| Mary1300 a întrebat:

Va rog oferiti-mi un sfat. Soțul meu se îndrăgostește de toate amantele pe care le-a avut si pe care o sa le mai aiba. Am avut in prezent 3 despartiti si un divorț, la care ne-am împăcat si recăsătorit din nou, cu motivul " ma voi schimba" dar din pacate am sperat degeaba, am ajuns in momentul actual, sa fim ca 2 straini in pat. Am incercat sa vorbesc cu el foarte prietenos, eu de fel sunt o fire mai calmă, incerc sa rezolv ori ce problema, cu intelegere. Daca vad ca nu rezolv nimic, ma retrag si nu mai continui conversatia, nu are nici un rost. Eu am 29 de ani și el 33, ne stim de când aveam 16 ani, sunt cativa ani in spate. Problema este, ca sincer sunt epuizată, simt ca nu mai pot, am zile in care nu pot face nimic, ma simt singura si nu am cui sa imi spun durerea. Ma uit la copii mei ca sunt mici si ma simt oare cum captiva, e cum nu as putea face nimic in privinta asta, nu vreau copii mei sa sufere. Sunt multe de spus dar as vrea sa ma opresc aici. Un sfat, ce credeti ca as putea face?

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Va rog oferitimi un sfat. Soțul meu se îndrăgostește de toate amantele pe care le-a avut"

lasă-l baltă. iți faci un bine!

| zurick a răspuns:

Bună ^^
E cazul să vă despărțiți definitiv de data asta. Nu poți repara o relație deja distrusă. Ai 29 de ani, ai atât demult timp să-ți faci o viață de care să fii mulțumită.
Sunt copilul unor părinți divorțați de când eram mică, nu intru în detalii, dar nu cred că exista o decizie mai bună decât faptul că s-au despărțit. Nici nu vreau să mi-i imaginez copilăria cu ambii sub același acoperiș, ar fi fost ceva horror.
Datoria lui de părinte e oricum să mențină legătura cu copiii lui și să-i protejeze.
După tot ce ai spus, sunt sigură că vei câștiga custodia copiilor. În plus, ai vrea ca ai tăi copii să știe să nu stea într-o relație nefericită, ce exemplu le vei da pentru asta?
Îmi dau seama că-ți iubești enorm de mult copiii și crede-mă e cel mai bun lucru pe care îl poți face pentru ei.
El va continua același comportament dacă nu, tu poți ajunge la depresie chiar, iar copiii tăi sigur nu vor fi mai fericiți cu un mediu toxic. Tu vrei pentru ei ca după ce cresc, se îndrăgostesc etc să stea cu cineva care să-i respecte, nu? Ai nevoie de acel respect pe care clar el nu îl are pentru tine, pentru că dacă-l avea nu făcea ce a făcut. Apropo, să fii un om bun, nu înseamnă să dai a doua șansă ( în cazul tău a nu știu câta) unor oameni care nu o merită. Unele comportamente nu se schimbă și nu ești datoare nimănui să suporți așa ceva. Există lucruri care se pot rezolva la o relație, dar nu abuzul de orice fel, nu înșelatul ( pe principiul ce face prima dată, o poate face și a doua oară)
Ești modelul copiilor tăi, nu sta într-o relație toxică, altfel te distrugi și pe tine, dar și copilăria lor.

| johnnny123 a răspuns:

Daca un om care-si da singur in fiecare zi cu ciocanul peste degete se plange ca-l dor degetele si-ti cere un sfat, tu ce sfat i-ai da?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oamenii nu se schimbă. Te rog să nu faci greșeala pe care o fac majoritatea părinților, aceea de a rămâne într-o relație care-i distruge psihic, încet și iremediabil, doar pentru că sunt copii la mijloc. Copiii simt mai multe decât crezi, traumele se vindecă greu și ei încă au nevoie de tine întreagă. Chiar... nu e altceva de făcut. Decât să te retragi definitiv și să pui liniștea voastră pe primul loc.

| Emma30555 a răspuns:

Ai copii dar asta nu înseamnă că trebuie să ramai cu el dacă nu ești fericita. Poți și tu sa îți găsești pe cineva, nu înseamnă că dacă ai copii nu o sa poți sa ai pe cineva, doar ca poate nu va mai fi cazul de căsătorie, și poate e mai bine asa. Pana la urma poți sa ramai cu el în acte dar sa ți trăiești și tu viata, sa vedem, îi convine? Incearca sa te schimbi și tu, sa mai ieși, sa te mai distrezi sa înțeleagă și el ca te poate pierde cu adevărat

| Zuzu1991 a răspuns:

?!?
ce sfat vrei, ca nu inteleg, este MULT PREA EVIDENT ca trebuie sa il lasi definitiv si sa nu mai auzi de el, orice ar fi
vrei sa iti confirmam noi... EVIDENTUL, sau ce?!?

| Eireann a răspuns:

Deci sa nu sufere copiii care au fost deja trasi dupa voi prin 3 despartiri, un divort si o recasatorie? Ok, perfect, stai langa el. Pe termen scurt copiii o sa beneficieze de o mama trista, indurerata si epuizata - exact ce au nevoie. Si apoi peste 20 de ani fata ta o sa fie cu un barbat care o inseala dar o sa il ierte ca asa a facut si maica-sa cu tata sau baiatul o sa insele iubita/ sotia cu pretentia sa fie mereu iertat.

| AliGab a răspuns:

Nu se va schimba. Poti sa te retragi din casnicie daca te inseala la nesfarsif, dar pastreaza o legatura stransa cu el pentru copii, astfel incat el sa fie cat mai prezent in viata lor.
Pe de alta parte nu il denigra in fata lor, a copiiilor

| NunuNini a răspuns:

De ce te-ai mai impacat cu el daca ii stii naravul?
Betia si curvasagul nu se vindeca. Oricare alta dintre amante nu l-a vrut. De aia s-a intors la tine. Cu promisiuni, evident, ca altfel cum te pacalea?
Un sfat? Taie in carne vie. Lasa-l din nou si definitiv. Copiii vor suferi mai mult daca in casa vor fi tensiuni. Poate si certuri mai tarziu cand va fi sigur ca nu-l mai parasesti. Fiindca mai tarziu va fi mai greu din toate punctele de vedere. Ca sa nu mai spun ca toata lumea va intreba: de ce abia acum daca daca dintotdeauna?

| blairelovesmusic a răspuns:

Pleaca de langa el, definitiv.

Răspuns utilizator avertizat
| felixf a răspuns:

Aveti copii?

| Dyalema a răspuns:

Nici nu are rost sa mai îmi spun părerea. Deja și-au spus-o câteva persoane și sunt de acord cu ele.

| M1989 a răspuns:

Cu parere de rau eu in relatia asta vad ca tu ai fi Ptoblema ca ai acceptat din prima si ca nu ai fost capabila sa pui punct.

| IreneNemteanu a răspuns:

Pentru infidelitate exista o solutie foarte simpla, asta daca sotul tau isi asuma ca te iubeste si chiar nu mai vrea sa calce stramb: s-a inventat draga mea centura de castitate pentru sot / iubit.
Ii pui frumusel sotului centura de castitate si ai sa ramai surprinsa cat de mult se schimba, dupa nici o saptamana e mult mai aplecat sexual catre tine, dupa alte cateva saptamani ai sa-l vezi mult mai afectuos si atent la tine si chiar la treburile casnice, gospodaresti, la copii, apoi ai sa vezi ca devine chiar mai cuminte, mai ascultator daca credeai cumva ca nu este posibil. Pe langa faptul ca va fi tot timpul disponibil, nu mirata ai sa fii si de imbunatatirea performantelor lui sexuale, cel putin la nivel de "exercitiu" oral si da, chiar nu e o gluma. Iar pe tine te va mai "durea capul", doar pe bune happy
In plus, si asta tot serios, scapi definitiv de obiceiul de a cobora capacul toaletei dupa ce a fost el la baie happy
Intrebarea va fi dupa un timp, cand ai sa vezi ca totul e altfel, la modul frumos si placut: cat de usor ai renunta sa-i scoti centura de castitate?

| Ano88 a răspuns:

De ce nu pleci de langa el? nu are rost sa stai pentru copii, nu vei repara situatia....pleaca cat mai poti.un barbat care iubeste nu se comporta asa draga mea.