| mdc98 a întrebat:

Vi se pare normal ca iubitul meu sa mearga la un prieten si acolo sa fie sora lui sau inca o prietena, doua de ale lui si una/ mai multe sa ii ceara iubitului meu contul de Facebook sau de Instagram si acesta sa il dea? Adica el fiind intr-o relatie. Sau contul de Instagram si el sa le dea follow inapoi.
Adica sa merg la o zi de nastere a unei prietene si acolo sa fie mai multi baieti si sa vina la mine sa imi ceara Facebook-ul si eu sa il dau, avand iubit. E normal asa ceva? Adica cel mult faci cunostinta si atat. Cand esti singur/singura ii poti adauga si poti vorbi cu toti.

67 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă rămân la nivel de cunoștințe nu mi se pare mare lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E contul lui personal, nu vad de ce nu l ar da. Care e faza? Nu are voie sa mai aiba prieteni pe Facebook si Instagram ca e intr-o relatie?

| mdc98 explică (pentru suntserios):

Pentru ca, cand esti intr-o relatie ai anumite limite fata de alte persoane mai ales cand stii ce o deranjeaza pe iubita ta.
Adica daca e contul lui personal poate sa si vorbeasca cu alte femei pentru ca e contul lui si nu ti cont de relatia ce o ai? Pai cand stii ce nu-i place persoanei de langa tine te abtii.

| suntserios a răspuns (pentru mdc98):

Da, dar limita nu cred ca e adaugarea pe o retea de socializare a unei persoane. Asta sunt copilarii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mdc98):

Dar ce? l-ai cumparat l-ai castigat la belciuge si nu mai are dreptul la relatii ccu alte persoane?
Voi, fetele, femeile, credeti ca daca aveti o relatie cu un barbat, baiat, el este cel putin subalternul vostru, daca nu sluga, sclavul vostru si trebuie sa faca doar ceea ce vrti voi, ceea ce va place voua. Si in casnicie, fiecare partener trebuie sa aiba partea lui de intimitate. O sustin psihologii, nu eu.
Daca o deranjeaza pe iubita mea ceea ce fac eu, atunci sa-si vada de ale ei, sa ma lase in pace, ca nu am nevoie de dadaca. Sa-si caute pe cineva, caruia ii place sa se faca pres in fata ei, sa-i linga urmele la pantofi.
Eu, in locul lui, ti-as da papucii imediat, daca mi-ai spune asa ceva. Eu sunt casatorit, dar sotia mea nu ma urmareste cu cine discut pe net, pe telefon. E cel mai urat lucru sa faci asa ceva.

| zurick a răspuns (pentru mdc98):

Dar lui îi place că ești geloasă? laughing
Nu crezi că ar trebui mai întâi să renunți si tu niște lucruri care îl deranjează? Unde mai e reciprocitatea?

| Drimmero a răspuns:

Mai fa de multe ori faze d-astea ca ramai singura. E absolut normal sa mai cunosti si alte persoane chit ca esti intr-o relatie, nu inseamna ca ai o cusca si ramai acolo inchis, unii sunteti prea toxici. Oricum o relatie nu tine la vesnicie asa ca daca vrea altceva se poate intampla oricand, nu neaparat de la faza asta cu datele de contact. O relatie e bazata pe incredere, daca doar vorbeste nu cred ca omoara pe nimeni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lucrurile normale si anormale intr-o relatie, vi le stabiliti voi, legat de aceste aspecte. Un follow pe insta poate sa insemne doar un numar in plus sau in minus la profil, atat. Si probabil ar fi parut si ciudat sa zica ca "nu, nu il dau".

Insa, anormal ar fi sa si vorbeasca cu persoanele respective dupa, intr-o oarecare masura.

Legat de a doua parte, imi dau seama ca ai facut o exemplificare, ca o discutie cu tine, pentru ca nu ai avut cui sa ii spui acest lucru (ma gandesc).

Dar da, intr-o relatie ar trebui sa faceti lucrurile ce le stabiliti amandoi, legat de prietenul lui, era frumos sa te ia si pe tine si sa faceti toti cunostinta. Dar ca raspuns, asta ar fi ceva normal, ce am spus acum. Ce nu ar fi normal, ar fi sa vorbeasca dupa cu acele fete.
Aceste probleme le discutati intre voi, cere-i parerea si lui despre asta.

