| existential a întrebat:

Vi s-a intamplat sa va saturati de viata pe care o aveti, de voi insiva si totusi sa nu puteti schimba nimic?
Eu cred ca m-am saturat de singuratate. La inceput o cautam si imi placea, dar acum parca e apasatoare.
Nu stiu cum as putea schimba asta... nu fac parte dintr-o colectivitate si nu stiu cum as putea cunoaste persoane.
Parintii sunt departe. Fostele cunostinte nu le-am mai cautat de ani de zile si nici ei pe mine.
O sa rezolv starea asta cu un somn happy

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca ni se intampla tuturor.
Sinceră să fiu mor pe faza asta cu "nu stiu cum sa gasesc pe cineva, cum sa vorbesc cu cineva".Pai deja vorbesti aici, plus ca mai sunt alti zeci de mii de utilizatori pe rețelele de socializare cu care poti sa interactionezi.
La mine o data dupa un joc de biliard m-a cautat un indian pe Facebook si mi-a scris.Deci un om din india si nu găsești o fata sau un băiat de la noi?
Incearca sa iti descarci un discord, sa te joci un joc si mai ai cu cine schimba o vorbă, mai cunosti oameni.

| existential explică (pentru Freya1):

Am cunoscut persoane online in trecut, dar nu am ajuns niciodata sa le cunosc in realitate. Chat-ul nu intra la categoria socializare, pentru mine.
Ce e online, ramane online.

| Freya1 a răspuns (pentru existential):

Păi si pe cei on ii poti aduce in real. Spre exemplu poti sa cunosti o persoana din orașul tău, cu care sa comunici de câteva ori si dupa ss va întâlniți.
Ce varsta ai?

| existential explică (pentru Freya1):

Nu cred ca sunt prea multi dispusi sa se intalneasca cu persoane din online... si pe buna dreptate, poate e mai bine asa, ca nu stii peste ce indivizi dubiosi poti sa dai si ce interese au in realitate.
Nu cunoteaza varsta. In jur de 30.
Tu te-ai intalnit cu persoane din online?

| PaulCos a răspuns (pentru Freya1):

102 luna viitoare pe 10.

| Freya1 a răspuns (pentru existential):

Ba da, după ce vorbesti o perioadă destul de lungă de timp se mai întâlnesc.Dar daca tot nu vrei asa încearcă să îți găsești o pasiune, sa faci un curs unde sa cunosti oameni.Colegi de munca.
Da.

| existential explică (pentru Freya1):

Trebuie investit destul de mult timp, pentru a "conversa" cu persoane online. Nu e garantat ca se va ajunge la cunoastere face to face.
Cu colegii de munca nu pot interactiona fata in fata, ci doar online.
N-am pasiuni prea mari si nu m-as inscrie la cursuri pentru ele.
Mersi pentru raspunsuri oricum happy

| Freya1 a răspuns (pentru existential):

Eu consider ca e imposibil sa nu găsești persoane cu care sa comunici, dar nah, tu stii.

| Freya1 a răspuns (pentru PaulCos):

Ha.ha.ha.

| PaulCos a răspuns (pentru Freya1):

Dar am pensia mai mare decat varsta deci, nu te ingrijora, stau bine... cred.

| Freya1 a răspuns (pentru PaulCos):

Ce e in neregulă cu tine?

| existential explică (pentru Freya1):

Nah o sa caut si acolo.

| PaulCos a răspuns (pentru Freya1):

Asa par?

| PaulCos a răspuns (pentru Freya1):

Ma deranjeaza felul in care aceasta minunata realizare a divinintatii, specia umana, inzestrata cu capacitati unice de vindecare, crestere, invatare, reproducere, iubire, uitare, involueaza voit intr-un ritm alert zi dupa zi, sustinandu-se impresionant unul pe altul. Mass media pe utilizatorul sau, edilul pe contribuabil, profesorul pe elev, lautarul pe spectatorul ramas cu gura cascata la versurile agramate si chiar uneori parintele pe copil. Evident nu este 100%, mai sunt si oameni care isi continua evolutia cu greu printre obstacole si pe care ii felicit. Asta imi provoaca durere.

| existential explică (pentru PaulCos):

Involutia este mai clara decat oricand. Totusi, inca se mai spune ca omul este intr-o continua evolutie. Realitatea contrazice asta prin fapte. Suntem o civilizatie care se auto-distruge.
Sper sa fii unul dintre cei putini, sa ai dorinta sincera si vointa de a evolua.

| OldSoul a răspuns:

Daca mai tin bine minte, era odata o vorba laughing
Cand simti ca nu mai poti, esti abia la jumatatea drumului.
Deci tine-o tot asa laughing Vei ajunge sa nu te mai afecteze aceste probleme.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta cu nu-pot-schimba-nimic e doar în capul tău. Eu nu cred că tu nu ai un hobby care să te ajute să ieși din casă și să cunoști oameni. Dar dacă chiar nu ai pasiuni, interese și nu-i nimic de capul tău, mergi la o sămânță în fața blocului și tot rezolvi ceva.

| existential explică (pentru supadeceapa):

Asta mi-ar mai lipsi, sa sparg seminte in fata blocului laughing sa ajung sa ma intretin cu aia care vin sa schimbe termoizolatia la blocul vecin, sau cu altii care vin sa ia fier vechi. Am si eu pretentii.
Am pasiuni, doar ca nu le consider atat de importante incat sa caut persoane care le au.
De acord ca e doar o convingere a mea, ca lucrurile se schimba greu.

| PaulCos a răspuns:

In ultima vreme lumea s-a impartit oarecum in doua. Asa vad eu, cel putin. Cei atrasi de self-uri, fotoshop, replici procurate prin copy-paste, vanatoare de like-uri si view-uri, astea toate online, si oamenii care traiesc in realitate ingrijorati de procentul mic al celor ca ei. Nu te ingrijora, lucrurile vor reveni la normal. E doar o problema de timp. Atunci problema ta se va rezolva de la sine. Pana atunci incearca doar sa te inconjori de oameni realisti care vorbesc, asculta si privesc in ochi.

| existential explică (pentru PaulCos):

De acord, interactiunea fata in fata conteaza mult