| kkkk a întrebat:

Va rog acordati-va 5 minute si cititi asta. vreau un sfat. Eu locuiesc cu mama si bunica mea ( mama mamei mele ) si in trecut, aprox 5-6 ani cand venea matusa pe la noi ( nora bunicii ) tot timpu se comporta cam urat cu bunica, ii raspundea intr-un fel ciudat si cam asa. Mama vazand nu i-a placut si nu a spus nimic, dar a gandit la fel ca mine "bunica trebuie respectata ". Acum, in prezent, nu stiu ce s-a intamplat caci mama s-a schimbat sad.da, bunica are momentele ei cateodata, e batrana si poate mai spune ceva ce nu ar trebui, dar ne iubeste, tot timpu face treaba in casa etc. Mama vorbeste in fiecare zi cu matusa mea la telefon, pe ascus, si o barfesc pe bunica. Mie nu imi place sa aud cum amandoua spun cuvinte urate la adresa ei si nu stiu ce sa fac..cum sa ii zic sa inceteze amandoua? chiar azi mi-a zis sa stau la panda pana vorbeste la telefon. Doamne atat imi pare de rau si cand ma gandesc ca bunica nu stie nimic, si totusi si-ar da viata pentru ele.ce sa fac? sad sad. funda

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Nu conteaza, tu fai zilele frumoase bunicutei tale si fa-o sa se simta iubita, asta e tot ce conteaza..sunt mama si stiu ca atunci cand copilul greseste un pic, o mama iarta..indiferent de ce ar face, asa procedeaza si bunicuta ta..eu nu m-am putut bucura cu o bunicuta care sa aiba grija mea..in fine asta e
O seara bunahappy

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca nu este frumos ceea ce face mama si matusa ta si ca nu este un exemplu bun pentru educatia ta, atat timp cat bunica are grija de voi, si nu se comporta urat, de ce este barfita? doar de dragul barfei?
O seara bunahappy

| kkkk explică (pentru caramela):

Cand vorbesc cu mama si o intreb '' ce ai mai vorbit cu matusa? ce a mai zis? '' tot timpu schimba subiectu, sau imi zice ca a intrebat de mine si nu spune adevarul.sad

| caramela a răspuns (pentru kkkk):

Nu conteaza, tu fai zilele frumoase bunicutei tale si fa-o sa se simta iubita, asta e tot ce conteaza..sunt mama si stiu ca atunci cand copilul greseste un pic, o mama iarta..indiferent de ce ar face, asa procedeaza si bunicuta ta..eu nu m-am putut bucura cu o bunicuta care sa aiba grija mea..in fine asta e
O seara bunahappy

| ForeverWarrior a răspuns:

Cred ca ceea ce ai putea sa faci cel mai bine ar fi sa o respecti pe bunica ta in contiuare indiferent ce se va intampla.Ar trebui sa-i spui mamei tale ceea ce simti, dar daca va continua tot asa tu ai mainile legate pentru ca nu poti schimba pe nimeni.In schimb tu continua la fel de bine sa-i recunosti valorile si catitatile de care dispune bunica ta.Eu iti urez succes si fa ceea ce iti doresti(spun asta chiar daca e pe langa intrebare)

| KMaddieK a răspuns:

Tu nu ai ce sa faci, sa inteleg ca e vina matusii ca a influetat-o pe mama ta. Tu iubeste-ti bunica, ajut-o si demonstreaza-le (matusii si mamei) ca indiferent de ceea ce spun ele tu ii ramai aproape si ajuti.

| Loredana123 a răspuns:

Este probabil ca bunica ta sa stie (este suficient de desteapta si de bartana pentru asi da seama)despre asta, dar poate nu vrea sa mai spuna nimic pentru a nu crea probleme. Incearca pe cat posibil sa aduci in discutia cu mama ta pe bunica ta si sa discutati despre ea si matusa ta. Incearca sa-i povestesti mamei tale de exemplu ce a facut bunica ta azi si sa-i vezi reactia... daca are o reactie ciudata intreab-o si poate iti va spune. Sau dupa ce vorbeste la telefon intreab-o de ce vorbea despre bunica ta. Sper ca te-am ajutat!

| Denlove a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa ii spui ce gandesti mamei tale, si sa ii spui ca din cauza ei esti nefericit/a si sa zici ca bunica ta trebuie respectata, si inainte ca mama ta sa barfeasca pe altii ar trebui sa vada ca ea e perfecta. intreab-o ce ar spune daca asta ar face si bunica ta, si sa se gandeasca ce va spune daca ea ar afla ce face fica ei pe care a crescut-o o viata intreaga, si-a dat sufletul si ininma pentru cele mai ciudate mofturi ale ei, i-ar frange inima. sad Fiecare mama trebuie respectata pentru ca in primul rand, daca nu o nastea, nu mai putea s-o barfeasca acum, sau daca o abanona, nu! ea a dorit sa isi creasca fiica cu drag si sa munceasca ca o sclava pentru. ea. Sper ca a inteles ce inseamna sa fii iubita de o mama adevarata.

| mademoiselle011 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu mama ta in privinta la asta... trebuie sa-i lamuresti ca nu e corect ce face si ca ar trebui sa inceteze