Multa intelegere va doresc!

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Ar fi parut ciudat sa zica "nu, nu il dau" dar putea sa se exprime altfel, gen nu prea folosesc social media, doar stia ca ma deranjeaza lucrurile astea, ma cunoaste foarte bine. Da ar fi anormal sa si vorbeasca cu persoanele acelea dupa, dar de unde pot stii eu ca nu o face din moment ce o are acolo? Adica cand esti singur, da, e normal sa faci ce vrei vizavi de persoanele de sex opus. El imi spune ca ce are ca nu a facut sex cu ea. Pai nu trebuie sa faci sex, trebuie sa ai anumite limite intr-o relatie mai ales ca stie ce ma deranjeaza intr-o relatie, am mai avut discutii de genul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

Pai este iubitul tau, nu ar trebui sa vorbeasca in alte moduri cu acele persoane. Probabil ar trebui sa ai acces la contul lui de pe retelele de socializare. Dar asta nu inseamna ca ar trebui sa il verifici sau lucruri de genul, ci doar... sa fie, de incredere, chiar daca nu te uiti niciodata acolo.

Dar este doar o cerere de preitenie, este doar UN numar, nu lasa aceste lucruri sa strice o relatie. Este ceva psihologic sa iti placa cand ai ceva, decat cand nu ai, la fel si cu acele cifre.

De cat timp sunteti impreuna?

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Am discutat si despre accesul reciproc la conturi si nu este de acord deloc, adica eu am fost dispusa oricand sa ii acord parola mea pentru ca stiam ca nu am ceva de ascuns, el a preferat sa renunte la relatie decat sa imi dea mie contul lui.
Este doar o cerere intr-adevar, dar cum am spus trebuie sa ai limite mai ales cand stii ca lucrul acesta il deranjeaza pe cel de langa tine.
Suntem de 1 an si ceva impreuna.

| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

E hai... sa renunte la relatie decat sa iti dea parola? Asta este putin absurd.
Probabil sunteti la inceput (adica sigur) si tu si el, sunt momente prin care trec multe persoane, iar aceste lucruri se rezolva in timp, poate nu intre voi doi neaparat, ca nu se stie ce o sa se intample dupa.

Dar stii cum as vedea eu lucrurile? Probabil sa ii explici si lui asta:
Sa aveti acces la conturile voastre, oricand, iar in acest timp sa nu stati sa verificati orice face. Sa aveti incredere unul in celelalt si sa fiti deschisi la comunicare, oricand si la orice ora (exceptand cazurile naturale). Un cont de Instagram nu inseamna ABSOLUT nimic in comparatie cu o relatie si o legatura fizica intre voi doi, deci ar trebui sa fie dispus sa iti dea oricand orice, daca nu are nimic de ascuns. De aici poate reiese si faptul ca tu vrei o relatie serioasa, si nu numai o relatie... ci o legatura care sa existe mereu (de preferat poate sa ai incredere mai multa in partener si sa nu te axezi pe lucrurile care nu conteaza, cum ar fi o cerere de preitenie), iar el probabil crede ca... candva o sa gaseasca altceva sau cine stie cu cine o sa vorbeasca, pentru ca al motiv nu prea vad sa nu iti dea contul.

| mdc98 explică (pentru DoarBogdan):

Am avut mii discutii pe tema aceasta, spune ca are nevoie de intimitatea lui, pai ce intimitate sa ai fata de iubita ta cu care esti intr-o relatie de lunga durata, pe care o cunosti de atata timp. Eu nu am nevoie sa am intimitate fata de el, cand stiu ca nu am ceva de ascuns, impartasesc cu el orice, oricand.

| DoarBogdan a răspuns (pentru mdc98):

Corect, bine punctat aici.
Aceasta este situatia, nu este capat de lume. Daca nu te simti bine intr-o relatie, iar persoana celalata nu se poate schimba (facem abstractie de la cine are "dreptate" si cine nu), atunci cel mai intelept si corect lucru de facut, ar fi sa va vedeti fiecare de viata lui, separat. Asa, poate o sa dai (adica sigur) de persoana care iti satisface aceste nevoi, iti ofera siguranta necesara si este pe masura asteptarilor tale (iar, facand abstractie de ca cat de normale sau anormale ar fi).

