| Maria3458 a întrebat:

Voi credeti ca cei care au facut pe altcineva sa sufere vor primi rasplata?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde, orice i se intampla unei persoane nu e din cauza vrajiilor sau ca altcineva ia dorit blestem sau sa ii fie rau. Si.a facut-o cu mana lui ce a gandit a atras in viata lui, iar cei care doresc raul sant prosti pentru ca nu stiu ceea ce fac e de pomana.

| sierra1 a răspuns:

"cei care au facut pe altcineva sa sufere vor primi rasplata"

dacă justiția decide că da, atunci așa va fi, alfel - ba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vor primi nici răsplată.

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

De ex cei care au fost iubiti si eu nu au iubit deloc nu isi primesc rasplata eu cred ca da

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Este o diferență intre
-a crede și
- crede fanatic.
Așa că, eu cât de cât socot că da,
Sau dintr-un poem romănesc de Topârceanu mi se pare

Eroii mei sunt doi cocoși,
De rasă, pintenați frumoși,...
Care se termină așa.

Eu cât de cât socotcodac.
Definim ce e iubirea,

Iubirea e un lucru foarte mare.

Și ce e răsplata.

Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de RĂSPLATĂ,
https://Versuri.ro/w/e517
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug? (M.E. - Împărat și proletar).

Așa că vezi dta, Maria3458, există plată și răsplată.

Depinde cine plătește și cine răsplătește și după care sta

| Freya1 a răspuns:

Depinde despre ce este vorba.
Daca este vorba despre o ilegalitate legea il va pedepsi pentru ce a facut. Daca este vorba despre alte lucruri cum ar fi o tadare in dragoste etc nu stiu daca ajuta karma sa ii intoarca raul facut sau pur si simplu la un moment dat isi gaseste "nasul" cu care nu se poate juca asa si "si-o ia" grav.

| Maria3458 explică (pentru Freya1):

Da e din dragoste dar intr-o zi nu imi va mai pasa si o sa fiu bine

| Freya1 a răspuns (pentru Maria3458):

O sa mai faca si altcuiva cum ti-a facut tie iar cu acea persoana nu ii va merge.Sau i-a pune lui cineva capac si isi va bate joc la fel ca e om si el.
Importan e sa fi tu bine.

| Andreeush a răspuns:

Da,mai târziu toți vor primi ceea ce merită.

| Frank51 a răspuns:

Evident. Energiile noastre ne conduc viata, daca un om este condus de o energie foarte negativa si rea acea energie ii va face rau si il va duce in jos.

| OldSoul a răspuns:

Nu.
In opinia mea, viata e un sir de evenimente spontane.

Cand spui "vor primi rasplata" te astepti la un fel de razbunare, insa, de multe ori nu e asa.

Daca se intampla ceva in viata lor, de multe ori, e la voia intamplarii, iar daca se intampla ceva negativ, sau mai stiu eu, ajung in postura sa sufere, ei singuri sunt cei ce pot asocia asta cu evenimentele din trecut, asta, daca se simt vinovati de ceva, si chiar daca se simt, adevarul, e ca nu avem de unde stii, daca e chiar "karma" sau daca, pur si simplu, asta era ordinea fireasca a lucrurilor.
Din proprie experienta am observat, ca de multe ori persoanele nu-si constientizeaza propriile greseli, sau o fac, dar cand e deja prea tarziu, si in acele situatii, sunt prea mandre sa recunoasca ca au gresit, si, de multe ori, chiar daca ar face-o, e deja prea tarziu.

De obicei, aceea rasplata pe care ne-o dorim noi pentru persoanele care ne-au facut sa sufere, nu exista, in general, tindem sa ne dorim ca respectivele sa aiba parte de aceeasi suferinta pe care am avut-o si noi, dar, in realitate, chiar daca acele persoane se lovesc de aceeasi suferinta, de multe ori nu vor asocia asta cu trecutul, iar daca o vor face, va fi un simplu regret.

In opinia mea, viata e un sir nespus de evenimente imprevizibile, 2 secunde intarziere, iti pot schimba destinul, ar trebuis sa fii oarecum paranoic sa crezi ca undeva in lume, exista o balanta, un echilibru.

Da, pentru noi, ca oameni, ne face bine, ne consoleaza sa credem ca exista acel echilibru, dar oare exista?
Iar daca exista oare e chiar asa cum vrem noi?
Eu tind sa cred ca nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca are obiceiul asta, cel mai probabil ca da.

| Plato a răspuns:

Bineinteles. In schimb, sa doresti raul cuiva, chiar daca ti-a gresit, e tot un lucru rau ce se va intoarce impotriva ta.

| Ineys a răspuns:

Nu. Chiar daca nu facea rau nimanui tot i se intampla acel lucru pe care oamenii il vad ca un lucru ce i s-a intamplat din cauza ca si persoana respectiva a facut rau la randui ei altcuiva. Sper ca intelegi ce zic.

Un exemplu cat se poate de simplu pentru intelegere:

Azi, Gheorghe il bate pe Ion.
Maine, Vasile e baut si-l prinde pe Gheorghe si il bate.

Normal ca lumea din sat va zice "Aaa, uite daca l-a batut ieri pe Ion, Dumnezeu e sus si uite ca si-a luat si el bataie azi!"... Nu-i chiar asa. Chiar daca nu-l batea ieri pe Ion, tot si-o lua de la Vasile, ca era beat.

Lucrurile se intampla ca se intampla, nu ca se razbuna universu pe tine.

| Theo94 a răspuns:

Nu, daca se intampla ceva inseamna ca e o coincidenta, sau a fost pedepsit de lege, de ex. a facut ceva rau si a fost reclamat la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul isi face ghinion singur, daca se simte vinovat(ã) in cauza ca a facut cuiva ceva neplacut, se poate aplica karma care e o auto-sabotare din perspectiva mea.
De obicei oamenii care fac sa "sufere" pe altii, de multe ori nici nu sunt constienti. Pentru ca si ei au suferit doar aruncând inconstient aceleasi chestii spre altii. S
E modul lor de supravietuire fiecare avem unul.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu,nu mereu li se intampla lucruri rele persoanelor care au facut rau.Pana la urma daca li se intampla,nu e nicio karma,e doar soarta, sunt si persoane bune carora li se intampla numai rahaturi.N-o sa fie pedepsit X daca iti greseste, cel putin nu de vreo forta divina sau karma, care nu exista. Daca i se intampla ceva si nu e datorita tie, asa a fost sa fie.No one gives a f*ck

| alex495 a răspuns:

Da, intr-un fel sau altul roata se intoarce si cel care a facut rau va fi rasplatit cu aceeasi moneda. Ca nu se intampla in urm zile se va intampla sigur dupa cateva luni. e de ajuns sa ti se strice ambele masini sa sa trebuiasca sa te imprumuti la banca ca n ai bani sa le repari, am dat ex de un mod. Se poate intampla orice

| OrdanKarris a răspuns:

Cateodata da, cateodata nu.

| Caddyduro a răspuns:

Nu cred ca va plati nimeni! Chestia asta cu karma.e inchipuire. Dumnezeu, sfinti si viata de apoi nu exista. Nu mai tindeti sa credeti prostii