| Gabriela543 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi! Nu mai pot suporta certurile cu mama mea! Imi e atat de greu sa scriu randurile astea! Simt ca de la un timp are o rautate incredibila in ea, niste frustrari pe care si le revarsa constant asupra mea! Am 18 ani si imi doream sa fac o anume facultate in alt oras, dar nu m-a lasat! Are un comportament oribil, nu am comunicare cu ea, daca nu fac cum imi spune nu imi mai vorbeste cu zilele! Pasiv agresiva! Nu gasesc nicio rezolvare! Spunea ca daca plec in orasul acela la facultate inseamna ca imi parasesc familia! Iar acum urmeaza sa ma inscriu in scarba la o facultate pe care nu mi-o doresc, simt cum dau cu picioarele la viitorul meu! Nici macar nu am simtit o urma de bucurie cand am obtinut a doua medie pe tara la bacalaureat, nu am putut sa ma bucur niciun moment, simt ca nu ma apreciaza! Asa a fost dintotdeauna! Doar in tata gasesc un sprijin, el mereu m-a apreciat si a vrut sa ma sustina in tot ceea ce am vrut sa fac! Dar degeaba...
Am numai ganduri negre...Ce pot face in situatia asta? Va rog sa ma ajutatisad

Răspuns Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine e destul de greu de spus de ce mama ta are un astfel de comportament fata de tine. Poate au avut loc intre voi anumite certuri pe care nu le-ati rezolvat pana la capat, sau poate ca si-a format o parere gresita despre tine.Din cate inteleg eu, mama ta are anumite asteptari de la tine, si din cate se vede nu corespunzi acestora, si nici nu ai avea cum sa le stii daca ea nu ti le impartaseste.E posibil ca mama ta a avut anumite evenimente traumatizante in trecut care i-au provocat niste emotii captive si niste stari pe care nu le poate controla si nu le poate impartasi nimanui.Sunt foarte multe variante care ar putea explica comportamentul ei, dar nu cred ca are rost sa le cautam pe toate.Incearca sa vorbesti cu ea impreuna cu tatal tau, si spune-i ca te deranjeaza mult comportamentul ei, ca ai vrea sa perfectionezi relatia dintre voi, si ca ai nevoie de ea alaturi.De asemenea, aratatii ca o sprijiniti, ca-i sunteti alaturi si ca vi se poate deschide.Intreab-o care este adevaratul motiv pentru care ea se comporta astfel.Nu stiu din ce motiv, dar ea nu se simte bine alaturi de voi, ceva anume o deranjeaza foarte mult si de aceea se si comporta astfe.Situatia data are nevoie de o abordare serioasa si cat mai rapida, deoarece din cate vezi si tu, daca lasi totul in voia sortii totul doar se agraveaza.O discutie sincera si calma cu ea ar putea fi cheia catre rezolvare.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai 18 ani, și vezi că dorințele tale sunt total divergente de ale mamei tale, E timpul să iei viața în piept (cu tot ceea ce presupune asta: traiul de una singură, job, cheltuieli etc.)
Dar oricum mai devreme sau mai târziu tot aici se va ajunge; atunci, de ce nu acum și având un viitor așa cum îl vrei tu pentru tine, decât mai târziu, cu un viitor incert, sumbru sau în cel mai fericit caz, amânat câțiva ani buni?!?
Curaj! Dacă se poate, caută un sprijin la tatăl tău - aproape sigur va găsi un mod să te ajute.

| Sonia822 a răspuns:

Fara ganduri negre, pentru orice exista o solutie, mai devreme sau mai tarziu.
1. Poti merge la o fundatie sa te ajute cu bani, pentru ca ai note mari. Fundatia Vlad Voiculescu, sau cauta pe net. Daca e din alt oras, trimiti un mail detaliat, cu rezultatele la invatatura, ceri sprijin.
2. Poti sta un an acasa, ca nu se intampla nimic daca pierzi un an. Angajeaza-te in paralel, cat esti la aceasta facultate nedorita. Strangi bani, planifici si pregatesti plecarea pentru la anul.
3. La anul aplici, dai examen in secret la facultatea dorita, faci din timp cerere de camin, mergi la facultate si totodata lucrezi pentru a te sustine. La mega Image au program felxibil, pentru studenti, mananci si tu mai putin. La noua facultate ceri sprijin la profesori, mergi in audienta la rector, la decan, ii rogi sa gaseasca o solutie pentru tine. Vor gasi, iti garantez. Vor vb la camine sa stai gratis, vor apela la fundatii pentru tine, vor gasi alte solutii pe care nu le vad si nu le cunosc eu acum.
3. Las-o pe mama, pe o ureche sa-ti intre si pe alta sa-ti iasa ce spune ea. Zi ca ea si fa ca tine. Fa pace, amgajeaza-te, strange bani, planifica-ti plecareawinking Nu-i spune nimic, la final o pui in fata faptului implinit. Viitorul tau e mai important.

