| AdrianaB1 a întrebat:

Voi ce ati face daca ati vedea cum tatal vostru o inseala pe mama, cu vecina pe care nu o suporta? Pe langa asta, să mai fii și amenințată, să nu-i spui nimic mamei? Iar tu să nu-i spui, din simplu motiv că tatăl tau e extrem de violent, iar îți iubești mama suficient să nu o faci să sufere, când cel mai mult în treaba asta suferi tu?
Voi ce ați face? Nu mai pot, simt cum efectiv îmi vine să fug, să nu mai știu de nimeni, doar eu cu mine, să urlu de durere...

84 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

I-as zice pentru ca nu se poate trai in minciuna mai ales in halu ala

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa nu spui nimic, sa nu te amesteci si sa nu te framanti!

Esti inca mica, fara experienta de viata, nu poti intelege dedesubturile si cauza lucrurilor.
Parintii tai s-au iubit candva, dar dragostea este trecatoare. Tu esti cine le mai tine laolalta, dar drogoste cu sila nu se poate.

Cand vei avea si tu peste 10 ani de casnicie, atunci vei intelege despre ce vorbesc.

| AdrianaB1 explică (pentru Bula):

Eu te inteleg tare bine, si sunt de acord cu ceea ce spui, nici eu nu mai am 12 ani, inteleg unele chestii.
Eu nu ma amestec, tocmai asta am vrut sa spun, dar nu mai suport sa traiesc in minciuna, in amenintari si lucruri urate. E ceva inexplicabil.

| Bula a răspuns (pentru AdrianaB1):

Cu timpul, cand vei avea mai multa experienta de viata, vei gasi si explicatia pentru asemenea cazuri.
Crede-ma, nu sunt rare, de ambele parti, dar oamenii invata cum sa rezolve situatia - sau divorteaza.
Motivul, in majoritatea cazurilor de divort, nu este inselarea, ci MOTIVUL care a condus la inselare (adica neintelegeri intre sot-sotie).
Tu nu ai ce face, nu esti de vina, dar poti afla dedesubtul lucrurilor, daca esti putin atenta.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și dacă nu mai suporți ce faci, dacă te bagi și distrugi?
Așa că învață să suporți, dacă nu mai suporți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să urli de durere, dar să nu te bagi.
Tatăl aduce salarul acasă? Da. Din salarul acela mănânci tu.
Tatăl este cu mama ta de când te-ai născut tu?
Da. Dacă este de atunci, înseamnă că locul lui este lângă mama ta. Dacă mai merge și la vecina, asta este treaba lui de bărbat. nu este treaba ta să te bagi.
Dacă îi spui mamei, doar o necăjești? De ce vrei să o necăjești? Doar pentru că ți se pare ție că tu trebuie să faci dreptate și să aranjezi lucrurile pe lumea asta. Nu înțelegi că dacă comunici asta mamei, distrugi familia în care te afli acum?
Așa că, învață să suferi, să suporți suferința și să păstrezi un secret.
Și ocupă-te de altceva, nu este treaba ta.

| TheGentleman a răspuns (pentru sadrian46):

Este incredibil ce debitează porcul ăsta bătrân! Cine se-aseamănă s-adună. Îți doresc din toată inima să ai parte de o BTS incurabilă, care să-ți provoace chinuri atroce laughing

Dar lasă, la 71 de ani, nici mintea nu mai funcționează corespunzător.

Adriana, ai două variante: Fie dezvălui nemernicia tatălui în mod anonim

Fie înveți din asta, iar tu îți vei alege un bărbat cu principii sănătoase.

Niciodată să nu repeți greșelile părinților tăi!

| sadrian46 a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu ea își va alege un bărbat cu principii sănătoase. Dincolo de gard unde va locui ea, va fi altă vecină cu principii sănătoase la care va merge bărbatul lui Adriana când aceasta va fi în tură de noapte.
Este incredibil ce debitează porcul ăsta bătrân!
Parcă ești Gentleman, sau asta numai când ești pe anonim?!

| AdrianaB1 explică (pentru TheGentleman):

Să știi că mesajul tău m-a emoționat tare mult. Am trecut prin multe, și sincer așa de mult îmi doresc să găsesc o cale, și să nu mai știu de greu, de ceartă, de amenințări și lacrimi.Nu pot să-i spun mamei mele, n-am s-o fac până când n-o să-și dea ea singură seama, iar la a doua variantă să știi că sunt convinsă. Cu siguranță persoana de lângă mine n-o să fie așa. M-ai bine dorm în stradă, decât cu o persoană violentă, fără suflet și minte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Moșul ăsta gras și chel este în erorare totală!
1. Niciun om sănătos la minte nu înșeală, doar așa...
Așa zice un Gentleman aici. Hei, tu man gentleman uită-te la statistici din USA. O pătrime din bărbați înșeală. Ori fi toți nebuni cum zici tu, sau toată societatea asta din care faci parte și tu e fățarnică și ipocrită?

