la psiholog, dacă simți că ai vreun blocaj psihic, care nu te ajută să fii productiv. Dar oricum, faci ceva. Unii pictează cu picioarele, iar alții perfect funcționali se irosesc. E păcat.

| Apokales a răspuns:

Am ganduri similare, iar atunci ma gandesc la altii mai ratati decat mine, si sunt multi. Asta ma motiveaza laughing. Ma gandesc ca nu este in totalitate vina mea si ca este o problema si de context.

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

"...iar atunci ma gandesc la altii mai ratati decat mine..."

Cea mai mare prostie sa te gandesti la aia. De fapt, daca vrei sa faci ceva, ar trebui sa te uiti la cei care deja au facut si sa inveti de la ei.

| Apokales a răspuns (pentru Holiday):

M-am uitat si la aia si mori de ras, mai rau decat cei ratati. Sa te uiti la un program de lucru de-al lui Bezos mori de ras:
- eu spal vasele pentru ca ma ajuta sa cu muncile viitoare (ca vezi doamne te motiveaza sa indeplinesti inca o activitate din program, si inca una, si inca una...)
- activitatea care solicita intelectul se incheie la ora 10 sau 12, ceva de genul, pentru ca atunci gandesc cel mai bine. O data a trebuit sa ia o decizie importanta si nu a luat-o pentru ca era in afara intervalului
Sau idiotul de Zuckerberg care poarta aceleasi tricouri scumpe si identice ca sa nu se streseze cu deciziile din zi si sa se axeze pe cele importante.
Mai sunt si ideiile tampite ale lui Elon Musk despre succes:
- dormi 4 ore pe zi si compenseaza cu cofeina, ca sa fi cat mai productiv
- dai afara pe cei care nu vin cu idei bune in mod constant
Si lista continua. Fa-ti un program pe o foaie si respecta-l, te trezesti la ora 5 dimineata ca sa fii inainte tuturor. Si multe alte tampenii de genul asta.
Viata nu merge dupa cate idei de genul asta adopti, tine de contextul in care te afli, de geneticul pe care-l ai pentru ca el te predispune sa fii capabil de munca intensa, fie ea si intelectuala. Oameni de succes? Scuteste-ma!

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Dupa cum vezi, toti un model de a face lucrurile care functioneaza pentru fiecare in parte. Ideea e ca multi incearca sa-i copieze, doar ca nu asta e ideea. Smecheria e sa iei de la fiecare ceea ce ti s-ar putea potrivi tie, si sa adaptezi, pentru a avea sanse mai mari de reusita.

"Viata nu merge dupa cate idei de genul asta adopti, tine de contextul in care te afli, de geneticul pe care-l ai pentru ca el te predispune sa fii capabil de munca intensa, fie ea si intelectuala."

In orice context unii sunt mai bine si unii mai rau, deci nu tine de context. Geneticul te poate ajuta, dar nu inseamna ca doi oameni cu acelasi genetic au aceleasi sanse. Depinde de felul cum profiti de acel genetic. Ideea nu e ca oricine poate ajunge miliardar, dar oricine isi poate dubla sau tripla veniturile, intr-un timp rezonabil, chiar muncind mai putin.

| Apokales a răspuns (pentru Holiday):

Atunci de ce mai vorbim despre oamenii de succes si cum fac ei lucrurile? Elon Musk era inca un nimeni daca parintii lui nu aveau o gramada de bani. Tine de context si de genetic.
Ceea ce discutam noi vine din cartile motivationale, ceea ce nu am suportat niciodata. Asa ca fii serios nu oricine poate sa isi dubleze, tripleze veniturile.
Sunt anumite masuri care-ti cresc sansele de succes, intr-adevar, dar noi doi inca nu am discutat despre ele, nu sunt cele mentionate de mine mai sus.
Pana una-alta ma motiveaza insuccesul altora laughing.

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

"Elon Musk era inca un nimeni daca parintii lui nu aveau o gramada de bani."

Nici nu conteaza, undeva in istoria familiei, cineva tot a reusit. Iar el se descurca foarte bine sa-i inmulteasca.

"Asa ca fii serios nu oricine poate sa isi dubleze, tripleze veniturile."

Nici nu se pune problema ca nu. Si cu cat ai mai mic venitul, cu atat e mai usor de dublat. Logica e simpla de ce. Si asta se poate face tocmai pentru ca multi ca tine cred ca nu se poate si astfel concurenta e mai mica.
Bineinteles ca sunt multi care-s multumiti de cat castiga raportat la cat muncesc, dar ei nu fac subiectul discutiei. Discutam despre cei nemultumiti.

| Apokales a răspuns (pentru Holiday):

Deci nici nu conteaza ca este o problema de context, in situatia in care mi-a zis ca nu este o chestie de context, cand in fapt averea lui Elon Musk este cea mai semnificativa pentru cum contextul influenteaza ceea ce ai si cine esti.
Deci este o chestie de context, de fiecare data.
Spune-i lu' nenea Gigi ca isi poate tripla veniturile care are 60 de ani si lucreaza la pazawinking. Spune-i zilierului care-si rupe carca intr-un sat din care nu a iesit de o viata pentru ca nu-si permite si nu are habar ce e aia carte motivationala pentru ca nu si-o permite oricum. Traiesti in Romania, omule, astfel de exemple sunt prezente peste tot, cum de nu le vezi?

