| Gabry a întrebat:

Va rog mult, daca sunteti bine dispusi, sa nu cititi! Nu vreau sa va stric fericirea! Era ora 3 dimineata, eram la calculator si ascultam melodiile lui M.J.Pana cand tatal meu a spus sa ma culc pentru ca e tarziu.Bineinteles ca mai intai am facut un dus si m-am spalat pe dinti.Cand am intrat in camera, primul lucru care mi-a distrat atentia a fost o icoana cu Fecioara Maria, care se uita la mine. Ei bine dupa ce am observat icoana, m-am culcat.Am inceput sa ma gandesc la Michael Jackson, apoi la moartea lui Michael Jackson, si intr-un sfarsit am ajuns sa ma gandesc la moarte! Am visat cum era sa mor eu (poveste 100% adevarata) pe care eu am aflat-o abia luna trecuta!
Eram in parc cu parintii, si eu m-am dus in leagan.Deodata o vad pe mami ca vorbeste mai trist cu tati: -Iti dai seama ca ea putea sa nu mai fie printre noi, nu? Curioasa m-am dus sa vad despre ce e vorba, desi nu doreau sa-mi spuna, pana la urma i-am convins sa-mi spuna absolut tot:Eram micuta.Mergeam cu parintii cu trenul spre bunici(bunicii mei stau foarte departe, in Vaslui). Era o caldura dinaia, cum e si acum! Imi era sete, si parintii mei nu aveau ce sa imi dea, aveau de seara trecuta, o sticla cu apa care au pus-o la congelator pentru a avea pe tren.Eu plangeam, si eram transpirata, si nu voiau sa-mi dea apa aceea pentru ca ma puteam inbolnavi.Si pana la urma mi-au dat putina apa (nici nu era mai multa, era doar gheata). Parea sa ma simt bine. Dar dimineata(dormisem la bunica)era vai de capul meu! Nici nu aveau de unde sa-mi ia medicamente, pentru ca este un sat foarte sarac, iar o farmacie este foarte departe, bineinteles ca s-au dus la farmacie, dar a durat mult pana sa imi aduca ceva! Pana la urma, iintr-o saptamana, Dumnezeu m-a facut bine, si nu am murit din cauza plamanilor! Sfarsit! In momentul acela plangeam cu lacrimi fierbinti, si tremuram toata! Defapt nici nu dormeam, eram treaza! Si ma tot gandeam: daca atunci as fi murit?! Oare cum se simtea mama in momentul cand credea ca totul va fi pierdut?! Inafara de familie, mi-ar mai fi simtit si altul lipsa?
Nu stiu de ce, simt ca chiar ca nu mai am mult de trait! Ca eu exist degeaba! Ca voi face o greseala care ma va costa viata! Ca voi avea mari probleme! Oare va trebui sa aleg: eu sau el?! eu sau el?! Simteam si noaptea, simt si acum: voi face o mare greseala! toti vor suferi din cauza mea! Oare daca muream atunci, nu ar fi fost mai bine?! Aceea era calea usoara...eu am ales-o pe cea mai grea! Sa fie o presimtire ca voi face un lucru foarte rau?!
Asta gandeam atunci, si gandesc si acum! Nu inteleg, de ce ma gandesc acum la asta, imi e atat de frica... dar inca nu am patit nimic... daca mi-ar spune cineva ca imi poate spune viitorul meu, nu as vrea sa il aud!

Si totusi, de ce ma gandesc la asa ceva, imi este atat de frica, si parca as fi posedata?! Nu ma pot opri din scris!
Ce m-o fi apucat?! In loc sa-mi traisec viata, eu ma gandesc la sfarsitul acesteia!

Răspuns Câştigător
| Casiana a răspuns:

Buna! Draga de tine! Nu te mai gandi la asta, scoate-ti ideile astea din cap! Pe la 17 ani si eu am avut ideile astea, simteam ca tot timpul ma gandeam la ce as mai avea de facut in caz ca voi muri... Ajunsesem sa cred ca este o presimtire si chiar o sa mor, dar uite ca sunt aici, in viata, la 20 de ani...Si acum m-am convins ca acelea erau decat niste idei iesite din comun pe care eu singura mi le bagasem in cap...Incearca sa iti distragi timpul, fa altceva, vorbeste cu prietenii, iesi in oras, si nu te mai gandi la asta... Te pup, pa, pa!