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

De ce mă întrebați pe mine, nu v-am făcut eu astfel în nici-un caz, nu-mi permit.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu pe tine te întreb. Acela care a scris asta despre mine, nu mai pot discuta cu el pe TPU, am scris pentru el, să vadă el.

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Cred că ar fi mai bine pentru toată lumea să încetăm acest subiect. Au fost create divergențe din cauza mea, și nu mi-am dorit.
Sănătate tuturor! Și mulțumesc tare mult, că ați încercat să mă ajutați mai mult sau mai puțin.Rămân recunoscătoare. Deja nimeni nu știe ce se va întâmpla, sper că Dumnezeu e lângă mine, și are grijă de toată lumea.

| mihai69 a răspuns:

Cât timp nu ai dovezi solide, mai bine nu faci nimic, și pe deasupra ar fi bine să încerci să te mai liniștești puțin.
Poate e doar un flirt? în plus - dacă el a ales să facă asta, înseamnă că nu e totul roz în „paradisul" lor casnic.
Crezi că dacă tu te frămânți, se rezolvă ceva? Mira-m-aș; în plus dacă e ceva de rezolvat - e treaba lor să rezolve problemele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca e mai bine sa taci. Probabil si mama ta stie, daca ai ajuns sa afli si tu. Iar daca tatal tau este violent, nu ajuta pe nimeni, daca spui.
Eventual ii spui mamei tale pe ocolite, si te asiguri ca nu spune nimic despre asta, eventual o ajuti sa "descopere" si ea.
Oricum, parintii tai gresesc ca te tin in asemenea probleme. Copiii ar trebui feriti cu orice pret de asa ceva.

| relian a răspuns:

Mai bine tiai vedea de scoala, lasa spionajul, nu esti tu aia care sa judece ori sa spioneze ce fac adultii.
Esti o mucoasa care se crede mare intelept laughing auzi urla de durere, de durearea cui? Ba ne lelsi cu textele astea de copil rasfatat si figurant.
Taicatu e violent, te bate sauc e ai vrut sa spui? Pun pariu ca niciodata nu ti-a dat o palma, cum am zis lasa pe aia mari in pace si vezi-ti de mucii tai si de scoala.
Apropoo cu scoala cum stai?laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Eu stau bine, deși nu-mi fac studiile în România, dar uite de tine chiar îmi pare rău, că la vârsta pe care o ai, nu știi că ți-ai se scrie prin cratimă. Nu sunt deloc răsfățată, din contră, am trecut prin multe.
Și apropoo, cu doi de o la final, de unde știi că sunt o mucoasă, dacă am preferat să cer un sfat online înseamnă că sunt mucoasă și răsfățată?
Nu am prieteni, deoarece lumea este rea la fel ca și tine, care știe doar să jignească.
Îți mulțumesc că mi-ai scris, de la fiecare persoană am de învățat câte ceva, de la unii ceva frumos, de la alții să nu stau pe internet să scriu prostii.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

La varsta mea,de unde stii tu cati ani am eu?laughing Nu am jignit,am spus ce cred eu la ce ai intrebat tu sau ce ai scris pe aici.
Iara atunci cand un copil,hai sa nu zic copil,sa zic minor,se baga in treburile celor mari deja asta spune multe,de aia am spus ca esti o mucoasa,adica esti minora.
Lumea nu este rea,este asa cvum a fost dintodeauna.
Iara referitor la cum scriu pe aici,e problema mea,nu intocmesc acte,nu lucrez la mai stiu eu ce office, sau la primarie sa scriu corect, vorba ta sintem pe internet, fiecare se exprima si scrie cum doreste.

Daca nici scoala nu o faci in RO e clara esti dintre copii fara tara laughing voi astoia de prin tari straine nu aveti de fapt nici o tara, nici romani nici italieni sau spanioli nu sunteti laughing sunteti copii nimanui laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Știi cum se zice, ce ție nu-ți place, altuia nu-i face. Eu n-am judecat niciodată felul de exprimare al unor oameni, fiecare o face cum știe mai bine, însă tu ai început să mă judeci, și să arunci cu ironii cum ar fi,, cu scoala cum stai?" am 16 ani, nu mai am 12. Dacă ai fi tu în locul meu, să-ți vezi părinții certându-se zilnic, și cum tatăl tău ar face orice rau pentru mama ta, nu ai mai zice nimic. Bucură-te pentru familia pe care o ai, și dacă nu ai trecut prin așa ceva, nu ai nici-un drept să mă judeci.
Pentru mine mucoasă e o jignire, n-am aruncat cu astfel de cuvinte niciodată în oameni, și aștept același lucru de la ei.
Și după lucrurile care se întâmplă în ultimul timp în România, crede-mă nu mi-aș dori 1 secundă să locuiesc acolo, țara asta e plină de oameni răi, inclusiv și tu faci parte din categoria respectivă.
Mult succes în viață, și să nu treci prin ce trec alți oameni niciodată.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

