| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat ca numai suport! parintii mei se crizeaza si urla la mine din orice, nu ma lasa nici pana la ora 7 afara...si prieten ma lasa de abia cand termin facultatea, nu mai pot innebunesc si nu vreau sa recurg la vreun gest necugetat, de vorbit nu pot vorbii cu ei ca nu ma asculta doar tipa deci va rog nu imi dati sfaturi de genul.credeti ca daca i as speria putin de ex sa plec o noapte de acasa si sa mi inchid telefonul la o prietena ceva ar da roade? apropo am 17 ani jum...

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate sunt speriati ca daca ai avea un prieten nu ai mai invata, si din cate am inteles, ei vor sa dai la facultate. Trebuie sa vorbesti cu ei si sa le explici ca nu esti incarcerata si ai si tu niste drepturi.

daniela
| daniela a răspuns:

In niciun caz, cu chestia asta ai putea agrava si mai mult situatia. Ce ar fi sa-ti inviti prietenii rand pe rand acasa ca sa-i cunoasca si ai tai si sa poata avea incredere in ei?

| marry_7650 a răspuns:

As vrea sa stiu daca ei au facut la fel cum vor cu tine cand aveau varsta ta, eu cred ca aici se bazeaza si pe incredere ei nu au incredere in tine, parintii tai trebuie sa inteleaga ca esti deja marisoara. A nu faza cu plecatul fara sa le spui nici sa nu incerci ai agrava si mai tare situatia. ia si fa o prajitura asa cum stii tu sa faci cheamai la masa si discutati cu foarte multa rabdare si calm fara sa tipati, cum sta treaba, poate reusesti sa aveti o discutie decenta, succes happy

| powergirl a răspuns:

Nu te gandi la asta ai sa ii sperii si mai tare si nu o sa te lase nici sa mergi la scoala voi pe urma ta mereu. pai asteapta sa faci macar 18 ani. si apoi sa le zici ca esti majora faci ce vrei cu viata ta. vor zice ca stai la ei inca si ei comanda da au dreptate daca vor zice asa incearca cu o ruda matusa cu care te intelegi sa ii spui cum sta treaba si sa ii zici sa se bage ea pe sub piele la ei daca tu nu poti. uite si eu acum 3 ani am facut la fel. stau si acum la ei ai mei de fapt maica me e pocaita si ma frta sa merg la biserica la pocaiti acum am trait toata viata. si la 18 ani am intalnit pe viitorul meu sot viitor ca in toamna facem nunta. si taica meu tinea cu maica mea ca nu am voie la prieten ca ma f**e si imi da papuci ca asa sunt baietii si de astea asa ca nu am rezistata scandal in fiecare seara si zi si asa, mai departe, am mers a ruda o matusa si ea a vb cu ai mei sa nu mai fie asa aspri cu mine bine o perioada au inteles apoi iar si ia ca la inceput 2 ani asa au mers la mine scandal dupa scandal am vrut sa plec de acasa prietenul meu a zis sa nu fac asta ca o sa ii intorc impotriva mea si asa se intampla asa ca mi-am luat inima in dinti si am zis ori ma lasati sa am prieten ca nu ma f*t cu el ori plec de acasa si am incetat asa vorbele astea le-am zis la furie si plangand nu imi mai pasa ca imi pierd parintii ci doar sa ma lase in pace sa traiesc si eu am venit si el cu mine de l-am presentat nu a fost pe placul lor ca e vagabond si de astea alte scandaluri iar si cu timpul cand chiar sa plec de acasa ca deja nici el nu mai putea de nervi ca de fiecare data cand ne intalneam plangeam si ii ziceam ca ma lovesc au facut si asta si am tot scandaluri si a zis ca plecam am ia si plecam apoi cand sa plec m-a rugat maica mea sa nu plec ca ma lasa in pace si pe el asa ca suntem si acum impreuna si ne e bine am luptat si eu si el, daca vrei sa obtii ceva sfatul eu e sa lupti dar fii cu bagare de seama nu toti merita sa lupti pentru ei majoritatea profita fii inteleapta si vezi ce faci si ce faci sa fie facut cu capul nu cu inima inima te poate insela daca folosesti capul nu bafta daca vrei sa mai vb sunt aici trimite doar mesaj si poate din povestea mea ai ceva de invatat

| me_3408 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa afli care sunt temerile lor. Explica-le ca nu au de ce sa isi faca griji.Asigurai ca stii ce trebuie sa faci si ce nu.Si ca nimic rau nu se poate intampla ca iti dai seama daca ceva rau se va intampla.Cred ca sunt prea protectori, si vor sa aiba grija de tine. Dar spune-le ca ai 17 ani si poti sa iei singura decizii si sa faci ce vrei tu

| kukubau a răspuns:

Deoarece is trecut prin this bullsh$t, un singur sfat ti-ar fi util si anume sa incerci sa comunici problemele acestea unui "consilier" persoana "terta" apropiata de parintii tai, prieten familie, preot stii u care sa iti sustina partea din punctul ei de vedere si poate se vor mai tempera apele.Gaseste-ti si o preocupare care sa te relaxeze si care sa nu te faca sa te mai gandesti la asta, ca te agita mai tare situatia in sine daca stai asa( plimbare parc, un cainelaughing stii u ).

| cristiancristir a răspuns:

Situatia e complicate dupa cum o descrii. Daca se comport asa probbil ca au probleme personale si se descarca pe tine. Poate la locul de munca au probleme sau poate in relatia dintre ei. In orice caz daca ei acum sunt asa usor de enervat gandeste-te cat de suparati ar fi daca ai face cum ai zis sa ii ingrijorezi. De multe ori parintii spun lucruri dure si tipa la copii fara sa isi dea seama ca asta ii poate afecta, dar asta nu inseamna ca iti vor raul. Esenta e ca daca se poarta asa evident au probleme si tot ce poti sa faci este sa ii intelegi pentru ca impotriva valului nu te poti pune.

| cicinel a răspuns:

Poate ca parinti tai au dreptata, stai si tu si punete in locul lor, dar faptul ca tipa la tine este discutabil mai bine ar discuta calm cu tine, sar rezolva problemele mai usor.Chestia cu gestul necugetat, nu cred ca este nevoie, mai bine incearca sa ai faci sa inteleaga ca ai si tu viata ta nu pot sa te controleze la nesfarsit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca trebuie sa faci vreun gest necugetat mai rau o sa-ti faci, cel mai bine af fii sa vorbesti cu cineva despre problemele tale, apoi sa rogi acea persoana sa stea de vorba cu parintii tai.