| relativsausigur a întrebat:

Vecinii...
M-am mutat aici in urma cu aprox 6 ani, iar la inceput chiar nu aveam treaba, adica eu ma comportam cum ma comport si in prezent...nu am treaba cu nimeni, salut tot timpul, vorbesc respectuos daca mi se se vorbeste respectuos.
Totusi s-au intamplat niste chestii, pe care le-am evitat ca si un potential de scandal, eroic zic laughing
Spre exemplu, cand ma intelegeam cu terte persoane de pe aici si mai stateam de vorba prin fata blocului, pe la banci, in special vara, a intrat in vorba la un moment dat un barbat de la parter, m-a vazut ca is mai de treaba, ca-s tanara si a inceput sa imi povesteasca despre niste probleme personale pe care le avea, era divortat si nu prea isi vedea fiul cat isi dorea el, etc.
L-am ascultat si l-am inteles, asta a fost.
Dupa care, a venit pe la ora 11 seara la mine, la etajul 5 si mi-a batut la usa.
Cand m-am uitat pe vizor si l-am vazut, pe de-o parte nu mi se parea in regula, pe de alta parte credeam ca poate s-a intamplat ceva, cine stie ce vrea sa zica si am deschis usa.
Omul a rupt flori din copacul de afara de pe langa banci, gen lilieci sau ce naiba erau si mi-a adus mie.
Eu am 27 de ani, asta s-a intamplat acum cativa ani, iar omul evident are peste 40, nu-i stiu exact varsta.
Mi s-a parut cam deplasat gestul, tinand cont de circumstantele in sine, dar n-am vrut sa jignesc sau sa isc vreun scandal si l-am intrebat mirata "s-a intamplat ceva sau?!", mi-a intins florile si i-am zis ca "na, nu trebuia sa va deranjati", eu stateam serioasa, nu stiam cum sa inchid conversatia si i-am zis ca eu intru inapoi, a zis ca ok, a zambit si a plecat.
Bun...
La timpul respectiv, un fost coleg de liceu era indragostit de mine si venea mai mereu pe la mine, ba sa ne uitam la filme, ba sa ma ia de-acasa sa mergem in oras si mai statea si cand ma conducea inapoi.
Barbatul asta stand la parter, statea pe geam si ne asculta conversatiile.
Si hop, a aparut la mine la usa in seara aia iar, a batut la usa si cand l-am vazut pe vizor, eu deja m-am gandit ca gata frate, e de tot, eu vorbesc cu asta si ii zic sa ma cam lase in pace, dar tot asa, nu voiam sa jignesc sau sa pornesc vreun scandal, mai ales fara ca el sa fi facut ceva evident foarte grav, pentru care sa fiu eu nevoita sa reactionez asa.
Am deschis usa, i-am zis sa ma astepte in fata blocului pe banca, ca imi iau geaca si cobor la o tigara, zis si facut.
Am coborat, l-am intrebat din nou ca, cum de a venit la mine la usa, ca voiam sa spuna el ceva, ca sa pot sa-i replichez frumos sa inceteze si sa-i explic ca-i deplasat.
A inceput domnule sa zica ca lui nu i se pare ca baiatul ala e de mine, ca l-a vazut pe aici, ca lui nu-i place cum se comporta si cum vorbeste.
Deci fostul meu coleg, sa ne intelegem, era un baiat prezentabil si din contra, vorbea foarte frumos pentru ca era indragostit foarte tare de mine si ca orice persoana indragostita, incerca mereu sa-mi intre in gratii, ba chiar imi si facea cadouri mai mereu si etc.
L-am ascultat pe barbatul asta de la parter, l-am lasat sa termine si l-am contrazis, i-am spus exact ce va zic si voua mai sus, adaugand ca nu inteleg de unde i-a venit lui sa spuna toate astea, dupa care i-am zis ca referitor la vizitele lui la mine la usa din ultima perioada, ca e putin deplasat, e o diferenta de varsta intre noi, suntem doar vecini, am stat o data de vorba 5 minute in fata blocului doar...si nu e cazul sa se ajunga la din astea, mai ales ca-s fata, stateam singura la timpul respectiv, mama-mea era plecata in strainatate si se pot interpreta chestii neadevarate daca il vede cineva.
A acceptat si vizibil suparat cat si stanjenit ca da, ok.
Eu l-am salutat in continuare cand l-am mai vazut si ma saluta si el dar vizibil suparat, frustrat, pana a mai trecut ceva timp si i-a mai scazut si lui din intensitate reactia.
Bun, faza urmatoare.
Sta un tip chiar la apartamentul de sub mine, in prezent e casatorit si are si copil, dar pe atunci nu era.
Nu stiu exact cati ani are, dar e mai tanar, probabil ca in prezent vreo 30 si ceva dupa aparenta.
Parea normal si politicos cata vreme avea prietena, era cu una de cativa ani si s-au despartit.
Dupa a inceput cu faze din alea de salbatic, dezlantuit, vorbea numai despre femei, pe care ar ***-o si din astea.
Si cum stateam si eu pe atunci prin fata blocului, mai mult cu o fata de pe aici ( o sa ajungem si la fata asta, in ultimul punct), ei doi intelegandu-se, se baga si el in seama cu mine, dar asa, enervant si salbatic.
Mai intai mi-a zis ca "da tu esti asa mai cu aere de superioritate", i-am replicat ca nu stiu de ce zice asta, avand in vedere ca eram politicoasa cu toata lumea, probabil pentru ca nu ma comportam si eu ca un animal, cum sunt unii de pe aici.
