| Mario1994 a întrebat:

Vi se pare normal ca o mama comanda la fiica sa de 26 ani sa nu mearga gen acolo sau sa nu iasa cu nu știu cine, se izoleaza mai mult, pierde prieteni, totul și ce câștigă? De ce face asta o mama? Nu înțeleg. Nu am voie sa îmi trăiesc tinerețea? Mamele nu și-au trăit tinerețea și făceau ce au vrut? Nu înțeleg mentalitatea mamei

59 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi vor sa te trimita la prostitutie daca cazi in maini eronate, maicata e un terminator protector pentru tine invata din filmu asta situatia in care e maicata cu tine https://www.youtube.com/watch?v=km_L0v3C0ms

| MihaelaDart a răspuns:

Măi și mama mea mai îmi "comandă" la vârsta de aproape 40 de ani pe care ii am sau mai bine spus își spune opinia ce e bine pentru mine, deși uneori îi ascult sfatul, alteori o asigur că ceea ce fac e bine pentru mine. O mama este grijulie pentru copilul ei. Copil ramai in ochii și mintea ei până la bătrânețe. Ar trebui sa o iei ca pe un sfat, nu răutate și să îi dai cuvântul tău că ceea ce faci pe propria răspundere nu pățești nimic. Ea încearcă să îți spună vorbe bune chiar daca mărește tonul, să fie auzită.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista un raspuns perfect valabil pentru cele descrise de tine exista mame si mame, unele sunt super-protectoare, unele au si ceva la cap etc
Chiar daca ea si-ar fi trait tineretea in dezmat sa zicem, poate nu vrea sa fii si tu la fel, poate ca nu vrea sa fii in vreo primejdie cine stie.
Am patit si eu la varsta apropiata cu a ta si maicamea era protectoare asa si incerca mereu sa-mi dea un sfat pentru ca sta cu frica, ca de cate ori ieseam pe usa iesea cu probleme, si inteleg de ce acum.
Iar fara sa jignesc cand copii sunt cuminti, acolo este o problema a parintilor la cap, caci exista si cazuri de acestea.
Dar mai bine o mama protectoare si grijului decat o taratura betiva care nu stie pe unde ii cresc copii si cine-i creste!

| RAY a răspuns:

O sa vina vremea cand nu o sa o mai auzi deloc si o sa vrei sa o mai asculti, atunci ce vei mai spune, mama ta iti vrea doar binele niciodata nu iti vrea raul, tu esti tanara nu it dai seama acum de asta, nu te vrea izolata doar ca considera ca intri in anturaje gresite, de ce nu vorbesti cu ea, sunt convins ca are explicati pentru asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal. Dar dacă până la această vârstă nu ai încercat să ai un dialog constructiv cu mama pe această temă, din nou, nu este chiar normal.

| Celcestietot a răspuns:

Invata-ti mama cuvantul lui Dumnezeu, ca fara El nu poti face nimic.

| LoveSleep a răspuns:

Mi se pare perfect normal ca atât timp cât stai în casa ei și mănânci pe banii ei, sa faci ce spune ea. Nu te oprește nimeni sa pleci și sa faci ce vrei tu. Nu pricep ce sfaturi vrei.

| Frank51 a răspuns:

Poate doar isi face griji. Incearca sa vorbesti cu ea despre asta, explica-i ca ai o varsta si ca nu mai poate sa iti zica ce sa faci, ca accepti ca isi face griji dar sa nu te mai controleze. Daca tot nu intelege solutia este sa pleci din casa, sau sa incepi sa o ignori.

| SilentRain a răspuns:

La 26 de ani te muți singura si ai rezolvat problema
Nu e normal la 26 sa iti zică maică-ta ce sa faci, si mama si fica au o mentalitate greșită

| Mario1994 explică (pentru SilentRain):

Bine spui... Dar ce sa faci.

| SilentRain a răspuns (pentru Mario1994):