20 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cum poti sa spui ca existi degeaba? Fiecare avem rostul nostru in viata. Nu te mai gandi la ce a fost, pentru ca Dumnezeu are in continuare grija de tine. Roaga-te sa-ti aduca lumina in suflet si sa-ti ia gandurile negre, multumeste-i ca esti sanatoasa.

| Leea1234 a răspuns:

Esti o persoana inteligenta...cu o imaginatie bogata!
si eu nu stiu de ce am impresia(presimt)ca voi murii tanara... dar sunt ganduri tampite de ale mele!
ai sa mori... dar nu acum...cu totii vom muri cand ne va veni ora...suntem muritori!
roaga-te la fecioara Maria...si la Dumnezeu sa aiba grija de tine...si nu te mai gandi..."la ce-ar fi, daca n-ar fi! "
iti doresc, viata lunga si fericita alaturi de cei dragi!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Hei linisteste'te...mai ai inca multe de trait.Nu te mai gandi la asta.Nu esti singura care pateste chestii de astea.Eu cand eram mai mica aveam alta problema.De emlu cand faceam patul in gandu meu ziceam:daca nu pun in 5 secunde patura pe el o sa mor...si incepeam ca proasta si ma grabeam sa pun patura in 5 secunde... dupa ce faceam chestia asta ma gandeam ca daca nu pun perna in 5 secunde o sa mor...si iar ma gerabeam repede...cateodata credeam ca is nebuna...si chiar credeam in chestia asta...si era faza ca faceam asta toata ziua...si majoritatea chestiilor le faceam in 5 secunde:pentru ca daca nu faceam asa credeam ca o sa mor...acum rad cand ma gandesc la ce prostuta eramlaughing...nici eu nu inteleg de ce oamenii se gandesc asa de mult la moarte.Bine eu am tecut demult peste faza aia...desi si acum mai am tendinte sa o fac... da stau si realizez si imi zic:"hai nu incepe din nou"laughing)...si asa am trecut peste si acum imi traiesc viatabig grin...asa trebuie sa faci si tu...nu te mai gandi ca e adevarat ca o sa mori pentru ca asta e doar autosugestie...doamne vad ca nici eu nu ma mai pot opri din scris... sper ca nu te'am plictisitlaughing
kisskiss

Răspuns utilizator avertizat
| ing. a răspuns:

Buna Gabry.Si eu m`am simtit asa odata.Adica stateam si plangeam si ma gandeam ce rost am eu pe lumea aceasta.Insa,o persoana pe care nu am s`o uit in veci, mi-a spus ca orice om are misiunea sa, orice om este inzestrat atat cu calitati cat si cu defecte, asa cum l-a lasat Dumnezeu. mi-a spus ca trebuie sa trec peste perioada grea, pentru ca in viata voi avea multe alte greutati de intampinat.Si a tinut sa`mi reaminteasca ca orice om este bun intr-un fel.Gandeste`te si tu la asta! In ceea ce`l priveste pe MJ, sunt foarte impresionatata si foarte trista din pricina mortii sale.Aseara si eu am adormit cu gandul la el plangand.Ma gandeam ca ar fi implinit 51 de anicrying. Ii ascult muzica neincetat si il admir enorm.Nu stiu daca este o obsesie, si nici nu vreau sa stiu.Trebuie sa mergem inainte, si sa ne amintim de el cu placere, pentru ca nu va fi uitat.
Si nu esti posedata sau lucruri in genul!kiss.
Te pupkiss

| ing. a răspuns:

@kratos.nu stiu ce sa zic.am citit si eu articolul respectiv.thinking

| maryana5 a răspuns:

Hai mah fi serioasa! laughing
nu poti sa mori ptc. ai baut apa rece rolling on the floor
cat de transiprat ai fi tot nu mori...probabil te alegi cu laringita(care nu duce la moarte) cam o luna laughing
hai mah vezi-ti de treabawinking superi pe Dumnezeuwinking
xoxo, mary peace sign

| Gabry explică:

Nu sunt cine stie ce afectata, l-am bagat si pe MJ in poveste pentru a va arata cum am inceput eu sa ma gandesc la moarte...

kratos
| kratos a răspuns:

Ia mai vezi aici: http://www.ziare.com/articole/Michael+Jackson+traieste poate te mai calmezi!

| idanna a răspuns:

Esti tanara nu trebuie sa gandesti asa! Fii mai vesela, mai optimista, fa-ti prieteni, iesi la un film, la o discoteca, mergi cu parintii la cumparaturi, cu colegele si prietenele tale daca ai, daca nu fa ti o prietena apropiata, nu te inchide in casa si mai ales NU TE GANDI LA MOARTE! De ce iti este frica? probabil moartea lui michael J. te-a afectat intr-o oarecare masura sau ceea ce ti-au povestit ai tai...Nu trebuie sa fii asa sensibila, acum esti tanara si fiecare la varsta asta isi pune mii de intrebari la care nu afla niciodata raspuns, trebuie sa fii tare sa mergi mai departe si mai ales sa nu iti pierzi noptile stand pe calculator. Fii optimista ca totul va fi bine si fa in asa fel incat sa te bucuri de tot ce ai si ca esti sanatoasa alaturi de cei dragi. Bafta!

| sese a răspuns:

Te-a afectat moartea lui MJ.Esti perfect normala poate mai sensibila ceea ce nu-i rau de loc. Timpul le vindeca pe toate daca nu faci o obsesie pentru moartea MJ sau orice altceva.Restul este coincidenta sau paranormal; cat despre posedata nici vorba, mai lasa ...de filmele astea idioate.

| fzcsm a răspuns:

Trebuie sa mergi la psiholog, sau sa incerci sa gandesti pozitiv.Eu cred ca esti deprimata de moartea lui MJ si din cauza faptului ca incepe scoala din noucrying

| Tessy a răspuns:

Offff...ar trebui sa nu te mai gandesti la asta.Esti tanara si ai o viata inainte.

Nu cred ca esti afectata de decesul lui M. J.
dar cred ca esti mai slaba de fire.

Trebuie sa gandesti pozitiv.Fiecare om are menirea lui pe acest pamant, viata ti-a fost data fara sa fii intrebata si iti va fi luata la fel.Cum e scris asa se intampla.

Sfatul meu e sa iti traiesti viata si sa nu mai ai astfel de ganduri negre.

O zi buna.:*

| msgirl a răspuns:

Dc sa traiesti degeaba? nu traiesti degeaba... mj s-a dus... si mie imi pare chiar foarte raw... da' nuntzeleg... daca a murit mj dc vrei sa mori si thu? cred kami plc ultima propozitzie care ai zisowinking big grin

| elenacata a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la moarte... du-te cu prietenele radeti, glumiti.si eu ma gandeam la lucruri de genul dar acum NU.pentru ca sunt prea tanara.Viata e frumoasa asa cum e ea...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala unor parinti, o greseala enorma, ca lasa prea mult timp copiilor de a se gindi la prostii. Apucate de facut ceva si nu mai vegeta cu gindul in bagdadie.Sint atitea, curatenie prin casa, prin curte sau piata facuta sau cu totul altceva util astfel incit cind ai pus capul pe perna sa adormi instantaneu si fara visatul unor staruri care au pus stapinire pe mintea unora care pierd din vedere ca nu erau decit oameni "la comanda"pentru a se scoate cit mai mult de pe urma lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capul sus, asa nu sa ajungi nicaeri in viata.Trebuie doar sa gandesti pozitiv, nu ai de unde sa stii cand sau unde ne va fi sfarsitul, traiesteti viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...imi dau seama ca ti. a placut foarte mult M. J te inteleg, dar nu trebuie sa te gandesti la moartea ta...si eu am avut seri de genul acesta si imi dau seama ca nu e bine... o viata ai si aia trebuie traita...atunci cand nu o sa mai poti face nimic iti dai seama cat de mult ai gresit cand te gandeai la asta...gandeste.te ca ai langa tine familia care ar suferi enorm daca ai pati ceva indiferent de situatie, ai prietenii oricum ar fi ei ar suferi...traieste viata ca nu se stie niciodata ce se poate intampla. te pup bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psiholog, ti ar prinde bine