Stiu ca este greu sa te gandesti la asta acum, dar... este viata ta, nu trebuie "irosita" pe astfel de momente, este dreptul si obligatia ta sa fii fericita, ca persoana, ca om. Asa ca alege decizia inteleapta.

Indiferent ce o sa faci, eu iti urez numai bine si multe zile cu soare! ^_^

| Emma30555 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu e normal sa aibă altcineva acces la mail, Facebook, telefon. O relație nu se tine cu paza, ci cu încredere. Dacă vrea sa plece oricum pleacă. Cum adică e normal sa aibă parolele? Este aberant. Oricum cine vrea sa însele își face alte conturi etc. Asta cu parolele e doar control, paranoia, și lipsa de încredere în tine insati, eu chiar m as simți la pușcărie nu într o relație sănătoasă. Oamenii nu ne aparțin, nu sunt proprietățile noastre dacă ne iubesc ne sunt fideli nu e nevoie de paza

| suntserios a răspuns (pentru mdc98):

Asta cu parola e cel mai urat lucru care se intampla intr-un cuplu. In momentul in care ai cerut parola de la Facebook, mail, telefon etc inseamna 0 incredere in relatie, inseamna 0 intimitate si respect in relatie.

| Jus7t a răspuns (pentru suntserios):

"Asta cu parola e cel mai urat lucru care se intampla intr-un cuplu."

Ah, înseamnă că înșelatul e pe locul 2.

Și ce dacă n-ai încredere când intuiția îți spune să nu ai? E bine să îți asculți intuiția și e bine să verifici dacă poți.
Nu zic să te transformi într-un gelos posesiv și paranoic, zic că regulile astea pot fi încălcate, poți să îi ceri telefonul și să îi spui că simți ceva și vrei să vezi, nu e nevoie de parola și nici să îți faci obicei din asta.
Știu cazuri în care doar așa au aflat că sunt înșelați, din păcate.

| suntserios a răspuns (pentru Jus7t):

Da inselatul e pe locul 2.
inselatul inseamna ca cineva deja a gresit si nu mai sunt dubii ca relatia ar trebui sa continue sau nu.

lipsa totala de incredere inseamna ca relatiia aia nu are nicio sansa de la inceput.

| Jus7t a răspuns (pentru suntserios):

Da de unde e lipsă totală? Eu ziceam că îți poate spune intuiția asta într-un moment, nu trebuie să fie la începutul relației, poate să fie și peste 5+ ani.

http://www.youtube.com/watch?v=eW3NpcWBklw&t=3m40s

| suntserios a răspuns (pentru Jus7t):

Fata asta nu are nicio intuitie niciun indiciu. Ea pur si simplu vrea sa il controleze ca nu are deloc incredere in el. Si atat. Si da lucru asta e mai grav intr-o relatie decat inselatul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Da, inselatul e pe locul 2
pe primul loc e neincrederea, mai ales fata de cineva care nu are nici o intentie sa calce stramb
mai ales ca mult mai putini inseala decat sunt cei care nu au incredere, lucru care OTRAVESTE o relatie

sincer, daca as fi cu cineva care ma trateaza ca pe propritatea ei personala si care e geloasa la fiecare a doua miscare, i-as spune adio si n-am cuvinte, viata e scurta si nu merita traita intr-un mediu TOXIC

| Jus7t a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu e, dar dacă pentru tine și alții e, treaba voastră.
Mulți din cei înșelați o să aibă probleme în viitoarele relații pentru că au fost înșelați, nu o să mai aibă încredere în femei deloc și o să le considere pe toate zdrențe și o să doară ca dracu.

Că n-are ea încredere aia e, te despărți dacă tot te freacă la icre.
O să fie o relație toxică, normal, dar aici se poate lucra în multe cazuri, știu tipe ce nu aveau încredere în iubitul lor și ăla le-a zis că dacă mai continuă așa le lasă, s-au potolit și au rămas în relație.
Nu știu de ce consideri că e mai grav decât înșelatul.