Si incepea frate "sa se urce" pe mine, ba ma ciupea, ba imi dadea degete peste gat, nu reactiona la refuz, din contra, continua si l-am oprit, i-am zis "bre stii ceva, ia cauta-ti alte persoane, nu mai veni la mine cu cacaturi".
Ca "ce-ai ma", mi-a replicat el, de parca eu ii ziceam degeaba ce-i ziceam.
Nu l-am mai bagat in seama, ca l-am vazut asa mai cu probleme comportamentale si dupa o perioada, cand m-a vazut venind din oras, in ziua aia eram mai aranjata, imbracata mai frumos, intr-o rochita si pe tocuri si m-am oprit la fata asta ca era pe banca, sa stam de vorba ca de obicei.
M-a vazut asta si s-a apropiat asa mai linistit, ca stia cum a iesit incaierarea ultima oara, si incerca sa vorbeasca frumos, ca "ee uite ce frumoasa esti, ca iti sta bine asa, ca asa da, ca nici nu ma gandeam ca poti fii asa draguta, numai sa mai lucrezi niste genoflexiuni ca nu prea ai fund, dar in rest chiar imi place", cacaturi din astea laughing), dar vorbea asa foarte linistit, se dadea miel bland.
Continuand sa se comporte frumos si sa salute, ma gandeam ca "hai ma, il salut inapoi, poate a avut vreo pasa proasta, poate a realizat ca a gresit si eu nu-s dusmanoasa de fel sau intoleranta cu cineva, doar daca nu am de ales" si am reinceput sa il salut, a reinceput sa intre in vorba cu mine si s-a dezlantuit la fel, inapoi cum era.
Iar ciupituri, iar "ce, igh, imh" laughing), "ai fite?" laughing, imi dadea iar degete peste gat, ma *** la cap intr-una, imi sufla fumul de tigara in fata cand fuma si atunci mi-am zis ca "ba, asta e cretin, asa-i el, nu se poate redresa si nici n-are intentia si vad ca-i suficient sa-l salut numa, singura solutie ii s-o tai de tot", ba chiar i-a mai si zis fetei asteia, "prietenei" comune, ca s-ar fi intamplat ceva intre noi si si-a insirat practic o fantezie, ca ce i-as fi facut eu lui si etc., practic se lauda cu minciuni, cum facea probabil si vis-a-vis de celelalte femei despre care vorbea.
Fata asta l-a vazut si ea ca e foarte agitat in preajma mea, ca "nu se mai dadea jos de pe mine" la propriu, efectiv zici ca se urca dracu in carca mea si i-a zis si ea lui de treaba asta, s-a schimbat si ea la fata la un moment dat, apoi mi-a povestit ca "uite si ce mi-a zis".
Mi-am luat foc laughing, da-l ma dracului, pe langa ca nu mai stiam cum sa scap de el, el insira cacaturi deja, ba chiar i-a spus ca gesturile enervante pe care le face, sunt ca sa ma faca pe mine ca nu cumva sa ma indragostesc eu de el laughing)
Bai, deci o intreaga scena bolnava si ma deranja clar pentru ca eu nu-s genu de persoana pentru asa ceva, chiar is decenta ca si caracter, ca si educatie, ca tot.
L-am chemat pe individ sa stam de vorba, i-am zis ca am auzit ce a spus, a tacut malc in fata mea, a reactionat fix ca un om care e prins cu prostia pe care o face si i-am zis ca mie in mod clar nu-mi place de el si ca nu stiu cum de i-a venit lui sa se gandeasca la asa ceva, ba chiar mai mult sa-si caute scuze pentru comportamentul deplasat, ca "ca nu cumva sa ma indragostesc eu de el" laughing)), a zis atunci iar asa frumos si tras pe fund `napoi ca ok, ca bine si a plecat cu capu-n jos.
Nu l-am mai salutat de atunci si nici nu l-am bagat in seama, pana in prezent, ca acum am prieten si nu indrazneste in circumstanta asta sa vina cu astfel de faze la mine.
Ne tot saluta cand ne vedea, pe mine si pe-al meu, i-am povestit si lui al meu treaba cu el de ce nu-l salut si pana la urma am reinceput sa-l salut si eu, de data asta dupa cum am spus, el nemaiavandu-mi treaba in sensul ala pentru ca am si eu prieten si nu-si permite, iar acum are si el relatia asta cu copil si tot.
Cea mai recenta faza din categoria barbatilor ciudati si cu probleme, a fost anul trecut, cand un domn, vizibil trecut de 50, poate chiar 60 de ani, statea si el pe geam si se uita (aceeasi treaba frate cu statul pe geam laughing ), cand ieseam sa-mi scot cainele la plimbare si cand urcam sus, deschidea usa cand ajungeam la etajul lui, prima data s-a speriat de caine si a intrat inapoi, ca a marait cainele cand a dat asta sa iasa spre mine.
Am zis ca cine stie, ori voia sa iese din apartament, ori voia sa se joace cu cainele dar i-a fost frica.
Dupa a continuat treaba, mereu mereu acelasi lucru, stat pe geam, dupa care cand urcam si ajungeam la etajul lui deschidea usa, a prins curaj si a pus mana pe caine, eu specificand ca nu musca, ca e doar speriata, dar mie nu-mi zicea ceva in special.
A inceput sa deschida usa cand ajungeam la etajul lui si cand nu mai eram cu cainele, cand ma intorceam eu singura de la magazin gen si intra in vorba, ma intreba diverse chestii, dar deja a inceput sa mi se para si la asta exagerat.
