| Ellaabcd a întrebat:

Va rog, dati-mi un sfat! Am 18 ani jumatate, iar iubitul meu 19 jumatate. Suntem impreuna de 4 ani. Il iubesc mai mult ca orice si ne intelegem perfect.Eu locuiesc singura in casa mea, casa fiind aproximativ in centrul vechi al orasului Sibiu, e foarte frumoasa, cu conditii si tot ce trebuie..Noi vrem sa ne construim viitorul impreuna.De cand eram mai micuti imi spunea ca abia asteapta sa locuim impreuna si ca e pregatit sa se mute cu mine oricand.Problema e ca atunci cand i-a spus mamei lui ea s-a suparat foarte tare si acum nu mai vrea sa se mute la mine acasa pentru ca mama lui se va supara ca-i pleaca singurul ei fiu si o lasa.Noi vrem doar sa stam impreuna ( mai ales ca avem si posibilitatea ) nu sa ne casatorim deja sau sa facem copii dar mama lui nu vrea. Nu stiu ce sa fac, eu fac de mancare, curat, am grija de casa, de el, absolut orice. nu stiu cu ce gresesc..Nu stiu daca eu sunt de vina, ma doare si chiar nu stiu ce trebuie sa fac, cum sa procedez sa nu se supere sau sa spuna ca sunt impotriva mamei lui. Vreau sa vada ca si eu ma pot supara..doar ca ma tem sa nu stric totul.Sunt zodia Rac si sunt o fire foarte sensibila si chiar ma doare.

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

"6. Dar de la începutul făpturii, bărbat şi femeie i-a făcut Dumnezeu.
7. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa.
8. Şi vor fi amândoi un trup; aşa că nu mai sunt doi, ci un trup.
9. Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă." (Marcu 10:6-9)

| horia2012 a răspuns:

Cand am citit, am crezut ca nu vad bine. Tu la 18 ani chiar intretii o casa?
(unele nu stiu sa scrie si sa citeasca).
Da-mi adresa ca vin eu. Maine. happy
Daca esti absolut sigura ca-ti impartaseste sentimentele, lupta pentru el. Dar sincer, esti abia la inceputul vietii. Crezi ca asta e scopul tau -sa ai grija de casa si de el-. Incearca si ia-ti un serviciu. Sau continuati studiile. Fa ceva pentru tine
ca sa nu devii dependenda de el si de familia lui. Mai lasa sa treaca cativa ani, mai acumulezi niste experienta de viata si daca va fi la fel intre voi doi, atunci vezi cum procedezi.
Mai ales ca esti o fire sensibila, prin experienta iti mai intaresti putin psihicul, caracterul, ti se schimba modul de a gandi, de a privi lucrurile.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Ai 18 ani, eşti încă foarte tânără şi la o vârstă când multe gusturi şi dorinţe se pot schimba. Cât de sigură eşti că el e persoana potrivită pentru tine, cât de bine îl cunoşti? Dacă veţi trăi împreună, te-ai gândit cum te-ar putea afecta aceasta pe viitor, reputaţia, dacă vei înţelege mai târziu că nu el e persoana ce ţi-o doreşti lângă tine toată viaţa? Crezi că el la vârsta de 19 este gata pentru a forma o familie sau de a avea grijă de cineva financiar, afectiv, etc. Dacă el e atât de ataşat de mama şi ea are o influienţă mare asupra lui, cum va fi pe viitor?

http://www.jw.org/......-potrivit/
http://www.jw.org/......casatorie/

Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zii sa stea cu masa.si daca poate sa se insoare cu ea sa faca precum puiul.masa e proasta rau, fiindca vrea sa stea cu voi si ea.nu intalege ca gata puiul ei trebuie sa zboare. uite o rugaciune despre asa ceva; Doamne da-mi o casa mare.in care sa pot locui cu sotia mea.dar destul de mica sa nu poata sta soacra cu noi? cum iti pare? e povestea clasica dintre ginere soacra, nora soacra.fiecare cu viata lui.ca e de ras, ca e de plans fiecare la vremea lui ia propriile deciziii si are propriile prioritati. oarecum titi latim oalele sparte in viata asta, nu trece nimeni dincolo dator.

| Laura927 a răspuns:

Uite ce e eu cu băieți de ăstia mamosi m-am convins.
Acum trebuie sa te intrebi tu pe tine ca un mic test.
TU AI AUZIT DIN GURA MAMEI LUI CA E NU ESTE DEACORD SA STEA EL LA TINE?
(este posibil ca el sa nu vrea sa se mute cu tine, te-ai gândit?)

