| 2420 a întrebat:

Vă rog să mă iertați pentru intrebarea aceasta dar am 29 de ani și mă gândesc să plec din orașul meu natal deoarece la serviciu colegii și colegele mele mă tratează ca pe un înapoiat mintal din cauza faptului că ei au zis că își dau seama din comportamentul meu timid și retras, de faptul că eu nu am avut niciodată o prietenă.

Vineri la finalul programului când a venit celălalt schimb, 2 băieți de pe celălalt schimb au început să mă ia la mișto pur și simplu, iar apoi când am încercat să le răspund unul mi-a zis "Să comentezi la mine când vei avea o iubită ratatule".

Vă rog să nu mă judecați, dar sunt și eu un suflet și efectiv m-am săturat ca la serviciu să fiu tratat ca ratatul liniei doar din cauza acestui lucru.

Efectiv de fiecare dată când vreun coleg de-al meu începe să râdă de mine, chiar dacă eu îi răspund el îmi dă vreo replică gen "ce d***u comentezi bă prostule, că dacă erai șmecher aveai o iubită".

Eu am incercat să le dau replică dar în fabrici este greu să te impui într-un colectiv dacă ești mic de statură și arăți a copil.

Pe șefi nu te poți baza deoarece șefilor din fabrici nu le pasă de ceea ce se întâmplă în benzi unde lucrează oamenii.

Vă rog încă odată să mă iertați pentru că întreb aici dar dacă mai lucrez mult în banda respectivă a acestei fabrici mi-e teamă că voi ajunge să mă sinucid.

Totodată mă gândesc la faptul că aici deși lucrez pe minimul pe economie, am contract pe termen nelimitat, lucru pe care rar îl mai obții în ziua de azi.

Vă rog încă odată să mă iertați că am scris toate lucrurile acestea dar știți și voi că lumea este o junglă și că în fabrici este mâncătorie la fiecare colț și că fiecare este pentru el.

Viața mea este deja destul de tristă, tatăl meu a murit în septembrie 2019 iar de atunci viața mea personală este o simplă luptă pentru supraviețuire, singurul meu noroc constând în faptul că am un serviciu și că mai am câțiva prieteni cu care ies în weekend prin oraș.

Ce sfaturi aveți pentru mine după tristele momente prin care am trecut vineri?

Eu am câteva rude în străinătate dar acolo majoritatea românilor, mai ales cei care sunt băieți ajung pe șantier sau în agricultură deci categoric acolo mă vor aștepta niște domenii infernal de grele.

Vă mulțumesc mult pentru că ați avut răbdarea să citiți și aștept cu nerăbdare sfaturile voastre.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O fata fecioara, cand s-a izbit de o problema exact ca a ta, era luata peste picior pentru ca era virgina, a cerut sfatul unui batrin, și va batrinul, înțelept, i-a spus fetei sa zică asa acelor fete ce se luau de ea : "eu ca voi pot fi oricind, dar voi ca mine, niciodată!" Nu trebuie sa te simți prost pentru ca încă nu ai avut prietena, si doar pentru ca niște zăpăciți se iau de tine. Decit la 24 de ani divorțat și cu copil, cum era un fost coleg, mai bine ca mine, cu prima prietena la 30 (la mine n-a fost sa fie pana atunci, ori o plăceam și ea nu ma plăcea, ori invers), și acum cu o căsnicie de aproape 14 ani.
iar dacă e aștept de stresant pentru tine ce îți fac colegii, ar fi bine sa îți schimbi serviciul. Decit sa te îmbolnăvești de pe urma stresului, mai bine cauți ceva care sa știi ca mergi fără probleme la servici.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa iti ceri scuze pentru faptul că scrii aici, toti o facem.Aici mai aflăm o parere, mai cerem un sfat, ne mai descurcam sufletul pentru ca de asta se numeste "toti pentru unu".
Problema ta principală nu e faptul că nu ai o iubita, ca esti mai micuț, sau ca nu te-ai facut malac.Problema ta este ca esti sensibil si usor influentabil.Trebuie să conștientizezi ca ori unde ai merge daca iti expui punctele slabe si areti ca esti vulnerabil toti te vor ataca pentru ca asa e lumea.Nu trebuie sa te mai lasi afectat de astfel de lucuri si sa iti faci rau singur, sti vorba,"câini latră ursul marge" daca crezi ca nu le poti face fata altfel.
Într-adevăr, un alt loc de munca sau mediu poate te va ajuta sa fi mai linistit.Dar nu obligatoriu alt oras (daca ai oportunitatea să pleci la mai bine e ok, daca nu nu merita).
Cel mai bine ar fi ori sa rămâi si sa faci ceva cursuri de calificare sa ai o meserie mai bun si financiar si ca si statut, ori sa te muți într-un loc cu mai puțini angajați si sa nu iti mai expui viata personala.