Ca una e sa fii deja pe scara si sa fii un batran care sufera de singuratate si din cauza aia intri in vorba cand vezi pe cineva si alta e frate sa stai la geam sa urmaresti omul si dupa sa stai la usa sa asculti cand ajunge la etajul tau si sa iesi dupa el.
I-am zis lu a meu si a meu a zis si el ca e ciudat si ca merge sa vorbeasca cu el.
Mie tot imi era jena sa nu se initieze vreun scandal si i-am zis ca sa vedem daca se mai repeta de acum, ca deocamdata n-a zis nimic deplasat, decat ca e deplasat cum procedeaza, a fost de acord.
Bineinteles ca a facut iar asa si a si prins curaj, m-a intrebat daca nu intru inauntru la un suc, asa stand in usa si ranjind, am urcat scarile raspunzandu-i sec si scurt cu "nu pot, imi pare rau, o zi buna", deja oricum ii raspundeam asa si in datile trecute cand l-am vazut ca e ciudat si tot iese.
Si atunci a zis al meu ca gata, merge sa vorbeasca, a coborat la el si i-a batut la usa, dar nu i-a deschis si probabil si-a dat seama ca pentru aia i-a mers la usa, avand in vedere ca au fost trecute 5 minute de la faza pe care a facut-o si dupa il cauta unu si ii batea la usa laughing
De atunci n-a mai facut si ba chiar am incetat sa-l salut si pe asta.
Chiar ma gandeam ca ba, stiu ca is multi ciudati pe lume, dar chiar atatia s-au nimerit aici in scara si ma trezesc tot eu in situatiile astea?!
Mi-a venit si raspunsul la indignare acum recent, o fata din scara, de etnie roma, mi-a zis ca prietena ei (nu stiu de care prietena vorbeste ca n-a dat nume, ori care vine in vizita la ea, ori ca sta cu ea, ca fata sta in chirie aici) tot la fel a patit cu mosulica asta si chiar ii era frica sa n-o prinda singura, o ruga pe ea sa o insoteasca.
Atunci mi-am reconfirmat faptul ca atunci cand un om e prost sau bolnav fata de cineva anume, nu e doar fata de acel cineva asa, e cu mai multi sau cu toata lumea intr-un final...si tot intr-un final se lamureste treaba asta.
Cea mai recenta faza, care mi-a pus mai multi vecini in cap, a pornit de la treaba cu catelusa mea.
Mi-am luat un caine frate, l-am adoptat de la un adapost, e un caine de talie mica- medie, are 10- kilograme ca si greutate ca adult, lunguiata, cu urechile mari, alba, frumoasa, si cuminte.
Atata tot ca nu e obisnuita cu strainii, tinde sa fie un caine devotat doar pentru stapan si nu e agresiva, nu ar indrazni sa muste, decat ca daca merge un strain spre ea, se sperie si incearca la randul ei sa-l sperie ca sa plece, maraind, dar repet, fara a indrazni sa muste, chiar e maxim de cuminte ca tipar de personalitate.
Se uita urat o proasta din fata blocului cand ne plimbam cainele, pe chestia ca are copii si cand a venit fie-sa in fuga spre ea, i-a zis asa mai frustrata ca sa se fereasca, sa stea pe langa ea si se uita urat spre caine.
La care eu i-am zis politicos, sa stea linistita ca nu musca, am si zambit, la care se intoarce spre mine dobitoaca si imi da replica ca "nu face nimic asta nu?!" asa repezita si cu intonatie urata, n-am zis nimic nici eu nici al meu, doar i-am zis lu al meu atunci de fata cu ea ca i-as zice cateva, dar las-o asa laughing
A tacut si ea din gura n-a mai zis nimic.
Dupa, intr-o zi cand a venit al meu de la lucru si si-a parcat masina, a parcat si barbatul aleia, cu ea in masina, langa masina lui al meu.
Si a parcat atat de stramb si de neadecvat ala, ca s-a uitat al meu la distanta dintre masini, ca era foarte mica si sa nu i-o loveasca sau ceva, la care tot aia i-a dat replica lui al meu ca "vezi daca esti sofer prost si nu stii sa parchezi? "
Eu n-am fost de fata la faza asta, mi-a zis el cand a urcat sus laughing
Si asa au inceput comentariile si incitarile la ura, ca probabil ca nu s-a lasat proasta, a prins ciuda si a inceput prin fata blocului.
Asta nu sta cu noi in scara, ci in blocul de langa, scara de langa, fiind o straduta restransa si cu putine blocuri aici.
Si dupa, cand coboram intr-o dimineata sa plecam amandoi, ne ia in primire o batrana de la noi din scara, dar direct ridicand tonul si urland la noi si acuzand asa direct "CA MAI NESIMTITILOR, UNDE TRAITI VOI, VOI TRAITI IN GRAJDI? Mai statea pe loc, zambea parsiv ca o bolnava, mai baga cateva din astea, eu inca nu stiam la ce se refera, despre ce vorbeste, clar nu ne asteptam niciunul si am intrebat-o "dar despre ce vorbiti? ce s-a intamplat", la care incepe "Florile, ca mi-ati daramat florile voi cu cainele vostru, ca stiu eu ca voi sunteti aia cu cainele, ca am auzit eu ce se vorbeste pe aici pe la blocuri, ca i-au zis ei altii ca noi am fost, ca ne-au vazut! "