| Sonia822 a răspuns:

. off topic, roaga- te la Fecioara Maria cu pruncul, citeste un acatist, e ca o ofrta pe care o poti indrepta unde vrei tu, si lucrurile se vor aseza cum iti doresti tu. Ai incredere. Si mai ai putina rabdare. Daca nu se rezolva anul asta, la anul sigur.

| Trickster a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău, dacă nu funcționează metoda și crezi ca te vei descurca singura în timpul facultății, atunci poți sa îți urmezi visul plecând de acasă (ai 18 ani, poți face ce vrei). Poți pierde oportunități mari și dacă mama ta nu te va ierta pentru ce ai făcut sau nu te va mai iubi, atunci fii sigura ca ea nu este o mama adevărată. Un părinte trebuie sa accepte deciziile copilului sau în propria sa viata, dacă acestea sunt bune.

| AnonimPeViata a răspuns:

Nu ai de ce sa te îngrijorezi, in mod normal părinții aleg ce e bine pentru copii, poate ar trebui sa mergi pe mâna ei, sau dacă nu, fa-ti curaj și alege calea pe care tu o vrei, pana la urma ești copilul ei și o sa-i treacă. Cât despre gândurile negreu nu-și au locul, sincer doar lasii se gândesc la așa ceva, asta ii viața, cu urcușuri și coborâșuri, acum ai intrat cu adevărat in ea, o sa vina altele mult mai grele, atunci ce o sa faci? Mult succes!

| cerooscuras a răspuns:

Incearca sa vorbesti despre situatia asta cu tatal tau, poate reusiti sa stabiliti niste lucruri si ajungeti la o intelegere, explica-i mamei tale ca esti destul de matura incat sa iei decizii rationale in scopul viitorului tau si ca stii ceea ce vrei de la viata, pana la urma muncesti tu pentru pasiunea ta, tu iti vei zbate creierii pentru a ajunge unde unde vrei sa fii, nu ea, daca asculti de mama ta vei face cea mai proasta alegere din viata ta si iti vei blestema zilele din cauza acelei femei, eu in locul tau m-as duce fortat la facultatea pe care o vreau indiferent de parerea mamei, atat timp cat tatal tau te sustine si are incredere in tine nu ai de ce sa te temi, eu cred in tine Gabriela, sunt sigur ca poti depasi acest moment si sa faci alegerea corecta si benefica pentru tine, nu ceda, iti tin pumnii happy

| Gabriela543 explică (pentru cerooscuras):

Este imposibil, sunt resemnata ca nu pot scapa de sub controlul ei toxic! Crede-ma ca atitudinea ei exagerat de protectoare nu imi permite sa fac nimic! Mi-a inoculat sentimente de vinovatie, de datorie, o obedienta incredibila pana si in raport cu ceilalti, ideea ca nu sunt buna de nimic, ca eu sunt izvorul conflictelor din casa si lista continua! Am atatea sechele din copilaria timpurie... in fine...am simtit nevoia sa ma descarc. Multumesc enorm!

| ThesthilxD123 a răspuns:

Sfatul meu este sa vorbesti cu tatăl tău si poate o convinge sa te lase. Sau încearcă sa-i spui ca vrei sa faci ceva cu viitorul tau si ca nu-ti place la facultatea unde vrea mama ta se te duci. Mama ta poate are niște probleme si poate de supărare spune asta. In concluzie încearcă să îi spui si sa o convingi daca se poate ca la facultatea unde vrei tu sa te duci este mai buna. Si spunii ca nu vei renunta niciodata la familia ta... poate merge succes