Simplul,te muți singura
Iti iei un job si cauti o colega de apartament

| LPCTSTR a răspuns:

Ai 26 de ani, daca se comporta asa cu tine, clar te vrea papa de langa ea.
Prin tinerete vrei sa spui faza terminala, nu? Ca eu nu vad tinerete la 26 de ani.

| Mario1994 explică (pentru LPCTSTR):

Și ce dacă am 26 de ani? Nu sunt o baba de 60 ani. Tot tânără sunt.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mario1994):

Nu prea cred... oricat ai incerca sa ma convingi, deja ti-ai inceput viata de adult, clar nu mai e vorba de 18 ani sau 20 sa zici ca esti tanara.
Revenind pe subiect, incearca sa te pui pe picioarele tale si scapa de parinti caci vei ajunge sa regreti si sa te mustrezi pe chestia asta.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce ai mai cumetre, la 26 de ani esti foarte tanar incawinking

| LPCTSTR a răspuns (pentru Simpatic):

Daca zici tu.

| Mogiojojo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu fi prostut. La 26 de ani esti foarte tanar avand in vedere ca speranta de viata creste. Sa te vedem pe tine cand o sa ai 26 de ani...ai vrea sa-ti spuna aia mici 'bosorogule'?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fix "bosorog" o sa ma faca... hai ca esti culmea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca nu vezi tinerete la 26, inseamna ca ai 15, si vezi numarul ala cu alti ochi. Crede-ma ca e foarte tanara varsta. Daca nu suferi de vreo boala, te simti tanar si peste 40.

| LPCTSTR a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am 15 si poti dormi linistit la noapte ca am mai mult de atat.
Ca sa-mi argumentez opinia, trebuie introdus si subiectul pentru care a fost acordata aceasta opinie, nu-i asa?
La 26 de ani inca sa stai cu parintii si probabil nici sa n-ai planuri sa te muti, este ceva... dubios, ma-ntelegi? Iti poti imagina ca de asta am cam scris chestia aia.
Insa uite o chestie: de ce sunteti atati care isi aduc contributia uneori sau mereu, prin criticararea opiniilor celorlalti dar fara sa ajute in vreun fel persoana care a facut apelul la noi? De ce multi deplasati subiectul fara a ajuta in consecinta persoana? Hai sa zicem ca-i relativa chatia ca m-ai batut pe umar ca persoana ta se simte tanara la 40 de ani in timp ce o fata de 26 are probleme cu familia, incidental sau coincidental, impartind acelasi perimetru de trai; dar unde este ajutorul acordat persoanei in cauza?
Nu vreau sa te cert in vreun fel, dar trebuia sa cauti contextul sau cel putin sa-l analizezi mai bine.

| Holiday a răspuns:

Maica-ta e cu capul, dar si tu ca stai sa te uiti in gura ei, esti si mai rau.

| Mario1994 explică (pentru Holiday):

Serios. Nu ma judeca ce nu știi. Te rog frumos!

| Holiday a răspuns (pentru Mario1994):

Pai ce e de stiut? Una care la 26 de ai e comandata de maica-sa si se plange de asta, este exact ce am spus eu. Iar faptul ca nu constientizezi asta, e si mai nasol, nu iti ofera nici o sansa sa schimbi ceva.

| Mario1994 explică (pentru Holiday):

Și ce ar trebui să fac?

| sofisis a răspuns:

Scuza-ma dar tu la 26 de ani ce faci inca acasa cu mami?

| SG1995 a răspuns:

Mută-te singură dragă, dacă nu îți convine traiu cu maică-ta ia-ți viața în piept.

| Emma30555 a răspuns:

Daca la 26 de ani ea te vede imatura probabil stai in casa cu ea, poate te si intretine, cam astea sunt motivele pentru care comanda o mama. Ar fii bine sa te lase sa devi independenta, sa te ajute in acest sens dar probabil e mai complicat. Sunt convinsa ca fiecare are vina ei, poate trebuie sa incerci sa te maturizezi sa vezi cum e viata reala. Eu cred ca ea incearca sa te protejeze dar pe de o parte iti face rau cu aceasta protectie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fara suparare dar cred ca e ea mult prea protectoare, fiecare closca isi iubeste si protejeaza puii asa si mama ta. Probabil ca te vrea mai mult pe langa ea ca sa petreaca mai mult timp cu tine nu stiu ce sa zic, femeiile sunt dificile rau de tot.

| FreddieM a răspuns:

Atata timp cat esti inca oaspete in casa lor si au bunavointa sa-ti poarte de grija va functiona si legea,, casa mea regulile mele".
Banuiesc ca esti constienta ca orice initiativa sau cuvant are de spus mama ta nu e ca sa-ti faca rau, sa ta distruga ci e pentru proteja de ipotetice situatii nedorite.
In curand vei parasi casa parinteasca si dupa ani vei realiza ce importanta a fost implicarea parintilor tai in viata ta, chiar daca la o varsta destul de matura, in sensul ca ai toate atuurile unei persoane adulte de a-si trai independent si autonom propria viata.
Mentalitatea ei e normala oricarei mame, la fel vei proceda si tu cu fiica ta daca o mai prinde 26 spre 30 inca acasa cu tine.
Nu cred ca te tine cu forta sa traiesti cu ei, e doar un semnal ca a cam sosit vremea sa-ti construiesti propriul set de reguli pe care sa-l urmezi in propriul tau univers, in spatiul tau personal, casa ta, jobul tau, VIATA TA.
Tine minte, daca tot mama iti pune dinainte in casa ei, deja nu mai comanzi tu, dar daca nu -ti convine, unica alternativa e sa-ti planifici,, evadarea" si sa incepi sa traiesti pe cont propriu, si asa castiga ambele tabere.
O zi minunata

| ancaval a răspuns:

Mamele și-au trăit tinerețea după o altă mentalitate.

Vremurile de azi sunt mult mai periculoase decât atunci. Pierde prieteni? Păi NU există prieteni. Gândești prost. Există doar interese între oameni. Faptul că te izolezi de lume, clar ești ferită de multe. Nu înțelegi asta pentru că ai o dorință nebună de a ieși în lume, specific vârstei. Când o să te maturizezi o să-ți dai seama că a fost mai bine așa.

Cum ar fi să te lase mama să faci ORICE? Cum? Dezastru! În noapte de Crăciun mergeam la biserică și pe stradă, pe lângă mine, au trecut 2 tineri drogați.

Cât de ușor cad tinerii în capcane de genul ăsta, și altele: droguri, prostituție, bătăi, furturi, etc.

Dacă mama ta te ține acasă, face foarte bine. O să procedez la fel cu copii mei.

| andiceasu95 a răspuns (pentru ancaval):

Draga mea, are 26 de ani isi poate duce singura de grija, nu are nevoie de nimeni ca sa o protejeze laughing si in plus sunt atatea produse de auto aparare

| ancaval a răspuns (pentru andiceasu95):

1. Nu mă lua cu draga mea, că nu ne cunoaștem, deci NU ne permitem. Dragă o fi mama ta, nu eu.

2. Eu NU vorbeam cu tine, te bagi aiurea în seamă și NU e frumos.

3. Râzi degeaba.

| andiceasu95 a răspuns (pentru ancaval):

Ah scuze mi-am uitat respectul acasa

| ancaval a răspuns (pentru andiceasu95):

Rău destul, că mai și comentezi!

| SG1995 a răspuns (pentru ancaval):

Sper să nu ai copii. Ești dovada clară că e nevoie de examen psihiatric pentru așa ceva.

| ancaval a răspuns (pentru SG1995):

Ignor, evident! Cum ar fi să pierd timpul cu tine?

IGNOR! Sper ca TPU să i-a măsuri în privința ta. Corect ar fi să-ți pierzi acest cont.