Sta si ea la etajul de sub noi la 4 si intr-adevar i-am vazut florile si-a insirat ghiveci cu ghiveci pe treptele pe scara, cum se urca spre noi, dar nu ne-am atins de ele, ba chiar ne straduiam sa le ocolim, ca ocupau jumate din latimea treptelor, erau flori mari.
I-am zis ca nu noi am fost in nici un caz si sa zica despre cine e vorba, cine i-a zis asa ceva, ca nu avea cum sa ne vada pe noi cineva din moment ce noi n-am avut nici o treaba cu florile ei.
Si a continuat tot asa, cu acuzari, cu ridicat de ton, zici ca era nebuna, am aflat mai tarziu ca chiar e din ce mi-a mai relatat tot tigancusa care mi-a zis si de batranul ala ( o sa ajungem si aici).
La treaca cu cine a zis, mi-a zis "Nu-ti zic".
Si m-am enervat.
Bai, deci is toleranta pana la cer si inapoi si probabil ca fix asta le da frau liber la idioti sa depaseasca orice limita si aia s-a intamplat, ne-a *** pana ne-a depasit limita si am luat-o eu pe ea dupa, "A, da? ", na lasa ca sun frumos la politie acum, intarziem si la lucru, ne luam liber si rezolvam treaba asta, le zici lor cine a venit cu acuzatiile, le explici lor ce-i cu scandalul, acuzarile si injuriile astea si rezolvam asa daca altfel nu se poate.
S-a speriat, mi-a zis ca nu nu, ca eu inteleg, ca nu-s acum acasa persoanele alea care i-au zis ei, ca sa poata sa raspunda politiei si i-am zis "Pai nu nu, raspunzi tu, doar tu ne-ai luat in primire asa si o mai si arzi asa ca nu zici cine, dar de facut faci asa".
Bai, a inceput sa fuga baba, in timp ce eram cu politia pe telefon, mi-a dat una peste umar, nu tare, dar o palma asa peste umar ca "da-te ma de aici, eu nu stau sa discut cu nimeni" si a dat sa plece acasa, i-am zis sa stea, sa astepte sa vina politia, ca oricum i-am chemat, le ziceam si aleia la telefon ca "asta fuge de aici", mi-au zis "pai incearca sa o opresti", dar cum `***` sa fac asta, doar nu puteam s-o tin eu cu forta.
Am intrebat-o cum o cheama, n-a vrut sa-mi zica si i-am zis ca oricum urc dupa ea sa vad la ce apartament sta si dupa ma uit pe tabelul de la cheltuieli si tot ii vad numele, ca face mai rau daca procedeaza asa.
Bai, a fugit baba din scara sa plece si de acolo, sa nu aflu cum o cheama.
A mers la scara de langa, unde sta si idioata aia care banuiesc ca a initiat barfele si a vazut ca ma uit la ea si vad ce numar formeaza la interfon.
A anulat si a fugit si de acolo, a luat-o rapid pe straduta spre iesire.
Le-am zis lu astia de la politie ca a plecat, ca nu mai are rost sa vina ca n-o gasesc aici, si ca mergem noi la sectie cand putem dupa lucru sa facem plangerea, ca si asa eram intarziati, lui al meu i-au intrat deja comenzi pe aplicatie si erau cu intarziere.
Dupa am stat de vorba la politie, dar ni s-a spus sa revenim in alta zi, ca nu mai era acolo nu stiu cine si era seara.
Ca sa venim luni, atunci fiind vineri.
Intre timp i-am zis si lu maicamea ce s-a intamplat si a zis ca "las-o, da-o incolo, ca probabil oricum s-a speriat si nu mai face asa de acum".
Oricum, noi nu voiam sa primeasca amenda batrana, sa-i luam noi painea sau medicamentele de la gura prin amenzi, voiam sa primeasca un avertisment, sa inteleaga ca nu e ok ce a facut, si am lasat-o balta pana la urma, ca tot asa, ar fi trebuit sa ne luam liber, ca sa mergem luni sa declaram si sa stam dupa toate astea.
La sedinta cu blocul, cu administratoarea, batrana s-a dus si i s-a plans direct ca "uite cum a facut cu mine", i-am zis administratorei ca treaba nu a stat asa, cand a vazut asta ca poate incerc sa-i explic a facut iar asa, mi-a dat una peste umar ca "da-te ma de aicea, nu am eu ce sa te ascult pe tine" si a luat-o pe scari, a plecat.
Atunci a venit si tigancusa si i-a zis administratoarei ca si ei i-a facut batrana faze, ca toate gunoaiele pe care le-a strans i le-a aruncat ei in usa, spunandu-i ca ale ei is, spunandu-ne noua ulterior, mie si lui al meu, ca i-a aruncat si prezervative folosite in usa, spunandu-i tot asa, ca ale ei is, ca ale cui altcuiva sa fie, ca era era singura fata singura din scara, ca in rest is doar cupluri si batrani, cine sa tie altcineva.
Administratoarea la cele relatate de fata a intrebat doar zambind ca "asa a facut?", si dupa n-a mai zis nimic.
Mai era acolo si vicepresedinta de bloc, care a venit la mine si i-a luat apararea batranei ca "auzi, asta-i o femeie care are peste 80 de ani ", peste 80 de ani cred ca a zis si eu i-am zis "pai si asta inseamna ca trebuie sa faca asa? daca are o varsta nu trebuie sa o lasam sa ne dea in cap, nu asa se discuta respectul", ca "treci mai departe si n-o bagi in seama", si eu i-am zis "pai asta-i pentru prima data cand a facut asa ceva cu noi si nu va suparati, dar nu ne permitem din astea, nu ne cunoastem de nu stiu cat timp si sa avem tangente, cat sa ne tragem de sireturi".