laughing eu din pacate nu locuiesc in RO, dar stii cum e? Tot o mucoasa esti laughing dar o mucoasa figuranta rau laughing din aia irecuperabila laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Atunci când cuvinte nu mai sunt, se aplica legea prostului,, jignirea,, și mult ai căutat pe dex noțiunea?
Tare-mi place un citat "În lumea asta sunt mai mulţi proşti decât oameni." Heinrich Heine
Cu asta am zis tot.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

Nu vad ce te supara faptul ca cineva iti spune adevarul,de ce te deranjeaza?
Este bine sa ai o parere buna despre tine,dar nu e bine sa treci pragu,iar tu deja te crezi nu buna,nemaipomenita,ca tine nici nu mai exista alta laughing atat de desteapta te crezi,adica te crezi mai mare si mai despteapta decat crezi,insa adevarul este ala ce am spus eu,esti o mucea laughing iar asta nu-i jignire,mucea inseamna ca esti mica si de ani si ce cunostinte ai,deci esti la inceput de toate,asa ca mai scurteaza.

Cand cuvinte nu mai sunt adica? Tu ai bagat-o pe aici ca nu esti in RO si ca noi astia,inclusiv eu care am ramas suntem vai mama noastra laughing,iar eu am raspuns,nici eu nu locuiesc in RO si asta de ceva timp,ca tara e plina de oamnei rai adica?

Dar tu sau parintii tai de unde au aparut,sau unde au aparut,in tara unde locuiesti tu acum?
Da de unde, atat tu cat si parintii tai sunt tot din RO, deci sa inteleg ca voi sunteti niste oameni rai, dar din astia plecati afara laughing e bun si asa rau laughing
Nu ti-ai dori o secunda sa traiesti in RO? Ai trait, ca sigur acolo esti nascuta laughing si vad ca esti inca in viata laughing dar vorba ta sau a aluia pe care il citezi, multi saraci cu duhu in lumea asta laughing

| AdrianaB1 explică (pentru relian):

Nu m-am născut în România, și nici nu am fost acolo vreodată, tare-mi doresc să nu ajung nicicând.
Iar dacă tu crezi că eu mă cred nemaipomenită, adică dacă tu asta ai dedus din comentariu meu, crede-mă ești departe de realitate. Nu sunt nici pe departe ceea ce crezi tu, narcisismul nu-i de mine, deși mi-aș dori să fiu așa cum m-ai descris.
În fine, nu stau să dau explicații pentru cine sunt, unde sunt, și ce fac.
Iar o persoană matură, și foarte trecută prin viață ca tine, nu și-ar pune mintea cu o,, mucea,,.
Caută-ți de viața ta mă, și nu mai judecă pe alții, că departe nu ești.

| relian a răspuns (pentru AdrianaB1):

laughing in ce tara spui ca esti soro? Eu nu am cautat sa zic ce spui tu, sa jignesc si alte povesti.Sa nu spui ca esti in Italia,ce stiu eu despre romani,cei din Italia,Spania is asa cam cu nasu pe sus sa zic,de restul nu stiu ca nu prea cunosc persoane din restul tarilor.

laughing aia e tare ce ai zis "Caută-ți de viața ta mă" pai asa se zice "ma" laughing
Pai si daca tot nu-ti plac romanii,cas rai si ce mai spui,ce faci pe aici? Am observat multi romanii vorbesc de rau RO sau oamenii din RO dar tot stau pe websiteuri romanesti,se uita la TV la romani, asculta radio din RO si etc.
Plus de asta vaz ca tu vorbesti si romaneste bine, banui sa nu zic sigur ca esti cetatean roman, chiar de esti nascuta in alta tara.
Cum ziceam eu nu judec laughing eu doara observ, apoi arat, spun ce observ.Este totusi o diferenta intre observatia si judecata, zic eu.Tu ce spui?

| Freya1 a răspuns:

Eu i-as spune, nu ma pot abtine in situati de genul mai ales cand este vorba de persoane dragi sau apropiate.

| Sofer a răspuns:

Mai bine taci si nu te amesteci.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu am avut o situaţie similară cu nişte rude. Am spus adevărul, chiar dacă a deranjat. Nu puteam suporta să văd cum cel înşelat este minţit şi luat peste picior.
Cred că este mai bine să înfrunţi adevărul crud decât să trăieşti în minciună.

| SG1995 a răspuns:

Îi zici maică -ți, trebuie să știe cu ce lichea trăiește.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

De ce trebuie să știe, după ce criterii trebuie?
Dacă el trăiește cu două femei după ce criterii e lichea.
Tu faci regulile pe lumea asta care împarte în lichele și ceilailți?
Pe ce bază judeci și condamni o situație pe care nu o cunoști?
Tu trăiești cu femeia aceea, sau el?

| SG1995 a răspuns (pentru sadrian46):

Tocmai a zis că taică -și e extrem de violent. Să nu-mi zici că tu ai urma regula "taci și înghite ". Dn punctul meu de vedere poate avea 1000 de femei, dar când își tratează familia ca o cârpă e gunoi.

| Ineys a răspuns:

Stai, cine n-o suporta pe vecina, tatal sau mama?
Vorbeste cu vecina, spune-i ca nu e bine ceea ce face. Daca tatal tau devine agresiv exista politie. Daca nu aduce bani in casa si iti mai si insala mama, nu-i vad rostul.

| AdrianaB1 explică (pentru Ineys):

Nu e ca și cum am putea pleca, mama mea nu o suporta pe vecina.
Cu bani ne ajuta, dar...ce folos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Vad ca multi iti recomanda sa taci, ai 16 ani, deja stii si intelegi multe chestii. Nu vorbim cu unul de 12 ani.
Mama ta nu e proasta, asta e sigur, ori banuieste, ori stie si accepta, ori nu stie.
Iti recomand sa ii SPUI dar nu direct, mai exact sa ii sugerezi ca pana si tu ai sesizat si ca trebuie sa ia masuri. Daca vezi ca te duce cu zaharelul inseamna ca stie si vrea sa te protejeze, sau chiar nu stie si nu da crezare.
Analizeaza bine situatia si decideti ce vreti sa faceti, dar iti spun franc, din ce am inteles, ca nu va var bine.
Daca mai ai intrebari, aici suntem!

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Păi asta este folosul, că vă ajută cu bani.
Este treaba mamei, a tatălui, nu a ta, să o rezolvi tu.
Tu nu ești mama ta, mama ta nu este tu.

| SG1995 a răspuns (pentru sadrian46):

Mă omule faptul că gunoiul ăla aduce bani în casă nu e un motiv ca soția și fiica să îi suporte atitudinea de.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

Acek gunoi aduce bani în casă și are grijă de familie și de casă. Dacă nu mai aduce el, cine va aduce. Acum e cu soția lui. Dacă divorțează, cine o mai ia pe soția lui la vârsta ei? Emai bine singură sau cu un gunoi lângă ea?

| SG1995 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, e mai bine singură. Maică -mea la aproape 40 de ani a divorțat de exact un astfel de gunoi violent, după 8 ani de la divorț, pot spune că o ducem mai bine ca toți cei 17 ani cât am stat împreună. Înainte maică -mea nu putea să iasă din casă, ni la lucru nu o lăsa... când era acasă, noi viață socială nu aveam, dacă părăseam strada ca copii, mâncam bătaie. Acu avem o casă nouă, mama are un job de 10, are permis, și și -a refăcut viața, deci în concluzie, dacă e vorba de agresiune, o femeie nu ar trebui să rabde, în niciun caz.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

Am cunoscut și eu un caz similar, când divorțul a avut loc la 60 de ani.

| SG1995 a răspuns (pentru sadrian46):

Eh, e bine și mai repede, de preferabil, până nu se ajunge la omor.

| AdrianaB1 explică (pentru SG1995):

Doamne ferește, care omor?

| SG1995 a răspuns (pentru AdrianaB1):

În general soți agresivi pot ajunge de la o bătaie zdravănă la crimă.

| AdrianaB1 explică (pentru SG1995):

Sunt conștientă, asta e cea mai mare frică pe care o am.

| Crackman a răspuns:

Mergi pe blat. Dar totusi mamei tale trebuie sa ii spui cumva.

| bogdan324 a răspuns:

Intrebarea mea e urmatoarea:tu tii doar la un parinte sau tii la amandoi? aici conteaza cat de mult iti pasa de mama sau la tata.
Din intrebarea ta este evident ca tii foarte mult cu mama insa in situatii de genul asta nu poti pur si simplu sa dai un verdict ca ''ba, vezi ca ala e rau''. Stiu ca suna ciudat pentru multi insa amanuntele conteaza foarte mult aici.