Și vezi? I-ai spune adio dacă te tratează ca pe o proprietate, cu câtă ușurință.
Ar fi la fel de ușor dacă ai avea încredere în ea, ai iubi-o și te-ar înșela?

| Emma30555 a răspuns (pentru Jus7t):

Niște oameni care au demnitate nu cer parolele partenerilor. Dacă bănuiești ca te înșeala înseamnă ori ca e ceva evident ori ai tu o problema și atunci poți rupe oricum relația. Partenerii nu sunt proprietățile noastre asta nu înțeleg oamenii, suntem liberi sa facem ce vrem, tu nu ai dreptul sa ii verifici dar ii poți părăsi și ei la fel, nu o sa stea cu tine dacă nu vor. Dragostea nu trebuie păzită dacă faci asta deja nu mai e dragoste. Dacă un om te înșeala poate sa si facă conturi pe care nu le ști, poate sa aibă mai multe telefoane și sa nu ști, asa ca verificatul asta ca la politie nu e nimic relevant. Eu când am un iubit gelos sau posesiv îl vad pe el ca pe un om slab care ma face sa cred ca nu e destul de bun pentru mine altfel ar ști ca am ochi doar pentru el și atunci chiar îmi vine ideea sa caut ceva mai bun fiindcă un partener asta trebuie sa inspire ca el e cel mai bun pentru tine și are încredere în el. O mica gelozie poate fi ceva drăguț sa simți ca te iubește dar când deja te persecuta, îți cere parole și te verifica deja e patologic zic eu.

| Jus7t a răspuns (pentru Emma30555):

Spune-mi ce ai citit tu scris de mine și ai ajuns la concluzia că aș fi de acord cu pasarea parolelor, chiar sunt curios.
Ce ai zis tu am zis și eu mai sus.

| Emma30555 a răspuns (pentru Jus7t):

Atunci scuze, probabil răspunsul era pentru alt utilizator dar cred ca am încurcat eu răspunsurile

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Let's agree to disagree
ca, dupa ce ai fost inselat nu mai ai incredere in femei, da, e posibil, dar nu poti sa generalizezi ca TOTI nu vor mai avea incredere in femei dupa ce au fost inselati (si vice-versa, si femeile inselate pot simti la fel)

deci, parerea mea e ca mediu toxic e mai rau, si ca se potoleste dupa amenintarea cu despartirea sunt exceptii care confirma regula, insa fiecare are dreptul la o opinie, asta e a mea, evident tu esti de alta parere... goodwinking

| Jus7t a răspuns (pentru Zuzu1991):

N-ai citit ce am scris sau nu ai fost atent.
"Mulți din cei înșelați o să aibă probleme în viitoarele relații pentru că..." -> nu e o generalizare.

De acord. happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Jus7t):

Ok!

| zurick a răspuns (pentru mdc98):

laughing sunt fată, nu aș da în viața mea parola iubitului și nu pentru că l-aș înșela, ci pentru că mi se pare dovadă de lipsă de încredere și dacă nu ai încredere în mine, nu mă doare capul să stau cu tine. Pe aceeași logică, nici nu aș cere-o. Poate să aibă fete prietene de asemenea, să socializeze cât vrea, dar dacă mă înșeală am terminat rapid relația și până nu o face, nu am de ce să mă îngrijorez că dacă pică dropul de sare...
Sfatul meu e să ai grijă, prin astfel de gesturi, îl poți îndepărta și poți regreta asta mai târziu, că ai dat drumul persoanei iubite care nu a gresit cu nimic.
Că ești geloasă/ posesivă nu e o scuză, e ceva ce trebuie reparat, îți spun sincer, într-o relație cu o astfel de persoană nu aș vrea să fiu, iar acesta nu e un mesaj de jignire sau ceva, ci de trezire poate la realitate, maturizează-te.^^

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca mai recent adaugatul cuiva pe FB e egal cu infidelitatea... puii mei. Nu vad nici o problema in asta. Marea problema a generatiilor mai recente e ca vad peste tot infidelitate si din ce observ aici in multe intrebari, ii roade pe toti gelozia. Pai bai baieti/fete, daca incredere nu e... nu e nimic.

| mdc98 explică (pentru GabiDumitrescu):

A deci nu are legatura cu infidelitatea. Deci eu daca am iubit, e normal sa ma pun sa trimit cereri de prietenie pe Facebook la alti barbati singuri. Eu sa apar acolo intr-o relatie. Pai prospectarea asta o faci cand esti singur. Cand esti cu cineva efectiv nu simti nevoia sa cauti altceva, sa fi curios de alti barbati/femei. Mi s-a intamplat barbati in relatie cu poze cu ele pe Facebook sa imi scrie mie, sa ne intalnim si asa. Deci nici asta nu este infidelitate.