Ei, nu stiu cat de prietena e vicepresedinta cu batrana si cat de lezata sau amenintata s-a simtit ea ca noi ca tineri ne-am permis sa nu ne lasam calcati in picioare..ca m-am trezit intr-o zi in timp ce eram in vana si imi faceam baie, ca mi se loveste in usa, lovituri frate, cu pumnii si cu picioarele.
Eu am mai auzit niste batai usoare inainte, nu eram sigura daca la mine, ca se mai aude si de la vecini si cum eram in vana n-am vrut sa ies, am zis ca si daca-i la mine, or fi Martori de-ai lui Iehova din aia cu pliante, ca mama-mea sau prietenu meu au chei, ei nu bat la usa.
Si cand s-a inceput cu loviturile, atunci am iesit, m-am uitat pe vizor, am vazut-o pe asta pe vicepresedinta, nu stiam iar ce si cum, ca astia is clar nebuni rau, i-am zis doar ca "imediat, stati sa ma imbrac, ca numai ce am iesit din vana", ca sa nu mai loveasca in usa in continuare, ca tot lovea.
Mi-a zis asa deja la misto ca "nu ca acum iesi, iti iei un halat pe tine si iesi, hai sa nu prind radacini aici".
Am iesit, am intrebat ce-i cu scandalul si mi-a aratat ca is urme pe scara si ca vecina de langa (care era si ea prezenta) a chemat-o.
Ca-s de la cainele nostru astea, ca numai la 5 is urma de pasi pe scara, la restul etajelor e curat.
Stiti care e surpriza?
Fix batrana aia cu probleme e femeia de servici si din ce am observat si in ultimul timp, face curat numai pana la 4, la noi nu mai face de cand cu cearta aia, ca sa poata sa se zica ca uite ea a facut si siguri noi cu cainele am facut mizerie.
Cand i-am explicat frumos ca nu-i de la noi si ca atunci cand a fost de la noi, noi tot timpul am strans dupa noi.
A inceput sa ma ingane "da ma, ce tot timpul ai strans tu, asta-i pisat si rahat de caine".
Ii explicam ca alea-s urme de pasi, de papuci, de oameni cu masuri la picioare, cainele n-are labe masura 40, urla in continuare ca "MAI TU TACI, TU NU TE CONTRAZICI CU NOI", incercam sa vorbesc frumos cu vecina de langa cand am vazut-o pe asta ca e nebuna si aia dand sa plece dupa ce mi-a urlat tot ce avea de urlat, se intorcea inapoi, ca cum adica eu incerc sa vorbesc si sa explic, venea iar inapoi ca "MAI TU NU TE CONTRAZICI CU NOI, TE PUI SI STRANGI".
Ca-mi cheama politia si sanepidul.
Am sunat-o pe mama mea, ca deja voiam sa fac plangere, chiar ziceai ca s-au eliberat spitalele de psihiatrie si ca au scapat toate puslamalele si incep sa-si caute probleme.
Mi-a zis si maicamea ca nu aveau dreptul sa faca asa ceva, sa loveasca in usa si etc.
Intre timp vicepresedinta a mers si a vorbit cu admnistratoarea si a pus-o s-o sune pe maicamea.
Si cand a sunat-o, maicamea luat-o direct cu nu e normal ce s-a intamplat si administratoarea fiind de aceeasi mentalitate cu batranele astea, fiind si prietene de altfel, tot incerca sa o imbarlige pe maicamea, ca nu, ca cainele s-a pisat pe scara (total neadevarat ), erau urme de pasi de oameni, urme de pamant, de noroi.
Cand i-a zis maicamea ca mi s-a lovit in usa, i-a replicat administratoarea "pai pentru ca n-a raspuns prima data" si cand i-a zis "pai si asa se face? te pui si lasi un bilet frumos in posta, nu dai sa spargi usa sa intri peste om" ca "ce doamna, acum facem posta? Ca lasa ca si fiica dvs n-a fost chiar perfecta, ca i-a zis inapoi ca face cand are ea chef ", deja mintea asta, era total neadevarat, eu nu am zis asa ceva, ba chiar nici nu puteam sa vorbesc, in timp ce incercam sa vorbesc frumos mi se inchidea gura si mi se spunea sa tac, eu sa nu vorbesc, nici n-am apucat sa explic frumos ceva si asta mintea ca am zis eu nu stiu ce, ca sa scuze minciuna asta comportamentul lor.
A intrebat maicamea, "si de unde stiti voi daca e omul acasa? putea sa fie plecata, stati si loviti in usa si urlati pe scara, creati scandaluri de genul? "
Ca " a fost urmarita, s-a vazut ca a venit acasa".
Cand i-a zis maicamea ca nu mai, ca nu e normal ce se intampla, ca se face plangere la politie, s-a speriat si administratoarea din cate mi-a zis maicamea, a inceput sa o dea pe fund `napoi, a schimbat tonul si incerca sa vorbeasca amical, ca " nu doamna, noi nu vrem sa se ajunga la asa ceva, ca asa is linistiti ei copiii, is politicosi, saluta, isi platesc cheltuielile, n-avem nimic cu ei, doar atata sa-si stranga dupa caine, ca totusi oricum pentru cainele ala nu ne-a cerut voie sa-l tina".
N-a inghiti maicamea nici baite-ul cu cainele, ca a vazut-o ca a incercat sa fie nesimtita, si i-a zis ca cainele are vaccinurile la zi, are carnet dela veterinar, e cuminte si nu face galagie in orele de liniste, n-au ce sa zica.
Si acum pe bune, pai cainele meu isi descuie usa singur si merge pe scara sa-i darame lu nu stiu care florile, sau sa se pise pe scarile lor? Penibil.
