| Turnlights a întrebat:

Va salut.Am si eu cateva probleme cu care ma confrunt in ultimul timp.Gandesc negativ despre mine, am momente cand nu vreau sa mai ies pe afara sa comunic cu alti oameni.Eu cred ca ei ma considera vreun ciudat.Am avut in perioada adolescentei, colegi care ma jigneau, ma vedeau ciudat si nu ma acceptau cum sunt.Va rog ajutati-ma.Sunt si cam timid si de la un timp ma izolez mai mult.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Te salutam si noi.

Am cateva sfaturi pentru tine...

Pentru inceput, afla ce te nemultumeste la tine.

Analizeaza de ce esti nefericit, ce nu iti place la tine, la viata ta?

Mai apoi analizeaza de ce se intampla asta, daca exista un motiv convingator pentru acele nemultumiri ale tale.

Daca intr-adevar exista, incearca sa-l depasesti, incearca sa schimbi ceva la tine, astfel incat sa te simti mai bine.

De obicei, cu cat te vei cunoaste mai bine pe tine insuti, cu atat vei incepe sa te impaci cu tine, iar asta te va face oarecum sa-ti depasesti conditia, sa acumulezi incredere de sine, si treptat, vei deveni o varianta mai buna a ta.

Pe scurt, problema ta e ca nu te apreciezi cat e nevoie, trebuie sa incerci sa depasesti complexele, sau acele aspecte care nu-ti plac la tine, sau, mai bine, sa ti le asumi si sa te accepti asa cum esti, si treptat, vei acumula incredere in tine, iar de aici, vor veni si alte schimbari in bine.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Timiditatea poate semnifica multe lucruri, de exemplu că o modalitate de protecție și securitate. Concentrarea pe tine însuți are valoarea ei, comunicarea și împărtășirea existenței cu alții este modalitatea comună și normală de a ne trăi viața în relații familiale, de prietenie sau profesionale. Ca să schimbi un stil de viață singuratic cu unul monden, nu este simplu și nici ușor. Se începe cu pași mici treptat. Cauți printre cunoștiințele vechi o breșă, cineva care să te accepte. Ieși în lume și abordezi persoane noi. Pas cu pas, vorba lui Claus.

| GeorgeTheMaster a răspuns:

Deci esti timid dar incearca sa aduni pe langa tine oameni de incredere si nu prieteni " de umplutura ", daca inca esti in perioada scolii poti sa te bagi in anumite grupulete, din care fac parte oameni cu aproximativ aceleasi interese ca tine...

Sper ca te-am ajutat cat de cat, daca vrei sa vb mai mult despre acest subiect imi poti trimite un mesaj in privat... funda?