| Freya1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te-ai mira sa afli ca e cam invers treaba.
Generația de azi e extrem de libertină, se înșală toti pe toate drumurile, prieteni lui x ii calaresc iubita lui y si dupa isi dau mana.Prietena lui x umbla in seara asta prin pantaloni gagicului lui y si maine se pun pe Facebook ca si "sis", ca Ce bine se inteleg si doar ea ii cunoaste suferinta. Daca are bmw nu mai contează cu cate sa calarit pe scaunul ei continuă relația ca altfel nu mai are unde sa isi faca poze. Daca are fundul mare si pune poze cu ea dezbrăcată nu mai contează că face video chat sau umbla pe centura atata timp cat el are gagica "tunata"si se da smecher la aia ce nu il cunosc...Cam asa se intampla.
Eu am abia 26 de ani, dar chiar si cand eram mica daca un băiat stătea langa tine sau te ținea pe tine de mana nu il mai vedeai cu alte fete.Era un băiețel de o șchioapă dar realiza ca te rănește peintr-o atitudine nepotrivită nu ca azi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mdc98):

Unora le place sa cunoasca lume pur si simplu. Eu de exemplu uneori cunosc persoane cu care stau de vorba si descopar ca avem interese comune si efectiv nu ma intereseaza daca sunt barbati sau femei. Ca unii viseaza inamici peste tot si ca daca partenerul/a discuta cu persoane de sex opus gata, inseamna ca e la vinatoare... ghinion. Demonstreaza doar cit de limitati pot fi unii/unele, nimic mai mult. P.S. Fac abstractie de idiotii/idioatele care nu sunt in stare sa schimbe mai mult de 3-4 replici fara a incepe sa ceara poze/intilniri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Freya1):

Pai problema nu e ca il inseli pe celalalt, ci ca pretinzi ca el/ea sa nu te insele. Libertinajul nu mi se pare o problema, atita vreme cit e de comun acord. Ori avem o relatie monogama, ori sintem amindoi open si ne dam in barci in toate partile, cu toate avantajele si dezavantajele care rezulta din asta.

| Freya1 a răspuns:

Dacă ești fata deșteaptă nu te vei lua dupa toate persoanele ce nu au o relație, ce isi înșală partenera/partenerul sau vorbesc in necunoștință de cauză.
Aici de cele mai multe ori uni te sfătuiesc in asa fel incat sa pice ei bine prin ce spun, nu pentru ca asa simt ei de fapt.Pe multi de aici ii rode si daca iubita/iubitul trece pe lângă una/unu străin pe strada dar aici se fofileaza spunând că nu i-ar deranja.Sau sunt uni ce stau cu parteneri ca sa nu fie singuri nu din iubire si atunci nu le pasa normal.
Chiar dacă te poti catalogat drept o persoană geloasă nu cred ca e nimic anormal.Nici la mine una nu functioneaza vrajeala aia "doar vorbim,suntem doar prieteni,daca dansez cu ea si o pipăi,daca dorm cu ea in pat,daca ne trimitem mesaje de dragoste după două noaptea nu insemna ca te înșel sau ca am ceva cu ea". Astea sunt vrajeli de noua generatie ce habar nu are ce insemna iubirea, respectul si loialitatea.Ei nu vor înțelege niciodata ca o data ce ai o relație iti iei iubita după tine la o petrecere, o integrezi in grupul tau, nu mai ai de ce sa ti legătură cu fostele, trebuie sa aveti impreuna prieteni cupluri etc.Lor li se pare normal calareala la grămadă atata timp cat dau bine impreuna pe Facebook si se plimba cu bmw-ul nu mai contează altceva.
Poti sa vorbesti cu iubitul tău să îi spui ca te deranjează, ca ati putea ieși si impreuna si chiar sa il întrebi daca i-ar pica bine daca situatia ar sta invers.

| mdc98 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate.
Am discutat deja, dar lui i se pare normal daca eu as merge la o zi de nastere de exemplu, sa dau numarul de telefon/Facebook-ul/Instagram-ul meu la alti baieti de acolo. Ca si cum as fi singura.

| Freya1 a răspuns (pentru mdc98):

