| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum priviți relațiile începute în mediul online?

71 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Waste of time - timp pierdut

| mgtow a răspuns:

Siguranta nici la servici nu o ai. Oricand se pierde un loc de munca asa si cu relatiile

| darrio2007 a răspuns:

Daca se continua si in realitate si merge treaba bine, de acord.

| GdX a răspuns:

Ca pe o noapte de sex.

| RAY a răspuns:

Eu am avut destule inca de la 17 ani de cand exista mircul,yahoo,chat Orange,toate au fost o mega pierdere de timp,gay cu user de fete,fete care au iubit in realitate,fete care se plictisesc,nimic serios,in mediul online nimic nu e serios, multi non lifer sunt, iti pierzi timpul aiureq, sincer vb doar urati au iubita pe net sau timizi, persoane non sociale, ceva matur nu gasesti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă a le privi? A privi de la distanță?

| Drimmero a răspuns:

Nu se pot numi relatii. Rar se poate ajunge departe incepand din mediul online.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frumoase big grin

| Mosotti a răspuns:

Ca orice relatie. Tot relatie umana se numeste.

| Nemessys a răspuns (pentru Mosotti):

Păcat ca mulți vorbesc despre asa ceva de parca ar fi o relație dintre un om si o inteligenta artificiala.

| Mosotti a răspuns (pentru Nemessys):

Da, e o relatie ca oricare, tot oamenii discuta, sunt tot aia din real, se pot forma prietenii, relatii fara absolut nici o problema, din contra pe net ai sansa sa cunosti mult mai multa lume decat in real, chiar si pentru prietenii, relatii, cu intalnire in real.

Ca oamenii sunt ai dracu, pai sunt aceiasi din real, in real nu se arata imediat, de aia zici maaaama online sunt numa rai si in real nu e chiar asa, ba e la fel, daca s-ar arata ca aici, nu o sa fie nici o diferenta.

Ca si la site de matrimoniale, e una cand in real daca cunosti 2-3 liberi la 30 ani sa zicem, si alta cand ai 150 de parteneri care vor acelasi lucru si anume relatie. Iti alegi dupa poza si altele, schimbati telurile si va intalniti, si poate iesi ceva frumos.
Nu zice nimeni sa o lalaie pe net 7 ani, acolo doar se cunosc.

| Mosotti a răspuns:

Foarte bine le vad, daca arata omu bine, discuta pe net 1-2-7 zile, apoi se vad in real si vede ce iese. Si pe net sunt tot oamenii din real, deci nu e nici o diferenta, poate merge sau nu relatia.

Din contra, pe net ai sanse mult mai mari sa gasesti partener decat real. Ca de ex pe un site de asa ceva, ai si 100 de potentiali parteneri, ca si ei vor tot cuplare, in real de unde sa-i afli care-s?!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un bun prieten de-al meu si-a cunoscut nefasta pe amin2.ro sau ceva de genul. Noi2.ro? In fine. Fast forward vreo 12 ani... still married. Cu aceeasi tipa, desigur.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de la caz la caz.
Eu cu prietenul meu am inceput relația online si e super si azi.Dar bine, consider că am fost suficienți de maturi incat sa stim ce vrem de la viata iar faptul că atunci cand am fost mici ne-am stiut a ajutat si mai mult.
Cand am reluat noi legătură si ne - am împrietenit pe bune (pentru ca ne stiam doar asa vag) deja trecuse 7 ani in care nu ne-am zărit nici o clipă, nu am stiut nimic unul de altul si ne despărțeau 500 de km. Dar treptat a devenit sufletul meu pereche.
Sustin pe oricine vrea sa faca pasul asta dar într-un mod ok, nu din disperare, pe tinder sau altfel de rahaturi.Pe cei ce pur si simplu simt ca persoana din spatele pc-ului, a camerelor si pozelor e posibil sa fie acel cineva dorit si așteptat.

| Catrice a răspuns:

Macar acolo după 3-4 luni daca își pierde interesul de vorbit, îți dai seama, pe când în real te mai ia cu vrajeli.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă atât se poate... măcar să vă întâlniți și în realitate, și nu peste jumate de an, că aceea nu se poate numi relație straight face.

| SilentRain a răspuns:

Oribile, ca tot singur ești

| Sofer a răspuns:

E mai comod online sa cunoști pe cineva și apoi sa te întâlnești.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca in orice relatie: mai sunt si necastigatoare, cum spunea un hâtru care vindea lozuri cand il intrebai daca are lozuri castigatoare.

| Nemessys a răspuns:

Nu am înțeles niciodată de ce cineva are ceva împotriva cuplurilor care au avut primul contact în on-line. Oamenii aia te tot dispera cu,, cunoaste la facultate sau la munca sau printr un grup de prieteni, nu on-line " Nu zic ca este greșit, dar nu toți suntem în aceeași situație. Nu toți suntem la facultate, nu toți lucram undeva anume și chiar dacă o facem, nu sunt femei și chiar dacă ar fi femei, ar fi deja luate sau nu sunt pe placul nostru si nu toți avem curajul sa ne băgăm pe strada random în seama cu cineva. Unii chiar zic chestia asta dar dacă ii pui pe ei sa facă asta, dau înapoi. O sa fie aici pe site mari unii cavaleri care o sa îți răspundă cu ceva legat de abordări pe teren, dar ei nu au făcut sau nu ar face asta niciodată. Dar asta se întâmplă când te ia gura pe dinainte. laughing

Pentru mine nu este nicio diferența dinte relațiile începute on line și cele începute în realitate. Mulți,, experți " o sa îți spună ca relațiile începute on line sunt 100% sortite eșecului iar alea începute în realitate au șanse extrem de mari sa se ajungă la căsătorie laughing.

Mai mult am comentat de răspunsurile care urmează sa apară, nu de întrebare. Dar totusi ti am răspuns.

| Nemessys a răspuns:

Ca o mica completare : eu mereu o sa prefer ca prima interacțiune sa fie fata in fata. Nici eu nu sunt cu social media și nu s genul care sa stau sa vorbesc cu una 3 săptămâni pana sa o invit. Dacă nu vrea din maxim a 3a zi, next happy. Sau sa îmi scrie ea când are timp liber (adică mai tot timpul) dar na, e o moda sa ne prefacem ocupați laughing

| alexalx1234 a răspuns (pentru Nemessys):

Și dacă nu îți răspunde niciuna la mesaje și nici măcar seen nu iei ce e de făcut? laughing

| Nemessys a răspuns (pentru alexalx1234):

E adevărat ca în realitate nu primești seen, ceea ce este un mare plus, dar hai sa fim serioși, nu primul contact decide destinul relațiilor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Meh, nu conteaza prea mult inceputul ci relatia in sine. Nu scrie nicaieri unde trebuie sa inceapa o relatie

| PainTech a răspuns:

Personal nu prea îmi place ideea.

Nu e același lucru, comunicarea se rezuma doar la mesaje și eventual apeluri video ceea ce e suficient pentru o relație.

Dintre toate variantele de a cunoaște persoane noi pentru relație online-ul l-aș lăsa tocmai la urmă.

Și la cum evoluează lucrurile cred că o să fiu forțat să fac ceea ce nu îmi place.

| Eireann a răspuns:

Multi oameni se cunosc in mediul online dar asta in ideea sa vorbeasca cateva zile si sa se intalneasca fata in fata cat mai repede daca par ca se inteleg bine. Nu cred in relatiile online in care stau in orase sau chiar tari diferite, vorbesc ore in sir zilnic si dupa o luna sunt intr-o "relatie" desi nu s-au vazut decat pe webcam.

| laSoledad a răspuns:

Sunt pentru creduli.

| CleanHeart a răspuns:

Sunt unele care au avut un final fericit asa ca datorita lor imi permit sa le privesc normale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bune pentru întâlniri casual, daca vrei să ți-o iei și îți trebuie penis fiind încă imatura. ceva serios și de durată nu ai ce sa găsești online.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum mi se par mie acum, sau sa iti povestesc experientele mele?
Eu mi-am dat seama diferenta intr-ujn final. Intr-o relatie conteaza cum se simte celalalt fata de tine, cum reactioneaza la faptele si vorbele tale. Pe internet nu se vad lucrurile importante, aspectul fizic privit in lumina naturala in model 3D (pentru ca pozele le facem noi cum vrem, cu efecte, cu pozitia care ne face sa parem mai buni), apoi nu se vede miscarile fizice ale acelei persoane, cand ii comunici prin text, iarasi, nu iti aude vocea si tonul pe care raspunzi. Isi imagineaza emoticoanele trimise, acela nu este un om real. Persoana aceea te va imagina cum doreste, si apoi cand te va cunoaste, va fi dezamagit ca nu esti ca in visele care le avea.
Deci, asemenea relatii sunt de copii care nu pot face fata la o scena reala.
In viata reala poate rade sau te plezneste, asa ceva nu vedeai daca nu iti dadea emoticonul. Pe net scrii si persoana nu reactioneaza, vrea neaparat sa te vada in viata reala cine esti tu. Uneori, stie persoane care te cunosc in viata reala, si atunci se vorbeste cu ei despre tine, si aceia incep sa fie problema. Tu crezi ca ai un iubit virtual, dar baiatul asta poate avea o alta iubita reala care citeste textul tau. De fiecare data cand ii ceri sa va intalniti el inventeaza scuze in ultimul moment, dar te trezesti cu o straina pe cap care are probleme in legatuar cu tine. Cand intebi baiatul, el n-are nici o legatura cu viata ta sau zona aia, rade de tine ca il asociezi cu acele lucruri. Erai ocupata in casa cu relatia ta, virtuala, si afara el era... deja te barfea cu lumea, si asa se strica si relatia cu lumea reala. O asemenea persoana uneori se baga sa socializeze cu lumea ta vorbindu-te, si uneori baga niste minciuni care te separ de unii oameni si iti apar alti oameni pe cap. Asta se poate intampla si cand e doar o amica, nu neparat un baiat, nu stii cu cine ai de a face pe internet.
Exista si relatia serioasa, cand cei 2 sunt adulti carora nu le merge in viata reala, si cand se cunosc se accepta din nevoie.
Dar la cum avanseaza preturile, pe internet sunt numai persoane cu probleme financiare. Unii sunt si nesimtiti, ca vede ca ai un cont frumos ca iti pasa, muncesti linistit, si se baga peste tine sa "scoata" pentru nevoile sale (ca nu-si permite toate scumpirile care apar). Si se baga sa il intereseze viata ta, sa vrea sa fie cu tine, si o termina cu tine cand s-a bagat destul de adanc sa aiba castiguri personale (fara tine), el avanseaza cand tu esti prea distrusa sa mai poti continua. Si atunci zice tampenii despre tine al cei 5, 000 de prieteni de pe Facebook, si te arata lumea cu degetu, se mai baga cate un strain sa faca glume legate de povestea aia. Persoana aia tragea de tine pe net ti-a trimis si poza cu ***, si la prietenii lui zice ca esti tu obsedata de el. (Si relatia voastra a inceput ca strainu de el a vrut pupat si tu l-ai refuzat) Si toata lumea te arata cu degetu ca ce te vinzi tu, cand tu de fapt esti virgina si fara bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de oameni, nu de mediul în care s-au cunoscut...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părrerea mea este că nu contează neapărat începutul ci mai mult ceea ce se întâmplă pe parcus și cum evoluează relația. Presupun că știi că în mediul online mulți mint când vine vorba despre propria lor persoană și e foarte riscant.
Cel mai bine ar fi ca o relațe începută în mediul online să continue autentic în viața reală.

| Florin9Florin9 a răspuns:

La prima vedere nu inspiră încredere deloc, dar eu am ajuns la concluzia că uneori lucrurile bune pot începe în cele mai neașteptate locuri, în cele mai neașteptate momente, și cu cele mai neașteptate persoane, deci nu sunt 100% împotrivă pentru că probabil există și excepții frumoase, dar la prima vedere nu prea inspiră încredere.

| Jus7t a răspuns:

Nu folosesc expresia asta des, asta e prima dată când o folosesc pe site dar ce zice vulpea când nu ajunge la struguri? Că sunt acri laughing

Sunt destui care și-au început relația online, relație serioasă cât și prietenie cu beneficii, ori pur și simplu așa au legat prietenii.
E vorba de o ustensilă și ce oameni folosesc acea ustensilă, cum o folosesc ei.
De ce e inventat netul? Să ne ajute.
Poate să ne facă și rău, evident, de aia trebuie să te educi cum să fii în siguranță, cum îl poți folosi mai bine și restul.