| cristimihailov a răspuns:

Poate problema ta reala este atitudinea si increderea in tine.

Crezi ca ai putea sa rezolvi problema cu iubita?

Pentru ca se pare ca acest raspuns te inchide intotdeauna.
Si poate ca este partial adevarat...

| Legion7X a răspuns:

Nu stiu dar, Nu prietena este problema la tine, ci că te lași jignit. Sunt oameni poate divorțați sau căsătoriți care nu pot face copii or sunt singuri sau au anumite defecte. Nas strâmb, 2 degete lipsă, sau un ochi de sticlă, șașii etc. Aici psihologia in sine este identificarea corzii sensibile care te frământă zi de zi, și atacul în punctul în care doare.
Este un joc psihologic al cuvintelor dacă vrei să oftici pe cineva. Unii Oamenii dibuie anumite slăbiciuni, alți își dau seama că te simți aiurea și, schimbă subiectul. Din chestii din astea se pot face depresii dacă înimeresti o turmă de idioții care persită la comun.

Parerea mea, Nu trebuie să dovedesti nimănui la serviciu, viața ta. Intri pe o poartă, ieși pe alta. Punele la spate. Vorba aia " ursu merge, câinele latră" se vor Domoli/ plictisi dacă nu îi bagi în seamă. Însă încearcă să îți cauți în altă parte, ca să scapi de disconfortul psihic. Apropo ce vârstă au colegii tăi.

Știu că oamenii serioși, sau cu altă abordare nu se leagă de chestii din astea. Adică mi se par aiurea, să mă leg permanent de cineva așa. Cred că nu au înimerit persoane potrivite.

| cfrtobias a răspuns:

Poate ii ignori, ori cauti alt loc de munca daca nu vrei sa ii ignori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat ii duce capul, sunt niste prosti si nu ai ce sa le faci.

Cauta-ti un loc de munca in alt oras si daca iti gasesti, fii mai discret in ceea ce priveste viata ta personala. Daca te mai intreaba cineva de iubita, spune si tu ca ai avut. Nu au cum sa verifice daca e adevarat sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Vechea poveste,eu am iubită și tu nu,mare brânză happy nu știu de ce îți pasă ție de chestia asta,nu locuiești cu ei, nu te plătesc ei, nici măcar nu îți sânt prieteni happy ar fi indicat să cauți alt loc de muncă, pentru că din ce povestești nu prea ai viitor acolo, nici financiar nici social, nimic happy

| Alina225 a răspuns:

Ei ți-au găsit punctul slab și exact acolo te atacă, pentru că sunt niște animale, nu oameni educați. Nu știu dacă ai putea să faci ceva să le schimbi părerea și nu cred că merită să îți distrugi viața din cauza lor. Fă-ți o iubită bunăciune și dă-le tuturor peste nas sau pleacă de acolo pentru că sănătatea ta mintală este cea mai importantă. O să te distrugi dacă mai stai acolo. Ori devii puternic, ori pleci. Nu există cale de mijloc.

| Alina225 a răspuns:

Și nu îți mai cere atâtea scuze!