Nu ești de acord cu mine? Ignoră-mă!

| ancaval a răspuns:

1. Mi-ai evaluat răspunsul ca fiind nefolositor și amuzant. Urât din partea ta, chiar nu sunt împotriva ta.

2. Probabil că, cineva care o să te sfătuiască să fugi de acasă, o să primească fundiță. O prostie.

3. Dacă NU înțelegi mentalitatea mamei, și e evident de ce, atunci de ce NU o întrebi pe ea? Ce cauți aici?

| Digikey a răspuns:

Mi se pare normal.
Asa fac majoritatea mamelor.Vor sa te controleze pana cand intra in groapa.
Este suficient doar sa-ti impui punctul de vedere si sa-l aplici.
Pare simplu la prima vedere, dar mamele mai au cativa asi in maneca la care recurg amenintari, lacrimi si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Is deodata cu tine., crede-ma ca am avut probleme mari mari. Dar le-am rezolvat :Am plecat dracului de acasa (de vreo 2 ani deja)

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Cum ai rezolvat sincer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Am Plecat de acasa, In chirie in alt oras. Iar de recent mi-am si cumparat o garsoniera.
Ma comport ca si cum n-as avea familie. (insa tot imi creaza probleme, griji)
Ai putea strange bani daca lucrii si muta-te.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfat. Bine ai făcut. Mulți părinți sunt care distrug viitorul copiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Viata nu e roz. Iar familia de multe ori este mai degraba un obstacol., decat sa te ajute.
Nu stiu daca are rost sa discutam ca cine a avut mai multe probleme de familie., ca toti ar sustine ca ei. In toata copilaria mea am trait intr-o lume ireala fata de lumea din jur, izolat de tot de catre parintii mei. Noroc cu bunici, In viata am primit un soc cand am realizat ca lumea nu e asa cum mi s-a spus. Am inghitit., pe langa ca am incercat la facultate etc., am inceput munca de jos avand colegi cu 8 clase. In fine insa 1 lucru stiam bine :cum sa umblu cu banii., deindata ce am vazut ca am adunat ceva banuti am plecat in chirie.
Parintii au fost indiferenti (traind in lumea lor) familia se uita de sus la mine., ei oameni realizati eu un "nimeni" Insa I stand alone. Recent am si cumparat o garsoniera pentru nevoile mele. Si ma ghidez in viata sa am bani pusi deoparte pentru cele zilnice de macar pentru +1ani.
Insa abilitatea sociala mi-a fost afectata ireparabil sunt social-outcast. (Night-Crawler)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mută-te singură, în alt oraș dacă se poate, cât mai departe de mama ta.
Îți zic din proprie experiență, distanța face bine, mai ales dacă ai părinți de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A văzut că ești fraieră și nu ai personalitate de aia face ce vrea din tine acum.

| Mogiojojo a răspuns:

Asculta-ma tu esti foarte tanara si poti sa faci ce vrei cu viata ta. Ia muta-te de la parinti si o sa vezi ca nu o sa mai simta nevoia sa te controleze. Normal ca ea daca vede ca tu nu poti sa te intretii singura vrea sa ia decizii pentru tine. Cand o sa te vada independenta si atitudinea ei o sa se schimbe.

| Emazio a răspuns:

Daca te învăța și română mama ta, ce bine era.

| Mario1994 explică (pentru Emazio):

Dacă te învăța mă-ta limba țigănească. Sugi ceva.

| Emazio a răspuns (pentru Mario1994):

? Lol

| 2EXA a răspuns:

Si eu am 21 si ai mei sunt la fel happy Dupa ora 10 nu am voie sa ies din casa. Mereu sunt controlata si treburi. Vreau sa spun ca sunt un fata model, nu umblu cu anturaje urate, nu beau nu fumez, nu umblu noptile pe afara. Am o relatie decenta si frumoasa de 4 ani si am o viata simpla. Totusi inca nu o pot schimba. N-ai sa poti oricat ai incerca.

