| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti? exista Dumnezeu...citesc biblia de cand eram mica dar...acum nu mai stiu ce sa cred...am cazut intr o boala a necredintei...(iubirea asta)...cu toate astea traiesc si am tot ce vreau dar degeaba...astept....si Dumnezeu unde e? pacat pentru ca sunt buna de dat sfaturi altora

13 răspunsuri:
| rozalia25 a răspuns:

Biblia nu e suficienta, nu doar sa fie citita, ci trebuie inteleasa si traita. Abia atunci te poti lamuri despre tot ceea ce este adevarat... iar mai apoi ce este Dumnezeu daca nu iubire? http://logos.md/category/rafail-noica/

| jenny a răspuns:

Sigur ca exista Dumnezeu.Nu inteleg ce astepti? Mai bine roaga-te la El si cere-ti iertare ca te indoesti de existenta Lui. Tu te plangi care spui ca ai tot ce vrei? Dar acei sarmani care nu au case nu au ce sa le dea de mancare la copii... ei tot se roaga si ei stiu ca Dumnezeu nu-i va parasi.Fiecare om are crucea lui de dus. Dumnezeu sa te mantuiasca.

| yadora a răspuns:

Citeste in adancul sufletului tau, fiindca d-zeu exista, altfel nu aveai chiar tot ce iti doreai...la modul cum vezi lucrurile scapi esentialul... faptul ca dai sfaturi bune altora, faptul ca ai o viata frumoasa fara necazuri, faptul ca nu esti bolnav, faptul ca poti ajuta pe altii la ananghie...toate astea nu le pui? Credinta din sufletul tau sa fie mai mare decat ceea ce citesti ...doar atunci vei intelege ca de fapt d-zeu nu te-a parasit ci te indruma pe caile bune...

| deya90 a răspuns:

Acum indiferent ce ce cred eu sau altcineva, important e ce crezi tu, momentan esti intr-un moment in care pui totul sub semnul intrebarii si e bine pentru ca intr-un final o sa afli raspunsul singura. Indiferent de ce ar zice altii .parca totusi te simti mai bine cand crezi, iti ofera incredere in ceva mai bun si asa mergi mai departe.Eu nu pot sa zic ca respect cu strictete toata sarbatorile, posturile sau mersul duminica la biserica dar imi tin credinta in suflet si ma bazez pe micile reguli comportamentale fata de cei din jurul tau si fata de tine.

| soseta ucigasa a răspuns:

Povesti pentru oameni mari...si nimic mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este in fiecare lucru care ni se intampla. Totul in viata este legat de El. Eu cred in El si sunt convinsa ca lucrurile bune vin de la El, iar cele rele sunt intocmai pentru a ne face mai puternici si a privi lucrurile bune care odata si odata tot se vor intampla, cu zambetul pe buze! O sa vedem cu totii pe Dumnezeu in viata de dincolo, pentru ca el are grija de sufletele noastre! Ai incredere ca totul va fi bine! Cand vine vorba de El nu pune intrebari, ci pur si simplu crede!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista! e cel ce ne da putere si iubire, ne da si zile mai rele ca sa ne amintim de el, eu una i-am simtit puterea, m-a ajutat cand aveam nevoie mai mult!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Exista Dumnezeu toate detalile ti le da Biblia

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Nu există o "boală" a necredinței. Ceea ce experimentezi tu acum este ceva mai mult decât normal, un proces de creștere și maturitate intelectuală. Probabil că tocmai cititul Bibliei îți influențează credința și ți-o slăbește. Îți sugerez să citești mai multe cărți scrise de Bart Ehrman despre Biblie:
http://www.bartdehrman.com/index.htm

| x_8127 a răspuns:

Uita-te bine in jurul tau si daca spui ca ai citit biblia o sa-ti dai seama ca nu exista nici un dumnezeu si prin absurd, daca ar exista, ar avea vreun rost?

| iryna_4737 a răspuns:

Da D-zeu exista sigur, dar trebuie sa il descoperi

| fimaibun a răspuns:

Daca iti iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. Traieste-ti viata asa cum o ai buna, rea... trebuie sa o traiesti si sa faci numai lucruri bune sa ajuti lumea, sa-i inveti pe cei ce sunt la inceput de drum ce e bine si ce e rau, sa-i ajuti pe batrani care sunt neajutorati, sa zambesti, sa discuti cu prieteni, sa fi langa prieteni atunci cand au nevoie de tine, sa-ti iubesti familia, sa intri in vorba cu persoane pe care nu le cunosti si nu le-ai vazut niciodata, sa mergi pe strada si cand iti intorci capul in dreapta sau in stanga fiecare om sa iti arunce o privire buna, un zambet, un salut, o strangere de mana sau chiar o imbratisare iar cand ai probleme foarte mari si esti singur pe strada sa nu te simti singur, sa vina un om si sa-ti spuna nu mai suferi atat totul va fi bine impreuna vom trece peste toate problemele. Traieste-ti fiecare clipa ca si cum ar fi ultima pentru ca nu sti ce iti poate rezerva viata acum esti aici iar in urmatoarea secunda nu mai esti... chiar daca esti un om bun la suflet tot mori mai devreme sau mai tarziu numai ca acel om care a murit si a facut numai lucruri si fapte bune la viata lui prin acel om se naste un copil mai bun. Nu luam nimic cu noi cand murim de asta trebuie sa fim mai buni si sa facem numai lucruri bune, prin noi cei care suntem mai buni cand murim se nasc copii care vor schimba lumea si vom evoluat in bine si vom trai mult mai bine. Dumnezeu este in noi, Dumnezeu este in tot, noi suntem o parte din EL. Fi mai bun. Un locuitor din bucuresti

| dbgzpf a răspuns:

Nu exista Dumnezeu. Biblia este o culegere de povesti din epoca bronzului, si noul testament.
Stiinta a aratat in repetate randuri ca biblia este gresita, mai ales in Geneza. Nu trebuie sa crezi intr-un zeu ca sa fi o persoana morala. Religia esteo speranta falsa.