| anonim_4396 a întrebat:

Vin aici în căutare de răspunsuri și soluții. Tata m-a părăsit și pe mine când s-a despărțit de mama. Tocmai terminasem grădinița când el a plecat în alta tara la munca, la scurt timp s-a despărțit de mama, iar apoi pe mine nu m-a mai sunat sau vizitat. Stia unde locuiam, era locul din care el a plecat. O singura data a pus o ruda sa ma sune, sa ma convinga sa ma vad cu el și sa ii duc niște acte. Am închis telefonul fără sa mai spun nimic. Am considerat a fi lipsa de bun simt din partea celei ce incerca sa ma convinga sa ma vad cu el, stiind foarte clar ca el doarea doar sa obtina acele acte de la mine.
Astăzi după 18 ani el se întoarce cu un mesaj dat pe Facebook, care suna fix asa "Buna tata, ce faci?" Asa s-a gândit sa inceapa conversația cu fiica sa pe care nu a văzut-o de fix 18 ani. De parca nu vorbisem de 2 zile.
Ma întreba cu ce a greșit de nu vreau sa vorbesc cu el. Vi se pare normala aceasta întrebare? Apoi imi spune ca nu vrea reprosuri, vrea sansa de a tine legatura cu mine, sa mai vorbim din când în când.
As dori sa știu dacă sunt eu nebuna sau omul asta chiar are un tupeu fantastic si nesimtit.
Zicea ca ar dori sa discutam la telefon mai multe despre ce s-a întâmplat.
Imi doresc sa aflu răspunsuri de la el, dar am o repulsie fata de situație, se întoarce după atat timp si eu sa il primesc înapoi si sa ascult ce are de spus un om care nu m-a sunat sa vadă dacă sunt bine, dacă am ce manca.
Am trait bine și fără el, nu știu ce legatura as putea avea cu el acum, sa vorbim ca și când nimic nu s-a întâmplat? Nu pot sa vorbesc cu nimeni apropiat sa spun ce mi se întâmplă, nu simt. Las aceasta întrebare în speranța că răspunsul cuiva de aici ma va ajuta sa vad aceasta situație mai clar.
Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti nebuna. Mi s-ar parea normal ca in primul rind sa isi ceara iertare de o mie de ori pentru absenta si timpul pierdut, ca de recuperat oricum e imposibil. Acum nah, POATE, un mare poate, o fi avut motivele lui si POATE ai putea intelege ce si cum. Stai de vorba cu el la telefon, incearca sa nu ii reprosezi nimic si ASCULTA-L. In functie de asta, poti decide apoi daca ii blochezi numarul si il ingropi definitiv sau incerci sa stabilesti o oarecare relatie cu el.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru situatia ta este greu de dat un sfat corect.
Totul tine de ce simti tu si de ce vrei sa faci, tu stii cel mai bine sentimentele tale fata de tata.
In orice caz sfatul meu ar fi sa incerci sa vorbesti cu el macar o data si abia apoi sa adopti o hotarare, daca vrei sa nu vrei sa mai auzi de el si sa aveti o oarecare relatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rînd care a fost motivul despartirii dintre el si mama ta il stii? Daca cumva mama ta ia interzis sa vina sa te vada? Este foarte usor sa judeci cand nu stii realitatea sau cand altcineva ti o prezinta distorsionat, cu siguranta si tatal tau are partea lui de vină ca in tot acest timp nu te a cautat nu te a ajutat, poaate ca nici lui nu i-a fost usor printre straini pîna si a facut o situatie, si acum poate el vrea sa te ajute sa repare greselile din trecut, nu ai spus daca el in prezent s-a recasatorit, mai ai frati vitregi? Daca el ti a scris pe Facebook "bună tată ce faci" sigur îi este dor de tine si in general barbatii nu stiu ce anume sa scrie cand trimit mesaje sau scrisori, numai o femeie le are cu scrisul, ar trebui sa vorbesti si cu mama ta si sa aflii de ce tatal tau in toti acesti 18 ani nu te a cautat, si daca mama ta si tatal tau au continuat sa vorbeasca unul cu celalalt si după divort. Eu zic sa i acorzi tatalui tau o șansa, fiecare om are dreptul la o a doua sansa, pune te tu in situatia lui daca te vei casatorii vei avea copii vei ajunge la divort tu ai vrea sa ti legatura cu copii tai nu?

| Freya1 a răspuns:

Este frustrant, dar daca nu te afectează cu nimic poti sa vezi ce are de zis ca in fond nu pierzi nimic.
Clar nu o sa poti sa tii la el ca la un tată, dar vezi ce zice si dupa trage concluziile. Daca vrea doar sa se dea bine sa isi faca loc între voi da-i jet. Dacă vrea doar sa mai vada din cand in cand ce faci raspunde-i ca nu pierzi nimic.
Probabil o data cu varsta omul (daca nu e parșiv bineanteles) mai si realizeaza ca e singur.

| Dismally a răspuns:

Ce raspunsuri sa-ti dea? Cat timp a disparut, nu a mai vorbit cu tine, nu l-a interesat daca esti bine, daca mai traiesti, l-a durut in cot de existenta ta, ce raspunsuri crezi ca poti obtine de la un astfel de gunoi? Niste scuze penibile poate. Eu nu as accepta niciodata sa vorbesc cu el, n-ar mai exista pentru mine.

| Yuoia a răspuns:

Ai intrebat-o pe mama ta de cate ori a vrut tatal sa vorbeasca cu tine si ea l-a refuzat? Eu cred ca de aia a apelat la ruda cu pretextul actelor. Si te cauta acum ca esti majora si poti decide singura.
Eu zic sa-i dai o sansa. Asculta-l o data. Apoi decizi ce faci mai departe.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Am citit cu atentie postarea ta si raspunsurile date de colegii TPU inaintea mea.
Eu am o experienta similara cu a ta, putin diferita si tot cu tata.

Eu consider ca are un tupeu fantastic si e si nesimtit. De ce? Pentru ca, daca chiar isi dorea sa tina legatura cu tine, si chiar ii era dor de tine si era interesat de binele tau, te rog sa fi sigura ca, in toti anii acestia, se gasea o solutie cat mai buna pentru toti 3. Adica pentru tine, el, si mama.

Exista tribunal. Nu accepta mama ca fostul ei sot, respectiv tatal copilului, sa isi vada propriul copil? Se poate da in judecata iar judecatorul stabileste fara prea multe discutii cand si pentru cate ore poate fi copilul in compania tatalui.

De asemenea, va putea trimite bani, putea telefona de ziua ta, putea sa se prezinte la scoala, de fata cu invatatorul / dirigintele sa te vada, putea sa iti trimita pachet cu lucruri din tara in care s-a dus. Dar el ce a facut? Te-a contactat cand a avut nevoie de niste actewinking mare magar.

Nu exista scuza ca e barbat si ca nu stie sa se comporte / vorbeasca / scrie... Nu stii cand nu vrei, cand nu iti pui creierul la functionare... Sau daca chiar nu il duce capul, atunci nu iti bate tu capul pentru capul lui si traieste viata inainte linistita.

Acum te-a cautat si te-a luat cu tata, exact cum spui tu, de parca nu ti-a mai vorbit de 2 zile...Nu deci nu are rost, repet ca e nesimtit si magar, si probabil ca acum iarasi vrea ceva.

Putea sa scrie un mesaj in care sa ofere niste explicatii si sa isi ceara iertare... Cat de inteligent sau cat de invarsta trebuie sa fi sa te duca capul pentru treaba asta?

Eu cred ca ii poti da block frumusel, si sa iti faci pozele si postarile private sa nu le mai vada cei dinafara listei tale. Si lasa-l ca si cum l-ai lasa in fata usii tale, dar usa sa fie inchisa.

E alegerea ta, daca vrei sa creezi o conectiune cu el. De remediat, de reparat, nu se mai poate! Odata ce ai facut o gafa sau ai spart un obiect...La revedere, ca nou nu va mai fi!

Eu personal merg inainte cu viata mea, sunt matura acum, imi pun ratiune la functionare pe cat posibil, si imi fac viata frumoasa fara regrete despre ce s-a intamplat. Atat s-a putut, atat s-a facut... Asa a fost sa fie, asa a fost sa fie. Nu victimizez si nu arat cu degetul.

| Sekim a răspuns:

Răspunsul este destul de simplu. Daca vrei sa faca parte din viața ta, vorbește, daca nu, nu. Cu siguranță că este un nesimțit ce da dovada de un tupeu fantastic. Pe langa faptul că v a abandonat, a încercat să te și folosească sa îi aduci niste acte, probabil și acum urmărește ceva de te a contactat din senin. Alegerea e a ta.

| Elena1432567890875 a răspuns:

Sa nu ai nici un dubiu în privința lui. Nu merita ascultat. Cum nu i-a pasat ce ai mâncat 18 ani? Pe baza lui erai moarta.