| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi răspundeți urgent cu un sfat bun, sunt in depresie si nu vreau sa fac ceva urât ce o sa plângă mulți dupa aia.
Zic mai pe scurt.
Am fost angajat timp de o lună la un servici de agent de securitate ..acolo aveam 2 șefi toxici rău care mă puneau la treaba ca un rob..deci eu nu făceam treaba mea ca agent de securitate ca altfel eram amenintat ca ma dau afara.
Nu am mai rezistat și mi-am dat demisia in schimbul motivului ca intru la servici unde lucrează tata la stat.
Serviciul care trebuie sa intru a vorbit tata cu șefii ..totul rezolvat au nevoie de oameni, dar nu accepta handipcapatii ăștia de la guvern locuri de munca, astept de 2 luni, sunt disperat, caut peste tot locuri de munca, nu gasesc. Zice că mă contacteaza ei degeaba ..bani nu sunt, am fost prinși si datorii imense la bănci, mai e si coronavirusul asta ne-a dat peste cap. Aproape că nici mâncare nu mai am. Părinții tot se bazează pe mine să-i ajut dar eu nu îmi găsesc servici..si ei incep sa facă și urât si toate se sparg in capul meu, sunt jignit si calomniat ..eu m-am saturat..sunt in depresie. Vreau sa ma calugaresc sau sa mor naibii ..ca nu mai pot.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! În primul rand împacă-te cu tine, acceptă situația prezentă și nu dispera. Alungă frica de a nu găsi nimic de muncă, nu este capăt de lume. Gândește pozitiv și lucrurile se vor schimba pentru tine. Găsește iubire în sufletul tău atat pentru tine cât și pentru părinții tăi. Fă-ți niște rugăciuni de recunoștință pentru tot ce ai și imaginează-ți jobul dorit. Să te vezi efectiv acolo lucrând cu plăcere ceea ce îți place să faci. Între timp caută pe diverse site-uri de muncă, întreabă pe grupuri pe Facebook, cineva se va ivi care să aibă nevoie de serviciile tale. Nu trebuie să te lași învins așa ușor. Mulți oameni trec prin astfel de încercări, dar cu credință găsești calea cea bună.

| Wr3nch a răspuns:

Caut si tu un job oarecare, casier, depozit etc, faci banuti si poate in cateva luni te rezolvi si cu slujba promisa de tata.

| Donsavas a răspuns:

Moartea nu este o soluție! Lupta pentru supraviețuire asa cum poți!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai stai și te bazezi pe aia să-ți raspunda? Caută în alte părți că de munca se găsește tot timpul daca nu ești mofturos

| Felissa13Eden a răspuns:

Stai linistit, mai, poti sa te angajezi ospatar, vanzator la un hipermarket, spalator de vase.Si cand crezi ca nu mai exista nicio solutie, mai exista cel putin una.
Varianta cu calugaritul...multi ar rade, dar te poti duce la manastire, fara sa te calugaresti, ca turist cumva, doar ca trebuie sa ajuti calugarii si maicutele la treaba; sa tii post, sa ai grija de animale, sa faci curat, sa vii la rugaciune.
Moartea nu e o solutie si, in sinea noastra, nu vrem sa murim, asemanam moartea cu starea de pace absoluta, dar nu stim niciodata ce ne asteapta dupa moarte.

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

De ce ai ajuns la concluzia că mulți ar râde dacă mă calugaresc?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar rade de tine, imi comenteaza mie mai multa lume aici in legatura cu religia si incercam sa formulez in asa fel incat sa nu atac pe nimeni happy
Dupa mine, Dumnezeu e singura scapare, singurul prieten pe care il ai pe viata, singurul ajutor.

| Lecorbusier a răspuns:

Gasesti sigur un job pe siteuri in genul ejobs.da sigur nu o sa fiw cel mai luxos lucru dar nu asta e important acum.multa sanatate sper sa treci peste asta cu bine