Pai nu stiu cati ani averi dar cer e ca el sta cu tine sa aiba ceva sigur si daca cumva treptat va gasi "o partida"mai buna sa plece cu nonșalanță. Macar daca i-ai dus la cunoștință faptul că te-a deranjat si nu percepi situația ca una normală putea macar sa iti zica, ca nu a știut că te va deranja nu ca nu ii pasa.Atitudinea asta denota ce caracter si intenti are.
Acum depinde de tine cum vrei sa parcurgă relația mai departe.Dar eu una daca nu sunt de acord cu ceva prefer să fiu tranșantă.

| Andreeush a răspuns:

Și dacă el e iubitul tău înseamnă că el nu mai poate avea prietene, prieteni?
Eu zic că exagerezi.

| Sofer a răspuns:

E normal. Și tu poți sa dai Instagram/Facebook la băieți/fete pentru a-ți face prieteni.
Ești geloasa.

| Larylarysa03 a răspuns (pentru Sofer):

Ce frumos ar fi ca iubita/soția ta sau viitoarea iubita/soție sa accepte sa vorbească cu alți barbati sau doar cu unul și bun pe sfaturile de socializare, poate ti o fura unul, dar stai liniștit ca tu I ai dat voie, ti ai fii făcut cu mana ta. Dar dacă nu te deranjează inseamna ca pur și simplu nu o iubesti. A r trebuii sa existe niște limite în relatii altfel care a r mai fii diferența, nu m ai bine ramai singur cu panearamele cu care vorbești. Dacă ești fidel moral, fii pana la capăt. Pentru ce trebuie sa vb cu alte femei daca ai deja femeia ta. Asta spune multe despre loialitate.

| Sofer a răspuns (pentru Larylarysa03):

Am și iubita plus încă 2 prietene ce comunic în fiecare zi dar prioritara e iubita mea. Crede-mă ca te plictisesti vorbind numa cu o singura persoana.

| SG1995 a răspuns:

Mă e normal să socializezi, adică dacă intri într-o relație nu devi pustnic, totuși trebuie să știi limita pe care ți-o impui tu ca persoană. Tu nu poți să îi impui să nu aibe femei contul de Facebook sau Instagram și invers el nu poate să îți impună asta. Eu în trecut am avut o prietenă care era extraordinar de geloasă pe o tipă cu care sunt un simplu amic dat fiind că ea e căsătorită și noi suntem prea similară ca personalitate să existe genul ăla de atracție și chestia e că tipa a încercat să îmi impună să numai vorbesc cu persoana respectivă, chiar dacă eu știam că nu am nimic cu ea.
Ideea e următoarea trăim în era digitală, și nu știu e normal să ai tot felul de persoane pe Facebook sau Instagram, eu spre exemplu am multe tipe căsătorite în listă, pentru că au un content cu care rezonez, în orice caz nu țin să vorbesc cu vreuna. Ideea e că fiind într-o relației nu înseamnă să eviți orice interacțiune cu sexul opus, dar e important să existente două chestii:
- bună comunicare în cuplu
- niște limitări proprii cu privire la propriile interacțiuni, adică nu știu să fie cât mai amjcale/formale fără tentă romantică/erotică

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: legea protejeaza corespondenta ca pe un drept individul. Un barbat a fost condamnat ca a spart contul sotiei sale de email.

| Nemessys a răspuns:

Da, este normal sa socializezi.
Daca ceva nu-ti convine tie, asta nu inseamna ca este si anormal.

Nu cred ca ar trebui sa conteze parerea unor unor straini cu privire la relatia ta si la cum te simti tu stiind ca prietenul tau a dat Facebook-ul si insta-ul altor tipe. Conteaza cum te simti tu, iar daca tie nu-ti convine, iei masuri in privinta lui, vorbesti cu el, nu vii aici si ceri o parere. Daca ai fi primit 50 de raspunsuri cu,,da, este normal", tu ce ai fi facut in schimb? Ai fi acceptat asa ceva, doar pentru ca niste straini iti spun ca,, este normal"? Ma indoiesc. happy

Apropo, evita sa mai folosesti cuvantul,, normal" daca nu-i intelegi sensul.,, Normalitatea" asta de care vorbesti tu, nu este clar definita, deci nu exista cuvantul,, normal" in contextul asta ci doar,, ati fi de acord".