| AdrianaB1 explică (pentru bogdan324):

Bogdan tu nu intelegi? Cum sa existe o balanta neechilibrata cand tatal tau provoaca rau intregii familii, si te ameninta?

| bogdan324 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Pai nu pot da un raspuns concret asa instant, unele lucruri mai sensibile trebuie luate mai pe indelete.De asemenea fac asta si ca sa fiu respectuos fata de parintii tai, indiferent de anumitele greseli pe care le fac.
Adica, ce am vrut sa spun este:chiar daca tatal tau greseste, totusi tii catusi de putin si la el, are grija fata de tine? Sau pur si simplu este exact cum l-ai descris.Stiu ca suna extrem de stupid ca s-ar putea sa zici ca-i iau apararea sau ceva dar in primul rand mai trebuie niste detalii.
Stiu ca o sa fiu facut dement pentru asta insa ma risc doar pentru a incerca sa-ti dau un raspuns concret.
De cat timp face asta apropo? Si care este comportamentul lui fata de tine si de mama ta?
Inainte(adica in trecut) avea un comportament mai ok?
Daca am gresit cu ceva asta e sunt un bou, dar macar incerc.

| bogdan324 a răspuns (pentru bogdan324):

Cand zic comportament ma refer in general, adica de zi cu zi.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și în ce constă acest rău, concret, care sunt părțile acestui rău, ce este rău?

| Dalmore a răspuns:

Nimic, e viata lor personala, n-am niciun drept sa ma bag.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca taci, nu esti cu nimic mai buna decat el. Inainte de a-mi continua raspunsul te intreb: ce varsta ai?(ca sa stiu cum te iau) si cum ai aflat ca o inseala, ai dovezi?

| AdrianaB1 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt cu nimic mai buna decât cine? Am 16 și un pic.
Păi mama mea lucrează nopțile, și tatal meu nu vine acasă noaptea, plus la asta mereu vorbesc peste gard etc. Nu am dovezi.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Și din faptul că vorbesc peste gard, fără dovezi, tu tragi o concluzie care poate să îți facă praf familia în care trăiești?
Când un om e copil mic, trăiește jumătate îm lumea poveștilor, jumătate în realitate.
Dta dintr-o discuție peste gard, creezi o realitate.
Stai copilă în banca ta și vezi-ți de ale tale!

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Nu vreau să jignesc, dar o persoană capabilă ar înțelege.
Tatal meu, nu doar ca vorbește peste gard, dar și se duce la ea nopțile, când mama mea e la serviciu nu înțelegi? Nu sunt copil ce trăiește jumătate în lumea poveștilor, am aproape 17 ani, cred că gândesc destul de rațional. Caută-ți de treaba ta, că văd că altceva nu ai ce face.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Da, mai vreau să te ajut, așa că mai pun o întrebare, pentru tine, ca să te ajut să înțelegi pe ce lume trăiești.
Ce e rău în asta? Unde este răul? În ce constă el?
Explică pentru tine, explică pentru mine.
El se duce noaptea la vecina. Aceasta este răui pentru că...
Și să îmi spui în ce constă răul.
Spui că gâmdești destul de rațional?
În ce constă raționalitatea ta?
Cum rezolvi tu cu rațiunea ta, destul de rațională, dar nu suficient de rațională problema binelui să a răului pe lumea aceasta?

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Sinceră să fiu, cred că ai destul de mult timp liber, și îți place să faci pe deșteptul.
Pentru tine, nu e nimic rău în faptul că tatăl meu, pleacă de acasă nopțile și stă cu o femeie cu 3 copii, vine și caută certuri din nimic cu mama mea, care btw ține la el extrem de mult. Mă amenință.
Cred că ești un om matur, iar copil fiind nu ai trecut prin așa ceva. Nu ai cum să știi sentimentul, și de aceea te rog pur și simplu să eviți subiectul.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

De unde știi că nu am trecut? De unde știi că fac pe deșteptul și nu sunt chiar deștept?
Hai să vedem cât de deșteaptă ești tu.
Fă așa. Cum vine mama acasă spune tot.
Faci rău vecinei. Faci rău tatălui tău care te-a adus ep lume, ești carne din carnea lui. Faci rău mamei. Provoci un divorț. Mama rămâne singură căci tu nu vei sta toată viața lângă ea. Și tu vei suferi.
Veți ajunge prilej de bârfă la toți vecinii. Tatăl tău se mută la femeia aia peste gard de voi. Până te muți de acolo, dar toată viața poate, dincolo de gard este tatăl tău care te urăște că i-ai stricat viața și care este gata să se răzbune pe tine în orice moment să te bată sau chiar mai rău, să te nenorocească. Hai că tu ești deșteaptă, până deseară poți să le rezolvi pe toate, te duci la mama în cameră și începe să distrugi, că tu ești deșteaptă, eu sunt prostul proștilor.