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Toti de care spui, exact pe principiul tau au mers de sunt ce sunt. Si da, romanul duce resemnarea asta la rang de arta.

| Apokales a răspuns (pentru Holiday):

Nu intelegi. Ei nu au mers pe principiul meu pentru ca nu au alternative. Da, exista oameni pe lumea asta care nu au alternative.

| Holiday a răspuns (pentru Apokales):

Singurii cu alternative reduse sunt cei cu handicapuri grave fizice sau psihice. La restul tine de propriile decizii si actiuni.

| Apokales a răspuns (pentru Holiday):

Spune-le asta celor din Korea de Nord, du-te si spune-le ca nu-i o chestie de context, ca o pot face, ca isi poti tripla veniturile. Oricine poate mostenii o mina de diamante ca domnul Elon Musk, sigur, da.

| Digikey a răspuns:

Se spune ca cel mai greu este de facut primul milion de dolari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Nu am trecut, pentru că încă stau cu părinții.

Probabil secretul sa scapi de asta e să te muți in alt oraș, sa schimbi imprejurimile, nu contează că nu ai bani, niciodată nu știi ce îți rezervă viața.

| oz_1736 a răspuns:

Din cauza constiintei avem frustrari, remuscari, emotii, sentimente. Toti oamenii trec sau vor trece prin asa ceva doar ca difera motivele. Nici daca ai trai singur in padure si ai trai din vanat nu ai fi scapat de aceste ganduri. Pentru ca esti om si candva nu erai singur, si ai incepe sa-ti imaginenezi cum ar fi fost daca nu erai singur. Experienta de acum te caleste pentru viitor. Fii atent la etape cum te descurci sa te ridici, ca sa stii data viitoare cum sa te ridici mai repede. Sanatate

| Clarity a răspuns:

Foarte multe întrebări in textul tau, observ ca esti puțin pierdut, o sa încerc sa îți răspund cate întrebări pot.

Foarte Foarte Jos: Multă lume se simte jos măcar odată in viața lor, poate sa fie din cauza relațiilor, munci, nerealizări sau simt ca timpul trece prea repede și nu pot sa îl prindă. Gândește-te ca de jos te ridici, dacă nu ai fii jos nu ai avea de unde sa te ridici.

Rușine Pentru Părinți: Nu putem sa fim niciodată tot ce vor părinții noastră pentru noi, gândește-te ca multe speranțe care le au vin din faptul ca nu le-au trăit pe al lor. Asta nu înseamnă ca tot ce incerci tu ii un eșec, dacă faci greșeli înveți din ele și mergi înainte. Sfatul meu este sa înveți din ele, cu timpul părinți ajung sa înțeleagă ce făceai tu de fapt.

Loc De Munca Stabil: Nu înțeleg de ce crede toată lumea ca trebuie sa fim într-un singur loc de munca ani întregi, nu știu câți ani ai, dar poți învață din mai multe locuri de munca. Te pot aduce pe drumul pe care vrei sa fii, înveți din fiecare și descoperi ce vrei sa faci. At trebui in timpul liber sa te apuci de mai multe hobbiuri care sa te ajute sa descoperi ce vrei sa faci, sunt foarte multe cursuri online gratis, aplicați pentru limbii și multe altele, alege unul și nu sta. Așa o sa fii mai bun la ceva in fiecare zii, nu o sa regreți ziua de ieri fiindcă ai făcut ceva pentru tine.

Stabili la Casa ta: O sa ajungi sa te stabilesti la casa ta, când esti pregătit, dacă acum te-ai pierdut puțin nu ii o problema fiindcă mai ai mult timp înainte sa ai casa ta. Gândește-te ca in țara nu ii atât de ușor și ca sistemul din jurul tău nu te ajuta sa faci asta, nu ii doar vina ta de ce nu ai casa ta.

Gânduri Negre/Inferioritate: Dc te-ai simți inferior fata de o alta persoana?, toți suntem pe drumul nostru și avem greutățile noastre. Situații din care trebuie sa invatam, lucruri pe care trebuie sa le facem ca sa ne împingă înainte. Dacă altcineva ii in fata, învață din ce fac ei și nu te simți inferior, esti pe o alta cale atata tot.

Lipsa de speranța: Știi vorba aia, speranța moare ultima. Dacă scrii aici înseamnă ca ai speranța ca o sa găsești răspunsurile le care le cauți, deci nu îți lipsește.

Realizează ca esti intr-o țara unde sunt multe greutăți dar asta nu înseamnă ca nu o sa le treci.
Sper sa te ajute și sa fii mai pregătit in viitor, viața ii făcută din flori numa dacă alegi sa vezi florile. Încearcă.