Ps. Eu nu as avea nimic impotriva daca iubita mea s-ar duce la nu stiu ce petrecere si ar da Facebook-ul sau insta-ul unor baieti. E fix treaba ei ce face si eu nu ma pot baga. Nu vreau sa-i influentez actiunile, vreau sa faca exact ceea ce simte, ce vrea ea, nu ce vreau eu.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu esti deloc posesiv?
Chiar n-ai avea nimic impotriva daca iubita ta ar vorbi cu alti tipi si le-ar da numarul ei unor tipi la intamplare? Nu ma refer aici la prieteni sau cunostinte care poate existau in viata ei dinainte sa apari tu.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

As avea un sentiment neplacut, dar eu nu pot face nimic impotriva asta. Nu am niciun drept sa ma duc la ea si sa-i spun,, nu fa aia". Ca pana la urma, cine sunt eu? Iubitul ei? Asa si? Daca sunt iubitul ei, ce? In secunda urmatoare pot sa nu mai fiu. happy

Care caine iti este cu adevarat fidel?
Cel care sta legat de un gard si nu poate pleca din cauza asta, sau cel care nu este legat, are posibilitatea de a pleca oricand, dar nu vrea sa o faca pentru ca tine la tine?

Una este sa nu dea numarul de telefon unor tipi doar pentru ca asa zic eu si alta este sa nu-l dea pentru ca nu vrea ea.
Eu nu vreau sa-i influentez deciziile in situatii de genu' si nici invers.

Vrei sa o dam pe fata? Este EXTREM de usor sa inseli. Este foarte usor sa stergi un numar din istoric, un mesaj fie el de pe messanger, fie de pe whatsapp, este foarte usor sa spui,, nu ma suna si nu trimite nimic ca sa nu vada sotul/iubitul". Asa ca, ce rost are sa te complici sau sa stai mereu cu teama aia ca ar putea sa plece oricand sau ca s-ar putea sa te insele. Nu te simti bine in relatie? Vorbeste cu partenerul si spune-i ce simti. Nu vrea sa comunice si comportamentul lui e acelasi? Out!

Cand esti intr-o relatie si tii la persoana aia foarte mult, ai un sentiment neplacut atunci cand partenerul iese cu un necunoscut, dar si cand tu faci acelasi lucru. Si eu m-as simti la fel daca as iesi cu o tipa pentru prima data stiind ca acasa am o iubita care tine foarte mult la mine. As iesi cu ea numai daca am putea lucra impreuna la ceva. Daca ea nu are acel sentiment si simte atractie fata de alti barbati chiar daca este cu mine intr-o relatie, atunci e clar ca eu nu sunt potrivit pentru ea si cel mai bine ar fi sa ne despartim si sa se duca la altul. Este un proces care eu vreau sa se termine cat mai repede. Punandu-i interdictii, doar il incetinesc, dar de oprit, nu am acum. Prefer sa-mi zica la revedere pentru ca se duce la altul dupa cateva luni, nu dupa cativa ani in care s-au intamplat multe si am investit emotional.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu voiam sa sugerez ca ar trebui sa-i pui interdictii sau sa-i reprosezi ca vorbeste cu alti tipi. Daca se ajunge in stadiul asta e clar ca ceva nu functioneaza in relatia aia si ar trebui sa se termine.
Dar ai mai multe raspunsuri in care pari sa ai o atutudine indiferenta legata de actiunile unei posibile iubite. Adica opusul posesivitatii/geloziei, ca si cum i-ai acorda o incredere deplina sau pur si simplu nu te-ar interesa ceea ce face.Pentru mine ar fi imposibil

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Incredere deplina la acest capitol nu o sa am niciodata. E doar indiferenta, cel putin la exterior.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