Nu i-a convenit lu administratoare si lu ailalta ca nu le-a iesit "chifteaua pe paine" ca nu ne-au putut calca cu bocancul pe cap cum au vrut si ba chiar au fost potolite si au prins ura, au inceput sa incite la ura aiurea pe mai multi de pe aici banuiesc, ca asa a facut si la sedinta anterioara cand era vorba de altcineva, de un barbat din scara vecina, le zicea la astia de la noi din scara ca ala e cu gura mare, ca nu accepta sa i se zica nu stiu ce si ca sa mearga mai multi pe el, ca deh, "unde-s multi puterea creste" si ca poate asa nu mai are ce sa zica ala.
Cred ca au aplicat tactica asta si pe noi si au inceput cu barfele si cu incitarea la ura, intrucat multi fac mutre cand ne vad, nu mai saluta, ba chiar cand am plecat intr-o dimineata am vazut ca au venit facturile de la enel, ca din cutiile noastre postale se vad si nu l-am luat atunci, ca sa nu-l uit dupa in masina, am zis ca-l iau cand ne intoarcem.
Cand ne-am intors seara acasa, nu mai era nici plicul nostru acolo, l-a luat altcineva.
Nu poti sa acuzi pe nimeni, cand nu stii cine e exact sau cine a facut asta.
Dar gest peste gest, magarie peste magarie, chiar s-a ajuns la hartuire.
Mai e o vecina care sta la casa aici, e o casa fix intre blocurile noastre, ea crede ca ei i s-a otravit cainele, ca i s-a imbolnavit si a umblat cu el pe la medici o gramada de timp si pana la urma a murit.
Mi-a povestit ca una chiar i-a zis in fata ca o sa-si gaseasca cainele cu rotile in sus, aleia i-a spart nasul atunci pe loc.
Si la ei merg diverse persoane, batrane care urla ca din cauza cainelui lor nu se poate odihni, desi cainele lor n-are treaba noaptea, ca si eu il aud, acum nici la casa sa nu lasi omu sa-si tina animal....is obsesati rau astia.
Dupa ce i-a murit cainele, au inceput sa barfeasca ca ea singura si-a otravit cainele si ca tot asa, ii cheama politia si sanepidul.
A avut si cativa pui de pisica luati recenti, pe unul l-a gasit mort cu gatul taiat si celalalt i-a disparut.
Ea nu vrea sa faca plangere ca nu vrea sa isi puna pe nimeni in cap, dupa cum s-a exprimat, si mai are si alte probleme si nu poate sa se implice acum in scandaluri de genul.
Fata de etnie roma de la mine din scara, care mi-a confirmat si ea patanii cu batrana, cat si cu batranul ala stalker, e complicat, pentru ca are o legatura cu vicepresedinta.
Fiul vicepresedintei este casatorit si are si copil cu sora acestei fete de etnie roma.
Deci s-ar putea rezolva prin cazurile existente, sa inteleaga politia ca is cu probleme oamenii astia de aici si chiar genereaza conflicte, scandaluri si hartuiti...dar cand e vorba de plangere nimeni nu s-ar baga, nu ar zice ce au patit si ei, asa e mai e greu sa fii de unul singur care acuzi terte persoane, in felul asta se pot apara si pot minti.
Iar acum, ultimul punct... fata asta de care ziceam ca mai stateam cu ea de vorba inainte prin fata blocului si ca e prietena si cu vecinu de sub mine.
Tipa asta e gay, e o fata, femeie pot spune, ca are 30 si ceva de ani, e grasuta tare, la inceput nici nu stiam ca-i fata dupa aspectul fizic si trasaturi si vorbea asa mai cu bun simt inainte, parea cuminte, sociabila.
Era fara bani, fara un loc de munca si avea si probleme cu atacurile de panica, lua medicamente psihiatrice pentru ca nu putea sa mearga nici pana la magazin ca intra in faze de agorafobie.
Eu stateam cu ea si mereu daca imi luam ceva ii luam si ei, nu-i dadeam de la mine, ci ii cumparam si ei la fel ca si mie, daca-mi luam un suc ii luam si ei un suc, daca-mi luam dulciuri, ii luam si ei dulciuri, etc.
Numai ca am observat la ea tot asa, o problema de gandire si de comportament, ea n-avea bani nici sa se pise in centru dar spunea ca ea n-ar putea folosi alt telefon decat Iphone si-a facut abonament cu rate pentru iphone sa poata sa si-l plateasca.
N-avea bani sa-si plateasca nici netul, imi cerea mie daca nu pot sa-i imprumut si eu eram deja satula de faza cu banii, ca mereu bani si mereu bani si mereu astepta sa-i dai sau sa-i iai ceva.
Daca de exemplu imi luam o sticla la 2 litri de suc si dupa urma sa urc sus, se uita mai asa ca nu i-am lasat-o ei si nu mi s-a parut ok, asa ca am inceput sa-i zic ca n-am, cand incepea sa-mi ceara suplimentar.
Am incercat si s-o testez si i-am zis de cateva ori, ca uite, am ramas fara bani de tigari pana maine, imi poti imprumuta si ti-i dau maine cand ne vedem?
O data mi-a dat, maine bineinteles ca i-am dat banii ca ii aveam oricum, am mai facut asa o data, de 2 ori si datile astea mi-a zis ca nu, ca n-are, asta fiind mai in prezent, de cand s-a angajat si ea, de cand are si ea salariu.