CARE AR FI MOTIVUL ADEVĂRAT DE CARE MAMA LUI NU VREA SA SE DESPARTĂ DE EL?
(o sprijină financiar posibil sau poate te nu te considera suficient de buna pentru el si aici e o problema mare)

si acum ca sa te învăț un lucru.
Vorbiti toți 3 si tu in special nu fi miau miau in stânga miau in dreapta, vorbeste cu toata gura ce naiba vrei sa ai bărbat dar tu nu esti suficient de femeie sa închizi gura mamei lui.
Hai sa fim seriosi mai bine alegi sa nu te suporte si sa facă precum zici tu masa decat sa nu te suporte si sa isi bată joc de tine nu?

Si i-al si pe el putin la rost.
Daca vrea sa rămână cu maică-sa sa rămână cu ea, la tine in casa nu este loc de nealaptati!
Si lasa zodia Rac la o parte cand lupti pentru ceva ce e al tau!
Bafta!

| AndyLavy a răspuns:

Asta inseamna ca e baietelul mamei, care o sa faca mereu ce vrea ea. Atat el, cat si maica-sa trebuie sa inteleaga ca fiecare are dreptul sa isi faca viata asa cum vrea.Ma-sa nu l-a facut pentru a sta cu ea toata viata, oricum asta e natura omului, la un moment dat pleaca si isi face singur un viitor si o alta familie. orice om intreg la minte intelege asta. Mai ales in conditiile pe care le-ai spus tu. Bine, acum, e de inteles sa ii fie si ei greu vazand cum fiul ei va avea alta familie. dar trebuie sa se obisnuiasca. trebuie sa porti o discutie serioasa cu prietenul tau, pentru ca are app 20 de ani, nu 15, si e decizia lui, nu a memei lui. Dupa 4 ani de relatie ar trebui sa fiti in stare sa vorbiti deschis despre orice, inclusiv asta. Spune-i ce simti, cum te simti in legatura cu asta, si incearca sa ii explici. daca te iubeste atat de mult, cu siguranta veti gasi o cale de mijloc., astfel incat sa stati si impreuna, si mama lui sa nu mai fie asa crizata in privinta asta.SI crede-ma stiu cum e, si te inteleg perfect, si eu am o situatie asemanatoare, doar ca eu nu locuiesc singura.
In fine, comunicati si pana la urma o sa gasiti o solutie.Nu ai ce sa strici spunandu-i ceea ce simti.
Propune-i sa stati o perioada de proba, gen 3 luni, sa vedeti cum va intelegi, si cum sta treaba, timp in care sa o inviti contant pe ma-sa pe la voi, sa vada si ea ca nu isi lasa fiul pe mana oricui. In orice caz, tu vei trai si vei avea o viata cu el, nu cu ma-sa, si ea va trebui sa inteleaga asta. Explica-i prietenului tau situatia, poate te va intelege.
Succes!

| Peaches a răspuns:

"Vreau sa vada ca si eu ma pot supara"...hm. Dar daca ramaneti inca vreo doi ani tot asa cum ati fost si pana acum? Poate ca mama lui va fi de acord cu asta abia dupa ce mergeti fiecare la facultate. Racusorule, asta nu tine de sensibilitatea ta, eu o vad mai degraba ca pe ceva ce vrei TU neaparat si vrei ACUM, deci ar tine oarecum de orgoliu si nerabdare. Dar racii au multa rabdare. Intelege situatia si amana mutarea asta. Ai avea numai de castigat.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el, dar si cu mama lui la o cana de ceai ii explici clar mamei ca nu ii iei baiatul din casa ca doar nu plecati la capatul lumii si ca poate veni in vizita daca vrea( partea cu vizita o spui doar daca vrei) si totusi e destul de mare sa decida si el aproape 20 de ani...plus ca nu ii va lipsi nimic ai grija totusi sa fie o discutie amicala, prieteneasca nu una contrdictorie...de asemenea ai putea sa ii spui si lui in privat ceea ce te deranjeaza daca tine la tine va renunta la mama lui sau macar o va pregati pentru o discutie pe tema asta succes

