| SingleForOne a întrebat:

Vi s-a întâmplat să faceți glume cu cineva sau într-un grup, dar ei sunt serioși sau nu-ți înțeleg umorul?
Dar când tu ești serios, ei fac glume și te acuză pe tine că ești prea serios?

Cum rezolvați aceste lucruri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lolasticc a răspuns:

Asa mi se intampla si mie. De aceea fac glume numai cu cei mai apropiati oameni din viata mea, cum ar fi parintii, verii, prietenii foarte apropiati etc. Unii pur si simplu nu vor sa râda la glumele tale. Chiar daca in sinea lor se vor amuza, nu vor recunoaste asta. Sau alta varianta, au umorul prea badaran ca sa il inteleaga pe cel mai fin. Treaba e ca trebuie sa fie un echilibru intre glumele altora la care razi si glumele tale la care se rade. Iar ca sa atingi acest echilibru (fara vreo presiune psihica sau sociala) trebuie sa te inconjori de oameni foarte,, valorosi" sau cu care ai relatii foarte stranse, care sa nu te antipatizeze sau sa le fie ciuda cand faci tu o gluma si esti,, in centrul atentiei".

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi s-a întâmplat, deoarece detest umorul de prost gust iar umorul meu este mai fin și cizelat și de asemenea nu râd la orice glumă.
Nu încerc să rezolv în nici un fel, doar mă îndepărtez sau evit persoanele care nu rezonează cu umorul meu sau cu care nu rezonez eu.

| Adrian5575 a răspuns:

Da, stiu cum e, mi s-a intamplat. Pur si simplu sunt oameni care nu vor sa rada la glumele tale, dar vor sa razi la glumele lor, chiar daca glumele tale au fost mult mai bune decat ale lor. Oameni nasoli, nu ai ce sa le faci.

| Mopmop a răspuns:

Daca reusesti sa te inconjori cu oameni cu un nivel de inteligenta similar cu al tau nu ar trebui sa apara probleme de genul asta!

| AndreeaWTS a răspuns:

Păi depinde ce faci.
Că dacă, de exemplu, te apuci să faci glume într-un grup la o înmormântare, în mod sigur n-o să-ți înțeleagă umorul.
Eventual vor crede că ești fumat.
Concluzia e că dacă toți sunt serioși, probabil au un motiv pentru asta. La fel și dacă toți râd.
Deci, care ar fi motivul pentru care să fi tu pe invers?

| Lolasticc a răspuns:

Eu am incercat sa rezolv o problema de genul si nu am putut ( ma simteam ca o ciudata cand eram pe langa ei, simteam ca orice zicea era gresit ) am renuntat la ei si acum sunt mai fericita.