I-am zis lui al meu, bai fata asta statea dupa mine non stop sa-i cumpar si ei chestii, ba chiar imi si tinea morala vecinu asta de sub cand am refuzat-o sa-i dau bani sa-si plateasca netul ca "ei asa is aici, se ajuta unul pe altul, ca de ce nu-i dau, ca-i da el", cand vedea ca-mi cumpar ceva si ii cumpar si ei el era "asa da" laughing))
M-am distantat si de ea, ca nu vedeam caracterul potrivit a unei prietenii cat de cat reale, si din povestit si alte chestii tot asta reiesea, ca e profitoare si nu parea sa stie sa fie prietena adevarata, decat pupincurista ca sa fie placuta de catre ceilalti sau cand poate sa obtina ceva, macar un ajutor ceva de la altii.
Inainte cand se legau persoane de ea cu cainele, ca are si ea unul, ii luam mereu apararea, si ma luam in gura cu babele care o spurcau, cand o facea cineva sa se simta prost ca e gay, la fel, ii luam apararea, veneam cu argumente bune, inclusiv si pe internet, unde e vorba de cyberbullying cand atacau altii gay-ii mereu veneam cu argumente bune ca sa le inchid gura alora ce incercau sa-i faca pe astia care-s asa sa se simta prost.
In schimb pe ea am vazut-o ca tocmai ea, omul care se pune si da o tura de plans daca se simte jignita, e un bully de fapt la randul ei cu altii, ea isi batea joc de exemplu si de un alt vecin care e tot gay, tipul credea de ea la fel ca e de treaba, ii placea ca ea are curajul sa se afiseze si sa recunoasca ca-i asa si incerca sa se imprieteneasca cu ea si ea il barfea si radea de el cum e.
De cele care sunt straight zicea la fel ca "cum sa-ti placa barbatii", dar nu asa in gluma, de multe ori chiar zicea in serios si in scarba, la fel cum ar face un homofob vis-a-vis de homosexuali.
Cu prietena aluia de la etajul de sub se intelegea bine si statea mereu cu ea pe afara pana s-au despartit astia si dupa ce a plecat aia, radea de ea pe afara pe banca, ca cu ce tigan umbla si tot asa ca cum e, cum a ajuns.
Era la un moment dat un baietas in scara care statea in chirie, arata asa mai boschetar, mai murdar, dar am vorbit cu el, pentru ca initial vorbea politicos, voia sa-si faca prieteni, insa dupa a inceput sa aiba apucaturi si l-am evitat.
Dar pe ea o gaseam mereu stand pe banca cu el afara, pe chestia ca ii cumpara si ei cate un corn cu ciocolata, dulciuri, aceeasi chestie, pana la urma am zis ca fata asta are lipsuri mari daca e in stare sa stea cu oricine pentru un corn.
Ea statea cu mama ei, cu tatal care era bolnav de alzheimer (in prezent decedat) si cu un prieten, un baiat care e tot gay.
Tipul de treaba, dar si el tot asa, o mica diva dupa bani si faima :-), de altfel nu-l judec, are si talent artistic, macar isi foloseste narcisismul intr-o directie buna, dar nu prea poti forma prietenii autentice cu oameni din astia egoisti care nu dau 2 bani pe tine, numa sa le fie lor bine si sa aiba.
De tip imi placea mai mult, ne si intelegeam mai bine, fiind gay in general baietii au gusturi asemanatoare fetelor precum moda, machiaje, imbracaminte, poze fashion si alte chestii.
Dar na el a plecat si-a inceput si el o profesie in sensul asta unde e talentat, s-a mutat de aici.
Iar de ea m-am distantat ca am vazut cum e, n-am barfit-o, nu i-am zis nimic, am fost in continuare respectuoasa, am salutat, ceau ce mai faci, din astea, oricum nici nu mai aveam timp, ca gen aveam si eu deja relatia mea, job-ul, chestiile personale, etc.
A reusit sa se angajeze si ea dupa ce a murit tatal ei, manata de mama ei, s-a facut tatuator.
Si hop, a aparut mandra populara pe aici, ea e cool, ea se intelege bine cu toata lumea, iar azi cand am trecut pe langa ea, venind de la magazin, am salutat-o, m-a salutat asa mai cu intarziere si cand am dat sa intru in scara, am vazut in geamul de la usa scarii, cum radea de-si punea si mana la gura si le tragea mutre spre mine alora de pe banca, adica barfitorilor de pe aici care imi trag mutre de cand cu cainele.
Cand am ajuns acasa i-am scris mesaj in care i-am zis tot ce aveam de zis, ce vi-am zis si voua mai sus, bineinteles ca mi-a replicat ca "ce ai man? eu n-am facut asa si nu zic ca esti paranoica ca vorbeste lumea de tine, dar eu n-am tras fete ", " ca da ca vecinii is retardati, dar n-am facut fete" si i-am zis "te-am vazut in geamul de la scara, nu ma trezeam eu sa-i spun cuiva aiurea asa dintr-odata si nu ma asteptam, credeam ca esti ok fata de mine, desi trebuia sa ma astept la ce fel de caracter ai dat dovada si cu restul" si i-am insirat ce v-am zis si voua mai sus, spunandu-i ca-i de **** ca-i genul asta de om care cand e vorba de barfe si rautati o ia pe grandomanie si mai adauga si ea cacaturi, mai ales cand de mine a fost tratata total opus, bagandu-ma mereu pentru ea.
Cam asta ti-e cu oamenii...

