| Doruu18181 a întrebat:

Va rog sa nu radeti de mine sau sa ma criticati.
Am 24 de ani, sunt intr-o relatie de 2 ani cu o fata care are un copil cu altcineva. De cateva luni incolo am observat o fatã cu o diferenta de vreo 8 ani ..eu 24 ea 16, mereu cand trece ne privim si simt ceva pentru ea. Vreau sa va spun ca nu ma intereseaza o relatie sexuala cu ea, eu prima data m-am uitat in ochii ei nu la fund, corp etc. Nu vreau sa ma grabesc si nici sa ma culc cu ea, deci pentru mine nu e o aventura de o noapte. Chiar cred ca m-am indragostit de ea, iar cu actuala mea iubita nu stiu ce sa fac..imi este mila de ea sa o las asa si imi pare rau pentru ea, inima mea nu mai bate pentru ea. Ajutati-ma ce sa fac.
Va rog nu va luati de varsta mea eu chiar o iubesc pe fata asta

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti creste copilu la una facut cu altul. Aia de 16 face 18 imediat nu e asa mult 2 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Chiar ai 24 de ani? Nu prea reiese, din modul cum gandesti. Daca s-ar uita mai multe la tine, la fel ai spune?
Nu da vrabia din mana pentru aia de pe gard.

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa stai langa un om pentru care nu mai simti nimic. Daca tu rămâi langa actuala după câteva încercări de a remedia situatia si relația tot nu merge nu poti sa te minti pe tine si pe ea ca o iubesti si sa va încheiat viata in ritmul asta.
Dar nici sa fi cu o fata de 16 ani de care te-ai indragost asa la prima vedere. Poate ca ea nu o sa te vrea, poate ca e doar ceva de moment ca sa nu mai vorbim de diferenta de varsta.
Ok, nu vrei sa mai fi cu actuala nu esti obligat.Dar daca vrei sa iti lasi iubita ca sa fi cu una de 16 ani greșești. Poti sa rămâi singur si sa iti cauti pe cineva potrivit tie.

| Sofer a răspuns:

Ea simte la fel? Nu renunța la ce ai acum ca vei rămâne singur. E frumoasa fata de ești cu ea?

| dannyel86 a răspuns:

S-ar putea sa pierzi stabilitatea pe care ti-o ofera cea cu un copil daca alegi sa alergi dupa una care nu iti garanteaza nimic. happy
Frumusetea e trecatoare (dragostea la prima vedere nu iti arata si cum e acea persoana in realitate)
Daca dupa o luna se plictiseste de tine sau isi da seama ca nu esti ceea ce vrea? (doar are 16 ani). Poti ramane singur, nu?
Daca relatia actuala chiar nu ar mai fi mers sau ar fi existat conflicte in viata de cuplu, as fi inteles sa gasesti alinare in bratele alteia.
Analizeaza bine situatia si decide cu capul de pe umeri! big grin

| cristimihailov a răspuns:

Eu inteleg ca e penala treaba asta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca ai cucerio pe fata de 16 ani, ar fi o relatie instabila. Daca nu-ti convine relatia actuala, poti sa renunti la ea, fara a mai baga si alta persoana in cauza.

| Endoryus a răspuns:

Esti un exemplu de urmat, nu gluma. Dupa ce ca esti destul de limitat sa o iei pe una cu copil, acum te uiti la propriu dupa un copil. Ai probleme grave.

| Jus7t a răspuns:

Prima dată la ochi, apoi fund și sâni.
Ești într-o relație ce încă e în picioare pentru că îți e milă, nu stai pentru că o iubești, ci pentru că îți e milă să o lași.
Ai văzut o fată de 16 ani despre care nu știi absolut nimic despre ea dar spui că o iubești.
Nu iubești pe nimeni tu, ai doar niște probleme la cap și trebuie să le rezolvi înainte de a intra într-o relație.
Caută pe net ceva psihologi care oferă gratuit sfaturi, spune-le ce ne-ai spus și nouă și vezi ce se poate face.
Iar dacă ai bani mergi cu încredere la unul și fă câteva ședințe.

| Freya1 a răspuns (pentru Jus7t):

Eu cred în dragoste la prima vedere chiar daca multi nu o fac. Poti sa te îndrăgostește de fizicul, ochii, atitudinea ei (sa te îndrăgostește nu sa iubesti) dar asta nu inseamna ca o sa si meargă, dar este posibil nu o problemă psihică.

| Jus7t a răspuns (pentru Freya1):

Se oferă prea ușor tipul, o iubește pe aia și vezi că după câteva zile află că de fapt e o târfă, cine suferă aici? El, pentru că e naiv și se lasă prostit ușor.
Trebuie să o cunoască întâi, trebuie să aibă ceva dubii în privința ei, să vadă dacă e cum o percepe el, să știe ce defecte are, să știe dacă e sinceră, ce gândește și cum gândește și etc.
Nu oricine are un zâmbet frumos și pare om inocent e în modul ăsta, poți să iei țeapă.

I-am recomandat un psiholog nu pentru că eu consider că e "nebun" sau că ar avea nevoie de pastile, doar că se implică prea ușor.
Iar faptul că stă din milă cu cineva e ceva ce o să îi facă rău și lui și acelei persoane pe termen lung, el trebuie să conștientizeze astea și mă gândeam că dacă ar avea o discuție cu un psiholog ar putea să îl ajute să se descopere mai ușor.
Dar sunt și alte alternative, să se educe singur dacă vrea și poate.
Și bineînțeles dacă el consideră că e ceva în neregulă cu mentalitatea lui.
Nu te duci la psiholog neapărat pentru probleme grave, poți să te duci și cu scopul de a te înțelege mai bine.

| Freya1 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu am spus ca nu e asa, dar faza e ca te poti îndrăgosti la prima vedere.Sa iti placa persoana aia fizic si sa iti pice draga.Nu zice nimeni ca poate nu e o parasuta, poate nici nu ajungi sa fi cu ea dar poate sa iti placa de ea la prima vedere.

| Jus7t a răspuns (pentru Freya1):

Da, cred și eu în dragoste la prima vedere.

| Dana1999 a răspuns:

Ce răutăcioasă e lumea pe aici.
Oameni buni, a spus ca ii place de o fata de 16 ani nu ca ar viola o sau ca ar sta cu una de 13 ani
Și nu vad care e problema dacă face ce simte câta vreme nu rănește pe nimeni
Ii poți spune fetei de 16 ani ca ți place și sa aștepți sa fi cu ea de la 18 ani pe plan sexual
Cât despre fata cu care stai acum, fi corect și las o sa și găsească pe altcineva
Nu înșela și nu profita de nimeni
E oribil sa te folosească cineva