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Dar trebuie să-i fac bine vecinei da? Îi mulțumesc că mi-a dat viață, dar pentru mine sincer, el nu mai inseamna nimic, și eu mi-aș dori din suflet să existe divorț, mama mea s-ar descurca și singură. Până la 16 ani, am trăit în ceartă și violență. Nu știi cum este să-ți vezi părinții certându-se zi de zi, să stai cu frica că tatăl tău o s-o loveasca pe mama ta, să o cauți pe mama ta când fuge, să stai tu în calea violenței, să se sparga geamuri, uși și altele. Voi bărbații doar aberații vorbiți, habar n-aveți cât suferă copii.Și crede-mă, vorbele tale n-au nici-un sens, degeaba faci pe deșteptul, că nu ești.
Și sincer, mă doare-n fund, de ce cred vecinii.Să stau să sufăr eu, gândindu-mă oare ce vor spune vecinii? Mai rațională gândire ca a ta, n-am întâlnit. Specie rară de om ești.

| sadrian46 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Să stai să suferi, ca să nu faci altora un rău pe care nu poți să îl repari. Acesta este sfatul meu, de fost copil care am trecut prin așa ceva.

| AdrianaB1 explică (pentru sadrian46):

Multumesc tare mult pentru sfat, dar nu m-ai ajutat cu nimic absolut.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru sadrian46):

Fara suparare man dar chiar esti prost, femeia aia mai bina sta singura cu fata decat sa fie abuzata mereu de un,, gunoi,,,, gunoiul,, caci asa o sa il numim de acum poate sa Iasi gaseasca alta femeie, nimeni nu e obligat sa sufere si sa accepte abuzuri mai bine un adevar dureros decat o viata in minciuna.

| sadrian46 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Dar nu ai citit ce spune fata, că ea, femeia il iubește enorm pe tată-su, așa gunoi cum e? La asta ce mai zici?

| TheGentleman a răspuns:

Moșul ăsta gras și chel este în erorare totală!

1. Niciun om sănătos la minte nu înșeală, doar așa... (în cazul ăsta sunt 2 variante: fie partenerii sunt incompatibili, fie unul dintre ei este instabil emoțional.

2. Absolut nimeni, nu datorează nimănui nimic. Nici viața, nici moartea și nici sănătatea. Pentru că nu copilul a ales să se nască sau nu. Ori dacă tot te-ai apucat să faci copii, atunci trebuie să le asiguri resursele și și mediul corespunzător ca să poată prospera. Dacă nu îți poți asuma niște responsabilități, nu te obligă nimeni să le duci până la capăt. Retrage-te! Lasă pe altcineva capabil să le facă.

3. Este ok și normal ca un bărbat să înșele constant sau periodic, sunt treburi bărbătești.
Dacă o femeie face asta, este etichetată și marginalizată. Ceea ce denotă duble standarde și ipocrizie.

Atitudinea asta trebuie să dispară urgent.

La cum este descrisă situația, mama muncește pe rupte, iar tatăl este un leneș, puturos bețiv și afemeiat.

Sincer, nu m-ar mira ca Adriana să mai aibe frați necunoscuți, făcuți cu diverse femei... Trist.

Lucrurile astea nu duc la nimic bun...

| TheGentleman a răspuns:

Câți dintre bărbații aceia sunt căsătoriți și au relații stabile? Asta nu spui? laughing

| BotezanDaniel a răspuns:

Hey! happy Treci printr-o perioadă nașpa... Sigur este o cale...

| BotezanDaniel a răspuns:

Există, totuși o cale, nu e ușor, dar poți parcurge traseul, cu pași timizi. Îi spui mamei tale, apoi sper că se va ajunge la divorț. Cu înșelătorie nu se face casă bună. Keep smile! happy Funda?

| sadrian46 a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Ba se poate. Dacă mama nu știe nimic, casa este foarte bună. Divorțul este o nenorocire pentru mamă și copil.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru sadrian46):

Ori ești prost, ori ești prost.