" Incredere deplina la acest capitol nu o sa am niciodata. "
Inteligent. Nici eu

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cum ai proceda in situatii de genu'?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu cred ca as ajunge in situatii de genul.Adica sa fiu undeva cu iubitul meu si o tipa sa se apropie sa-i ceara Facebook-ul, iar el sa i-l dea fara ezitare.Cred ca as stii sa selectez mai bine persoanele.
Dar oricum, eu sunt geloasa.Si foarte posesiva. Daca ceva(cineva) e "al meu", nu suport ideea de a-l imparti cu o alta persoana.Gelozia mea s-ar activa de la cea mai inofensiva replica pe care o alta tipa i-ar spune-o iubitului meu.Doar ca nu ar fi vizibila.Sunt constienta ca e o problema si stiu s-o controlez/s-o ascund.Dar vorbitul din proprie initiativa cu o alta tipa in conditiile in care e clar ca ea nu-i cere Facebook-ul ca sa discute despre retete de mancare mi se pare un motiv arhisuficient de gelozie.M-as distanta de el probabil.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci e al tau, al tau si numai al tau, nu are voie sa vorbeasca, cu nimeni, sa aiba prieteni, mai ales daca sunt fete si sa se uite numai la tine tot timpul cand e treaz... NU?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact. Minus acele exagerari.
N-ar trebui sa existe asa ceva ca nevoia de a urmari si de a fi urmarit de niste straine obisnuite.

| mont a răspuns:

E normal, exista amici.

| DarthNiger a răspuns:

Nu mi se pare anormal, site-urile de socializare exista pentru a socializa, de aceea si numele, ce ar fi asa anormal sa poarte conversatii cu alte persoane atata timp cat mentine totul la nivel de prietenie si nimic mai mult? nu ai probleme daca ar fi vorba de baieti dar cand e vorba de fete nu iti convine, asta inseamna gelozie si lipsa de incredere din partea ta, iar la acest capitol nu mai tu decizi daca e bine ce gandesti sau nu fiindca tu esti in relatie cu el si tu il cunosti cel mai bine, nu noi.

| TheGentleman a răspuns:

Da, este perfect normal, doar nu le dă cheile de la casă. Facebook și Instagram sunt rețele de socializare, iar oamenii trăiesc în societate.

Înainte de Facebook, oamenii făceau schimb de cărți de vizită/CV. Acum cartea de vizită este Facebook și insta.

El nu este proprietatea ta, nici tu a lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inacceptabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare normal nici când e singur sa de-a așa repede rețelele de socializare, dapai într-o relație.
Un partener care știe că te afectează ceva și continuă sa facă chestia asta, înseamnă că este toxic.
Depinde de cazuri, dacă ți-a spus și știi exact ce vorbește cu tipele alea prin mesaje, atunci nu e așa mare lucru, să faceți mișto amândoi de alea. Dar dacă ascunde cu intenție ceva de prin telefonul lui, ar trebui să-ți de-a de baniut, nu avem de unde să știm care e cel care greșește că nu știm noi relația voastră, dar un partener sau partenera care înșeală te va face sa te simți de parcă ești tu vinovatul și ești prea paranoic daca încerci să te bagi in viața lui, tu nefăcând nici o criza mare de gelozie. Numai chestii mărunte.

| Jus7t a răspuns:

Dacă mi-ar spune mie că decât să îmi arate ce are pe telefon se desparte o las cu telefonul.
Îi fac cadou și un încărcător.

| mdc98 explică (pentru Jus7t):

Exact. Poate asa trebuia sa procedez si eu.

| Anuket a răspuns:

E normal.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu este normal.

| IngerasulMicut a răspuns:

E normal sa socializeze.

| Hahahaihui a răspuns:

Viitorul e imprevizibil, da! Omu' bagă la coteț, e gospodar; copiază-n, nu sta pe bară, că așa t-e trezești mâine, poimâine fără prieteni pe Facebook, ce naiba....de ex eu sunt Dumitru Robert Ionut, hai încercă...stau în sudul Spaniei, î-ți plac 6 luni de soare ☀ pe an, 3 de primăvară și 3 de toamnă? :* happy

| UniData a răspuns:

Cand si-a facut cont pe acele site-uri a facut-o cu scopul acesta, nu? Sa dea cat mai multe invitatii. Si tu si el. Eu nu zic ca mi-ar placea asa ceva. Nici eu nici sotia mea nu avem conturi pe Facebook, Whatsapp sau altele de genul. Cu cine vrem sa vorbim o facem normal. Exista multe oferte care te ajuta cu minute si mesaje gratuite pe bani putini.

| madagolub a răspuns:

După părerea mea un follow nu înseamnă nimic atâta timp cât nu se bagă în seamă cu respectiva persoană, gen să îi scrie și să vorbească cu ea i-a dat follow din respect gen să se urmărească reciproc până nu o bagă în seamă mai serios atunci nu ai de ce să îți faci griji, verifică-i cumva telefonul să vezi dacă ea nu i-a scris și el nu vorbește cu ea.