| Andra9pk a răspuns:

Mama e genu asta laughing dar eu am plecat de la 18 ani de la ea..ca altfel ma mai tinea si acum din scurt.
Stai de vorba frumos cu ea, spune-i ca nu e normal sa iti mai interzica lucruri.Maine-poimaine te mariti, faci un copil..esti femeie in toata firea si nu poate sa te mai controleze. Inteleg..are temeri ca orice mama, iti duce grija cand nu esti langa ea acasa dar. nu te poate tine in lesa toata viata, ai drepturi..intreab-o..cum iti vei face o familie daca esti tinuta din scurt, cum sa cunosti un barbat? Cum sa ai un cerc de prieteni daca ei ies si pe tine nu te lasa? Esti inca tanara la 26 de ani, ai viata inainte. pune stop controlului, ia-ti viata in maini, ia singura decizii pentru tine si asuma-ti orice faci. Demonstreaza-i mamei tale ca esti capabila sa iti controlezi tu viata..si daca vei face o greseala tu o vei plati, nu ea. Eu asa am facut si mama s-a schimbat mult intre timp.

| BogdanM275 a răspuns:

Face asta pentru că îi pasă de tine și vrea să te protejeze, lumea și societatea din zilele noastre e una foarte dură, să pierzi prietenii e ceva firesc și oarecum normal la un moment dat tot s-ar fi întâmplat asta e mai bine să ai 2-3 prietenii adevărați decât 20 care sunt doar pe interes.

| Mario1994 explică (pentru BogdanM275):

Dar tu ce făceai în situația mea?

| BogdanM275 a răspuns (pentru Mario1994):

Ași fi încercat să discut cu părinții mei (mama în cazul tău) și să le explic că vreau să îmi acorde mai mult "spațiu" și că sunt suficient de matur încât să fiu capabil să decid și singur ce e rău sau bine.

În cazul cel mai extrem m-ași fi mutat singur.

| NeaNicu78 a răspuns:

Adriana, nu-ți judeca mama, ești tânără și la câte se întâmplă în ziua de azi încearcă sa te protejeze, nu asculta chiar orice, dar discuta (face to face) cu mama ta și afla de ce se poarta asa cu tine sau nu are încredere, dar dacă nu discuți nu o sa afli răspunsuri, mama e singura care te va proteja indiferent de decizii, sa vezi ce greu e sa nu ai o mama sa te sprijine, gândește-te și discuta și nu zic sa faci exact ca ea dar... Bafta

| GabiNoS a răspuns:

Mamei tale ii e frica sa nu intri in anturajul gresit si sa ajungi la produs in alte tari sau sa nu te droghezi etc.

| Mario1994 explică (pentru GabiNoS):

Nu fac de astea. Sincer!

| stefyepetpu a răspuns:

Nu e ok.Ar trebui sa nu te mai uiti in gura ei, sa te muti singura cu chirie sau sa ai propria ta casa, sa ai job, un iubit ceva, si daca nu te lasa sa faci nici asta, atunci imi pare rau.Singura optiune este sa o ignori cu totul, si daca te bate la cap cu predici de genu ``EU SUNT MAMA TA SI TREBUIE SA MA RESPECTI TE ROG FRUMOS!`` efectiv trebuie sa pornesti o cearta cu ea, sa o enervezi, si cand crezi ca a venit momentul tensionant al conflictului, spui ca iti faci bagajele si pleci. Eventual pleci la o prietena, sau la un hotel.Sigur te va lasa sa pleci, fiindca o sa fie nervoasa ca te.ai certat cu ea si nu o sa-i pese daca pleci sau nu.Ideea e sa iti faci bagajele cat de rapid poti, si sa iti iei cateva haine, bani si obiecte de valoare.Cand e ea plecata pe undeva, te vei intoarce in casa si iti iei de acolo ce mai ai tu nevoie.Asta e doar un sfat, daca tu vrei sa il urmezi, bine. Daca nu, decizia ta. happy