| victoriamch a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Este ok ca fosta sotie sa vina cand vrea in casa sotului pentru ca au un copil? Copilul sta cu ea. Divortul s-a produs din cauza infidelitatilor ei. Este ok sa accept situatia, in conditiile in care si noi avem un copil?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Destul de ok daca vine mai rar. Iti e teama sa nu reanceapa o noua relatie? Ar trebui totusi sa spui sotului aceasta problema care te framanta. Decat sa se vada pe ascuns, cum spune si Popescu_Eugen_1964, e mai bine asa.

| victoriamch explică (pentru darrio2007):

Nu despre asta este vorba. Nu inteleg de ce trebuie sa fiu pusa eu in situatia asta. Mi se pare o mare lipsa de respect din partea sotului meu fata de mine. Mi se pare motiv de despartire. De ce trebuie sa sufar eu pentru greselile altora? Copilul poate veni singur cand vrea. Dar El spune ca nu vrea copilul sa vina fara mama, si cum poate sa ii spuna el copilului ca nu poate sa isi aduca mama. Mie mi se pare strigator la cer si pentru asta nu mai am deloc incredere in el si nici o dorinta sa ii vad copilul. Practic, ma determina sa imi fac alte planuri cu viata mea pentru ca nu stiu la ce sa ma mai astept.

| darrio2007 a răspuns (pentru victoriamch):

Aici ai dreptate. Deci tot o discutie intre tine si sot, pe aceasta tema, este cea mai potrivita. Spune-i ca te deranjeaza aceste vizite ale fostei sotii.

| sabin89 a răspuns:

E o încâlceală la care ai doar o alternativă. Sau accepți situația și suferi, si plângi toată ziua și mai faci din când în când vizite pe la psihologș sau pui picioarele-n prag și pleci și îl lași cu încâlceala lui cu tot. Aș opta pentru a doua.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blocheaza-i accesul in casa. Tu poti sa mergi sa-ti vezi copilul in limitele stabilite de instanta si gata. In rest, fiecare cu ce-l doare, se zice.

| relian a răspuns:

Nu este ok nu este bine, n-are ce cauta acolo.La ce vine eu nu prea vad, dar daca altii spun ca asa e bine fiecare cu parerea lui.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Spui clar ce te deranjeaza si faci ordine. Normal e ce accepti ca compromis, unii sunt mai degajati, altii mai stricti. Esti parte integranta in ecuatie, nu un ceaun vechi aruncat dupa casa, trebuiesti respectata. Pe alta parte esti femeie si ai instinct, daca nu simti alte " energii " e totusi copilul lui, posibil sa se simta atacat daca e nevinovat si trebuie sa fii rationala. Gandeste-te si la consecinte, e mai convenabil sa se duca el pe ascuns la ea sa-si vada copilul ca tu ai sarit in sus? Ca se intampla si asa. Atata timp cat e totul la vedere poate nu ai de ce sa te temi. Barbatii nu se castiga si nici nu se tin cu matura, fii cea mai buna, cea mai dorita si nu vei pierde in fata alteia. Deci?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pe orice femeie ar deranja sa-i vina fosta sotie in casa, intr-o casa exista o singura doamna a casei, ea e in plus. Trateaz-o ca pe un musafir neinvitat, fara a fi obraznica de fata cu sotul tau dar sa vada totusi ca aceea e familia ta, nu a ei. Poate se teme respectiva sa nu-i infuentezi copilul si de aia vine cu el, nu ai de ce sa te ingrijorezi altfel, daca a fost infidela sotul tau stie ca ar fi din nou, tu dovedeste ca esti peste nivelul ei si sustine-ti sotul sa se ocupe si de celalalt copil fiindca te va aprecia.

| popa07ady a răspuns:

Normal ca nu este corect.Hotarari judecatoresti nu aveti?