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dnă sau domnișoară, ceea ce trăiești dta, și cum le povestești este nuvelă de premiul Nobel.
Dacă o să am timp, cu permisiunea ta, o să pun la tot ceea ce ai scris aici diacritice la ă, î, ș. ț și o public pe blogul meu literar la un capitol nou, tinere talente, cu un pseudonim ales de dta.

17 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Am citit aproape un sfert din postare, după m-am plictisit.
Numai vecini nebuni ai laughing

| Panamax a răspuns:

M-am oprit pe la al 6-lea rand. Vorbesti cam mult.
Te bagi in seama cu prea multa lume si nu este cazul.
Asa ai dat oamenilor false sperante ca ai fi disponibila.
Mai aveai putin sa iti intre in pat vecinul sa-l pui sa se dezbrace si sa-i zici apoi ca tu esti serioasa si nu faci din astea.
Vezi-ti de treaba ta, daca intredevar asta vrei.
Daca vrei sa fii respectuasa cu toti nataraii din bloc trebuie sa suporti consecintele.

| Raven a răspuns:

Chiar e cea mai lungă "întrebare" de pe TpU, având în vedere că de fapt n-ai pus nicio întrebare. Chiar stai într-un bloc cu mulți nebuni, aproape toți vecinii mei au 70-80 de ani și nu-s toți ușă de biserică dar chiar în halul ăsta n-am mai pomenit. Ai putea să-ți montezi o cameră de luat vederi pe palier pentru orice eventualitate, ca să ai dovezi dacă se repetă întâmplările.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nebuna? Cine crezi ca-ti citeste tie toata asta? laughing

Am ajuns deja la nr 5 si ma bâzâie la creieri

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să te comporți frumos cu toți vecinii.

| relativsausigur explică:

:-)) N-am probleme cu lipsa de comunicare, prietenu e tot aici, am eu capacitatea si rabdarea de a vorbi mult rolling on the floor

| Ioanaveres44 a răspuns (pentru relativsausigur):

Buna.
Cred ca esti o tipă mișto si ai o varsta la care simti ca lumea e a ta. Asa si trebuie. faptul ca esti politicoasa e super. Nu stiu cum te imbraci, cat de frumoasa (sau draguta - eu nu gasesc uritenie la oameni la chip, fața) esti dar din pacate, din cele relatate - am citit doar jumate - te-ai facut remarcata in jurul blocului sa spun asa. Barbatii de la noi SUNT mai misogini decat am dori sa acceptam. Imediat ce tu zambesti (unii ar spune ranjeste, imi da de acord să...) sau menții putin o conversatie (a, ok, ma accepta, hai sa merg mai departe) ei dau alte conotatii. Sunt fete care prin felul lor de-a fi le place sa fie admirate dar asta nu inseamna ca neica X sau gigel opșpe ani trebuie sa sară pe ele. sau vreun frustrat care s-a saturat de nevasta. Din pacate asta se intampla foarte des in Ro.
Unde ai gresit? Poate pentru unii esti Prea politicoasa. Limiteaza-te la un buna ziua, da, nu, la revedere, castile si vezi-ti de prieteni sau cu cine esti tu. Atunci au sa te perceapa doar cu nasul pe sus. Altfel ei cred ca au dreptul la mai mult mai ales daca esti frumusica, tanara si hăhăi puțin la o glumă, gandesc unii gata, am dat-o p-asta pe spate. O sa vezi ca daca reduci la minim politetea cu vecinii vei scapa de astfel de... probleme.

| relativsausigur explică:

Multumesc omule laughing, iau drept compliment asta, avand in vedere ca mi-au mai spus si alte persoane ca am vocatie pe ce implica vorbit / povestit / scris rolling on the floor

| icewolf a răspuns (pentru relativsausigur):

Eu zic sa te apuci de scris pe Wattpad

| relativsausigur explică:

Doamne laughing), mi-ai facut ziua mai buna! laughing)
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase, ai permisiunea sa postezi pe blog daca doresti :-), pseudonimul, nickname-ul poti sa mi-l pui Octombrie Toamna, imi place cum suna si este si luna in care m-am nascut.
Subiectul are diverse greseli de scriere cum nu l-am mai recitit inainte sa-l postez, avand in vedere cat de mult am scris laughing, plus ce a mai corectat si auto corect-ul paginii.
Am sa modific si eu greselile de scriere afisate cand am timp zilele astea :-).
Multumesc inca o data! laughing
Mentionez ca tot ceea ce am scris este 100% real, nu este inventat nici 1 % laughing

| relativsausigur explică:

Am postat aici povestea, asa ca esti liber la pareri, asa cum sunt ele, insa nu uita ca asa cum iti pare ca povestea cuiva zice ceva si despre omul in sine care o posteaza, si asa este, e logic sa spuna ceva si despre autor, reactia celor care citesc ii defineste pe ei, si le defineste propria raportare la viata, cum fiecare vede lumea prin ochii lui, mai mult decat prin a altora.
Unii se vor amuza si vor rade, altii vor empatiza, altii vor judeca, vor jigni, si vor da `sfaturi` intr-o maniera foarte critica, un aspect specific al unui om din afara unei situatii.

| costinvlad49 a răspuns:

Așa sunt mulți băieți. Golani. Și unele fete de ex de 25 ani sunt cu bărbați care au 40 de ani. Când un băiat este îndrăgostit, zici ca i bagabont și golan. Asa i în România?
Eu ca să îmi arat dragostea fata de o fata nu as face gesturi din astea. Ii as da un Ferrari de 300 de mii de euro și gata.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Felicitari pentru cea mai mare conversatie de pe TPU.Am citit pe la inceput am inteles dar mai incolo clar m-a durea capu, fara suparare da creca si tu suferi de ceva lipsa de vorbire, sau nu mai ai prieten si vrei sa ne impartasesti si noua, clar nu stiu cat ti-a luat sa scrii asta da oricum din ce am citit e adevarat cam asa sunt oamenii si pe noi tinerii cine sa ne mai inteleaga? batraniilaughing

| icewolf a răspuns:

Deci sincer, asta a fost primul,, roman" de pe TPU care chiar mi-a dat dureri de cap. Soro, mai taie si tu din detalii. Totusi a fost amuzant nu am ce spune. Eu sincer te inteleg deoarece la mine in oras era unu mai nebun asa care se plimba in halat pe strada si... Intr-o zi acesta se hotaraste sa faca o baie in fantana arteziana din centru, si cand zic baie ma refer la baie serioasa dezbracat cu totul. Deci nu cred ca vreti sa stiti ce priveliste neplacuta o fost pentru copii. Ai putea sa te muti( lucru pe care eu l-as face) sau sa rabzi. Tu decizi, desi chiar nu stiu de ce mai stai acolo, chiar nu merita sa stai intr-un bloc care e echivalent cu casa familiei Adams.