| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum preferați să purtați o conversație, cum exprimați mai ușor ceea ce simțiți în relație cu alți oameni? Prin scris sau verbal? Iar verbal...la telefon sau față în față? Și de ce?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De fel vorbesc chestii importante, utile. Nu orice tampenie sau barfa. Imi place sa am putini prieteni de calitate in loc sa fie multi - de calitate proasta. Si masina poate sa imi fie cel mai bun aliat in vremuri grele, nu ma tradeaza si imi produce placere fiind un model rar intalnit pe drumurile europene.

| RAY a răspuns:

Față in Față daca ai cu cine comunica desigur

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și și Și dacă se poate fără botniță anti covid.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Și eu urăsc botnița! laughing

| Drimmero a răspuns:

Fata-n fata sunt mult mai deschis, vorbesc mai limpede, mai gesticulez, mai rad.

In scris devine obositor intr-un punct, iar la telefon mi-e lene sa vorbesc, parca se termina subiectele mai repede.

| Celcestietot a răspuns:

Oricum. Si de ce? Pentru ca am indemanare, de asta laughing!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Urăsc să vorbesc la telefon că mă ține pe loc. Prefer să vorbesc în scris, ca să răspund când am chef și să pot face alte lucruri în paralel. Mesajele vocale sunt ok. Prefer totuși față în față, când am posibilitatea cu toate că mă exprim la fel și în scris, și în vorbit. Adică e ok oricum, doar de apeluri telefonice să nu aud laughing

| Emma30555 a răspuns:

Verbal la telefon e mai simplu, e mai rapid decât în scris, plus ca în scris riști sa nu fi înțeles, când vorbești exprimi mai ușor ce vrei sa zici și ești receptiv și la celalalt, apoi fata în fata, aici te mai fura peisajul poate nu spui chiar tot, în scris pe ultimul loc doar mesaje scurte sau informari, subiecte care sa nu aibă importanta

| Nemessys a răspuns:

Cand e o conversatie normala si daca nu avem alta posibilitate, prin scris. Verbal. URASC sa vorbesc la telefon. Prefer fata in fata. Alta este cand persoana aia iti aude intonatia si cand vine vorba de subiecte mai serioase, e cea mai buna alegere.

| JicaContra a răspuns:

Prin scris... e o vorba, poti sa scrii un email si sa il corectezi, recorectezi si RECORECTEZI pana iese ABSOLUT PERFECT si abia apoi sa il trimiti

ori aici pe TPU e un pas in sus, pentru ca dupa ce apas "raspunde", pot chiar sa ma razgandesc si sa imi modific raspunsul sau chiar sa il stergwinking

| RKBlue a răspuns:

Cel mai simplu e in scris, pe telefon.
Dar prefer fata in fata, caci numai asa si vad persoana cu care comunic, si e mai eficient la nivel psihic( simti ca te intelege mai bine).
Urasc vorbitul la telefon, deoarece lumea imi confunda des vocea cu a altora si niciodata nimeni nu pare sa priceapa ce spunlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da iti place sa pui intrebari happy
Prefer prin scris. Mail sau scrisoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a plăcut dintotdeauna. happy
De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul meu
Depinde de subiectul conversatiei
Unele lucruri ma simt mult mai comod sa le spun in scris decat in fata iar altele in fata decat in scris
Sunt o persoana mai timida, unele lucruri ca de exemplu exprimatul unor sentimente sau intamplari mai sensibile prefer sa le zic in scris, pentru ca daca ma afecteaza fizic cumva, celalalt nu poate observa, insa in discutiile normale, gen ce ai mai facut sau uite cum e aia sau cealalta n am nici o problema f2f

| eckblume a răspuns:

Verbal, fata in fata deoarece prefer sa observ/simt reactiile/starile persoanei de langa mine. Urasc sa vorbesc la telefon. Imi creste anxietatea cand suna un numar pe care nu il stiu. Rar raspund la apeluri. Prefer sa dau/sa primesc mesaj. Sentimentele mi le pot exprima atat verbat, cat si prin scris.

| LikeARollingStone a răspuns:

Comunic mai usor prin scris. Verbal imi e la fel de greu atat prin telefon cat si fata in fata. Depinde si de persoane. Sunt persoane care te ajuta mult intr-o conversatie, depinde si de cat de in largul tau te simti cu acea persoana.

| lorix a răspuns:

Urasc sa vorbesc prin mesaje, nu-i nimic fun.
Imi place mult sa scriu, problema este ca intr-o conversatie nu se intelege mare lucru in scris, si am nevoie sa aud si vocea persoanei cu care vorbesc. Deci prefer telefonic, de obicei pe wazzap la audio. Sau real. Mesaje rar si doar in cazurile in care chiar nu se poate altfel (ex. servici).

| Hannah06 a răspuns:

La distanta prin scris, verbal fata in fata pentru a vedea reactiile persoanei.
La telefon doar in cazuri urgente.