| sadrian46 a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Da, sau sau. Dar așa, cu toată prostia mea, vreau să împiedec să se întâmple acolo o tragedie, pe care voi ceilalți o declanșați, fiind voi toți super deștepți.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine sincer sa fiu e cam greu de spus cum ar fi bine sa procedezi in situatia data.Sincer,tot ce pot sa fac e doar sa iti ofer unele sfaturi, dar tu decide atent daca sa tii cont de ele sau nu pentru ca tu cunosti mult mai bine situatia.Totusi,nu vei putea mereu ascunde acest lucru la nesfarsit, odata si odata mama ta tot va afla ca sotul ei o inseala si cine stie in ce mod va afla ea totul, si nu ai de unde sti cum ar putea reactiona.Adevarul oricum iese la iveala. Daca mama ta ar afla singura de faptul ca a fost inselata, tatal tau ar putea sa te puna si pe tine intr-o lumina proasta spunand ca tu stiai mereu de ceea ce face el, dar ai ascuns totul, si mama ta si-ar putea pierde increderea in tine. Daca vei tine acest secret, vei avea mereu mustrari de constiinta si iti va fi foarte greu sa il tii in tine.Ai putea sa-i spui mamei tale ceea ce stii despre tatal tau,dar sa te asiguri ca ea nu va pleca direct la el sa-i ceara explicatii, dar sa poata pastra o perioada de timp acest secret pentru a nu te da de gol pe tine.Ea poate spune ca a aflat si de la altcineva de inselarea lui, nu neaparat de la tine. Daca vor divorta sau nu, e decizia lor, dar incearca sa nu te implici prea mult in toata chestia asta pentru a nu agrava situatia.Trebuie sa fii foarte atenta si sa ai mare grija la ceea ce spui, analizeaza fiecare cuvant pe care il rostesti si nu lua decizii grabite.

| sadrian46 a răspuns (pentru qwertpro):

Super de super, dar dacă e așa, nu e cel mai simplu lucru să își tină gura?

| qwertpro a răspuns (pentru sadrian46):

Pai poate si aveti dreptate, dar oricum adevarul va iesi la iveala.Depinde si de parintii ei si de situatia data, ea stie mai bine cum stau lucrurile si cred ca va putea decide ce e mai bine sa faca.Noi doar o putem sfatui si sa-i impartasim opiniile, dar detaliile oferite de ea sunt putine pentru a putea da un raspuns corect, deci nu neg ca si dvs. aveti dreptate.

| comyne a răspuns:

Daca tatal tau este si violent si o inseala pe mama ta atunci nu mai este niciun motiv sa locuiti in casa cu el. Vorbeste cu mama ta, desigur atunci cand tatal tau nu este in preajma o perioada te timp, sau daca este mereu acasa si mama ta lucreaza, du-te la ea la servici.
Nu iti pot spune sa va luati lucrurile si sa fugiti deoarece nu ar fi un sfat bun. Vorbeste mai intai cu mama ta. Ai grija, daca stii ca acesta este violent, sa nu o lasi sa il povoace direct spunanadu-i ca stie adevarul. In functie de varsta ta, incearca sa gasesti persoane cu care sa poti vorbi.
Daca mama ta castiga suficient de mult incat sa traiti singure atunci plecati din casa/apartamentul acela si mergeti fie intr-o alta locuinta, la bunici sau la o prietena de-a mamei tale. Daca nu puteti pleca, atunci mai intai avertizeaz-o pe mama ta. Veti fi nevoite sa ramaneti in aceeasi casa insa ar fi putin mai dificil din moment ce tatal tau ar putea observa ca mama ta a aflat.

Pur si simplu urasc barbatii de acest tip. Sunt o feminista si sincer nu stiu ce as face in locul tau. Probabil as asculta melodii triste si as plange sub o perna. Cel mai bine este sa ii spui mamei tale din moment ce nu mertia sa treaca prin asemenea lucru. Dar daca simti ca ar fi prea riscant mai bine renunta. Sunt sigura ca totul se va rezolva, iti urez succes!

| AdrianaB1 explică (pentru comyne):

Nu-mi doresc să-i provoc suferință mamei mele, de asta nu-i spun. Știu că dacă i-aș spune, mama nu ar tăcea și s-ar ivi un scandal monstru, cu consecințe prea mari. O iubesc mult, și nu-mi doresc să pățească ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Păi dragă dacă nu îi spui va fi mai rău. Mama ta, trebuie să divorțeze cât încă mai respiră și are șansa. Să își ia un avocat Bun și să ceară ordin de interdicție. Dacă a fost agresată să facă plângere penală.

| AdrianaB1 explică (pentru SG1995):

Nu a fost agresată fizic, de aprox acum 1-2 ani.

| Sabs28 a răspuns:

Draga mea, te inteleg perfect. Am crescut in situatii foarte similare. Nu esti singura, suntem multi trecuti prin asta. Incerc sa iti explic cum vad eu lucrurile : toti adultii pornesc disfunctiile din copilarie. Putini reusesc sa le depaseasca, si le duc mai departe la maturitate. Practic sunt niste copii mari. Un exemplu clar in acest sens e domnul cu cravata care iti posteaza obsesiv. Revenind la problema ta. Mama ta e vinovata ca te tine in acel mediu. Este o persoana slaba psihic si dependenta emotional si financiar de tatal tau care este abuzorul. Mama ta nu va divorta chiar daca ii spui ce ai vazut. TU trebuie sa iti croiesti drumul, sa pleci de acasa cat mai repede si sa iti faci viata ta. Alta sansa nu ai. Pune-te pe munca, invata daca simti chemarea, daca nu fa ceva practic, nu pierde prea mult timp cu baieti ca sa ai banii tai. Te imbratisez cu drag

| AdrianaB1 explică (pentru Sabs28):

Știi, asta mi-am propus să fac, momentan învăț, nu pot să plec nicăieri, deja peste vreo 3 ani. Mi-am propus să-mi găsesc pe cineva, și să plec din țara asta...dar ceva mă ține... e mama mea pe care o iubesc din inimă, e sufletul meu. A trecut prin multe, a suferit mult încă de mică fiind, și sper să pot măcar târziu să o iau din lumea asta, pentru că a trăit până la 49 de ani, și nu a văzut nimic frumos. Mi-e tare milă să știi.

| Sabs28 a răspuns (pentru AdrianaB1):

Te inteleg perfect. Si eu am ramas langa mama mea. E perfect fezabil sa o iei cu tine. Referitor la a pleca cu un partener, nu-ti conditiona viata de asta. Uneori se intampla, uneori nu. E mai usor in doi doar uneori. Alteori tragi tu pentru ambii :-) Tine-te tare. Eu am trecut prin experiente similare cu familia mea, efectiv adultii nu realizau sau nu le pasa ce efecte au asupra copiilor. Eu am tras de mine sa ajung unde imi doresc si acum o viata f frumoasa. Se poate!

| sadrian46 a răspuns (pentru Sabs28):

Toti adultii pornesc disfunctiile din copilarie. Putini reusesc sa le depaseasca, si le duc mai departe la maturitate. Practic sunt niste copii mari. Un exemplu clar in acest sens e domnul cu cravata care iti posteaza obsesiv.
Eu încerc să ajut ca acolo să nu se întâmple o tragedie, de aceea postez obsesiv. Remarcile dtale cu copil mare, chiar că nu mă ating, că dacă mă enervam la oricine ca tine, mă făceam dentist ca fiica mea, nu ceea ce sunt acum. Dar poți să uzi și canapeaua, mama nu se supără.

| MihaiEugen a răspuns:

Mda. Acum nu te cunosc, nu stiu ce varsta ai sau ce posibilitati financiare ai, asa ca personal nu te pot sfatui cu subiectul asta, dar dupa mine as zice ii explici tatalui tau ca macar sa ii explice ca lucrurile nu mai merg bine intre ei doi si a gasit pe cineva mai bun, iar daca acesta este violent cu tine sa te adresezi organelor de politie. Multa liniste in casa si in viata iti doresc! tongue

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiEugen):

Nu este prea folositor răspunsul dtale.
O relație cu vecina este un fapt de viață care ține de forța vieții, de energia sexuală, care nu ține cont de relații formale, de căsătorie, etc.
Așa că nu are cum copila să explice tatălui ce și cum.
Eu văd așa. Tata doarme acasă, aduce banii acasă, deci acasă e soț bun. Nu are cum copila să înțeleagă nevoile unui bărbat.

| SG1995 a răspuns (pentru sadrian46):

Un soț Bun zici? Și dacă o agresează pe mă -sa? Poate și cu fi-să e violent?

| MihaiEugen a răspuns (pentru sadrian46):

Stimate domn, eu vad problema dintr-un punct de vedere, dvs. o vedeti din alt punct de vedere, atat timp cat nu o cunoastem personal pe persoana care a facut publica intrebarea nu putem sa stim cine aduce bani, daca pers. e minora, a cui e casa, etc. Va intelg ca nu are cum sa inteleaga nevoile unui barbat, dar atat timp cat are de suferit mama sa din aceasta cauza ma gandesc ca isi permite sa ii spuna sa plece daca nu mai gaseste ceva atractiv la femeia sa...Va apreciez pct-ul de vedere! Multa sanatate!

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiEugen):

Sunt consilier privat cu titlu voluntar, neremunerar de 53 de ani, acum pe TPU din februarie 2019. Am încercat să ajut să se evite o catastrofă familială. Mulțumesc pentru răspunsul dtale de aici.