| sopranaCadaverica a întrebat:

Vedeam tipe de varsta mea, in prezent, dar si in liceu, inca de cand erau mici, ca sunt exaltate la vederea copiilor. Mie mi se par doar draguti, dar nu simt nici o atractie extraordinara fata de ei, nu simt nevoia sa ma joc cu ei, sa ii dragalesc, sa ii admir.
Am 21 de ani si inca nu posed instinct matern. Ce cauze psihologice ar putea exista?
E prezenta aceasta problema in psihanaliza? Exista carti care dezbat subiectul instinctului matern?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista prin librarie sau amazon. E greu sa intretii un copil si cine stie ce mai are de tras pe la scoala sau afara multi fiind raufacatori e periculos publicul cum s-ar zice. Unii cad in canal altii pipaiti de violatori, batuti in scoala. Eu sant de parere ca o familie trebuie conceputa intr-o tara civilizata sa fie linistiti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar despre tine încă nu există carte. Pentru așa ciudățenie trebuie scrisă o pisicanaliză nouă.

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna, draga mea!
Eu consider ca instinctul matern apare in momentul in care devii mama, atunci cand iti simti pentru prima oara copilul cum se misca in burtica, cand il tii pentru prima oara in brate, cand il alaptezi pentru prima oara in viata asta. Sunt de parere ca majoritatea persoanelor sunt atrase de cei mici pentru ca in viziunea lor sunt niste suflete pure, mici, dragalase, pline de energie care sunt in dezvoltare, unele persoane nu exteriorizeaza bucuria pe careo traiesc atunci cand vad un copilas dragut, altele da. Depinde de fiecare persoana in parte. Nu este nimic in neregula cu tine, nu trebuie sa iti faci griji despre instinctul matern atat de tanara.
Read this : http://www.danarogoz.com/instinctul-matern/.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ai o problema daca crezi ca e ceva ineregula cu tine in acest aspect.
Il ai când caci plozi instinctul matern, e imposibil sa nu-ti iubesti propriul copil la nastere ca se elibereaza hormoni in creier.
Pur si simplu nu-ti plac asa de mult copii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ai cum sa ai instinct matern acum, ala apare cand ai copii sau cel putin atunci iese la iveala.
Nici eu nu ma dau in vant dupa copiii altora, cand o sa am un copil o sa il iubesc pe al meu si atat, cred.

| LaraClarice a răspuns:

Nu ai nicio problema. Instinctul matern apare odată cu sarcina, de cele mai multe ori. Iar relația cu copilul nu se formează din prima clipa de cum îl ții în brațe, așa cum ți-a spus cineva pe aici. Se formează în timp.
Nu e nimic anormal sa nu te simți atrasă de copii, sau de ideea a nu-i face.
Pe langa asta, ești încă tânără, nu vad de ce sa te afecteaze gândurile astea.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Eu sunt la fel. De altfel, nici nu vreau sa-mi incurc viata cu unul.
Dar stai linistita, daca vei avea, instinctul matern sigur va iesi la suprafata. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu esti extrovertita in mod deosebit, mi se pare ceva normal. Eu - bine, tata, nu mama - nu am simtit niciodata nevoia sa ma bag in seama cu altii copchii decat cel propriu.winking

| Adry05 a răspuns:

Probabil o sa vrei peste cativa ani cand treci de stadiul asta de tinere si o sa fii implicata intr-o relatie de lunga durata

| Nătărău a răspuns:

Majoritatea oamenilor vor ei neapărat să aibă o influență în viața copiilor. Cultul egoismului e extrem de dezvoltat în toată lumea. Pe toată Terra vreau să spun. Nu vreau să fiu înțeles greșit. Copiii sînt cei mai mari. Cu toate astea, ce mă întreb eu e: ce au făcut copiii pentru mine pînă acum, ca să îi admir în felul cum îi admiră unii dintre noi? Și răspunsul în cele mai multe cazuri e ce? NIMIC.

| mclpt a răspuns:

Instinctul matern este aflat in stransa legatura cu o caracteristica de psihanaliza, mai precis una din "The Big 5 Personality Traits", numita agreabilitate. Aceasta este oarecum constanta, avand un nivel mai ridicat la femei si unul mai scazut la barbati, iar daca ar trebui sa alcatuim un grafic de "agreabilitate" adica unul cu "Cat de agreabila este o persoana?" cu toata populatia lumii am obtine un grafic care ne arata ca cele mai agreabile persoane sunt femeile, iar cele mai dezagreabile sunt barbatii. De asemenea, lucru acesta poate sa fie demonstrat si practic, de exemplu sunt mai multi barbati in inchisori decat femei, iar femeile sunt cele care, de cele mai multe ori, au grija de copii, lucru care iti solicita oarecum rabdarea si, indirect, agreabilitatea, capacitatea de a te atasa de cineva. Exista totusi o singura problema, persoanele mai agreabile tind sa devina naive.
Acum, privind cea de-a doua intrebare, nu cunosc astfel de carti, insa ai putea sa-l urmaresti pe Youtube pe Jordan Peterson, profesor la Universitatea din Toronto, care dezbate tot felul de lucruri, incepand de la psihanaliza pana la filosofie si imbinarea acesteia cu psihologia. Mult succes!

| christine99 a răspuns:

Cand copilul e al tau e diferit, seamana cu tine sau cu persoana iubita si are anumite gesturi asemanatoare cu ale tale si e 95% sanse sa prinzi drag de el. Nu cred ca a zambi unui copil si a-l lua in brate 5 minute defineste instinctul matern, ci tine mai mult de o atitudine extrovertita si deschisa in general.

| sofisis a răspuns:

Nu e nimic in neregula cu tine. Pe ai tai o sa ii iubesti. Asa am fost si eu si inca sunt. Nu ma entuziasmeaza copiii altora dar dupa copilul meu sunt topita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu simți nevoia să-i mănânci?

| Emma30555 a răspuns:

Eu sunt mult mai mare ca tine si nu am avut niciodata instinct matern
Imi plac copiii dar nu am simtit ca imi doresc. Motivele sunt comoditatea, faptul ca te simti bine si asa fara copii, faptul ca poate devii mai egoista in timp, faptul ca nu gasesti sensul, teama de a iesi din zona de confort, faptul ca nu simti nevoia etc