P.S scuze daca nu va functiona

| RosyInferno a răspuns:

Draga mea. daca i-ai arata ca te superi fiindca nu vrea sa se mute cu tine din cauza mamei lui, el si-ar schimba radical parerea despre tine, deoarece este un motiv de-a dreptul stupid. Stiu ca vrei sa fie langa tine, sa locuiti impreuna, sa incercati sa va claditi un viitor, dar incearca sa o intelegi si pe mama lui. Poate ea nu este pregatita sa-si vada fiul plecat, poate ca mai are anumite lucruri de spus, poate mai multe de poate.
Tu poti sa incerci sa o cunosti pe mama sa mult mai bine, sa vorbiti diverse, daca ai posibilitatea si ei iti dau acordul, mergi mai des la ei in vizita.
Uneori, iti este greu sa-ti lasi puiul sa zboare singur, fara sa stii ca esti tu mereu cu el sa-l coordonezi. Incearca sa o intelegi si pe ea.

| Qphantom a răspuns:

Hm...Ar trebuii ca tu si iubitul tau sa merge-ti sa discuta-ti cu ea.Nu este ok.Trebuie sa o intrebi care este problema, poate nu te place...Ar trebuii sa accepte ca copilul lui a crescut mare si e gata sa ia singur decizile.Baiatu' nu trebuie sa ramana mereu cu ea.Cand maicasa va muri el tot acolo ramane? Ea trebuie sa se gandeasca ca are si el o viata.Acea femeie si-a trait-o.Are sot, are copii, nu e si randul lui sa-si formeze o familie?
Si nu e bine daca el asculta de mama sa inloc de tine. Daca chiar te iubeste, vorbiti cu ea, incerca-ti s-o faceti sa inteleaga si...va duce-ti indiferent de raspuns...Asta e.Isi iubeste mama.Dar, cred ca mai bine s-ar gandi la viitor.O pasare nu poate ramane mereu in colivie:/

| xLexus a răspuns:

Apai.daca el la aproape 20 de ani inca e controlat de mama lui. e putin ciudat ..maicasa nu poate sa-i decida viitorul, nu poate sa-i controleze viata, daca el isi doreste de atata timp sa locuiti impreuna ar trebui sa va mutati impreuna happy.O sa-i treaca la maicasa supararea stati linistiti happy.eu zic ca e timpul ca prietenul tau sa isi ia propriile decizii si sa-si decida singur viitorul happy.

| xLexus a răspuns:

Daca mama lui se comporta asa presupun ca la tinut mereu in puf si a fost baietelul mamei.Eu unul cred ca e timpul ca el sa ia viata in piept si sa nu mai face tot ce zice mama lui. OK. nu spun ca el trebuie sa se certe si sa nu mai vorbeasca cu mama lui niciodata, dar trebuie ca ea sa inteleaga ca odata si odata tot va pleca de langa ea, nu va sta cu ea pana moare oh go on.

| Man_Dyana_1999 a răspuns:

Muta-te tu cu mama lui si cu el smug
Funda big grin

| Teodora55 a răspuns:

Buna, draga mea Ella! In primul rand, ar trebui sa te gandesti mai mult la tine si sa nu te mai consumi atat de mult pentru parerea mamei iubitului tau. Dupa parerea mea, doamna respectiva nu are o gandire si o perspectiva asupra vietii prea buna.Intr-adevar, probabil ii e greu sa se desparta de unicul ei fiu, insa totodata ar fi trebuit sa se pregateasca pentru despartirea de el ( e major, urmeaza sa isi intemeieze o familie...lucruri absolut normale).Eu spun ca cel mai bine ar fi sa discuti cu ea si sa va expuneti una alteia, punctele de vedere ...Pe prietenul tau nu cred ca ar fi cazul sa il convingi, deoarece el este influentabil si tot cum ii spune mama va face. Daca l-ai convinge pe el, este posibil sa se iste o eventuala disputa intre tine si maica-sa.
In concluzie, la ea trebuie sa ajungi mai intai si ei trebuie sa ii dovedesti ca decizia asta este una buna pentru voi, amandoi.
Sper ca te-am ajutat...Iti urez mult noroc si nu uita sa ai mai multa incredere in tine, pentru ca doar asa vei reusi sa iti atingi scopurile! :*