| Nemessys a întrebat:

Voi daca ati avea un business si o avere, ati lasa toate astea mostenire la copiii vostri? De ce?

45 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Las la un copil necajit care a tras multe greutati in viata. Copii nu as avea deloc

Bula
| Bula a răspuns:

Asta depinde de comportamentul, atitudinea copiilor fata de mine.
In orice caz, o parte din avere as imparti intre ei, chiar daca s-au dusmanit cu mine, fiindca sunt copii mei.
Daca ar mai ramane din avere, l-as imparti in actiuni si le-as imparti intre angajatii firmei, care au contribuit la realizarea averii, fiecarui dupa merit.
O parte mai mica din avere sau din actiuni le-as dona unei fundatii non-profit, poate chiar uneia infiintate de mine.

| RAY a răspuns:

.O parte as dona-o sau as investi-o in anumite acte caritabile.Restul da, le-ar reveni lor.

sunt si eu de acord cu aceasta afirmatie, as dona copiilor din africa care mor de foame sau celor bonavi de cancer sau care au ramas cu schele de la menginitia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pentru că este normal așa.

| Drimmero a răspuns:

Normal ca le las lor averea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, i-as lasa cu un minim strict necesar dar as avea grija sa fie educati astfel incit sa nu ramina in fundul gol peste noapte. P.S. Hahaha, da, si sa nu uit sa ii pregatesc pentru noua ordine mondiala, apocalipsa, si alte de-astea.

| anonimg a răspuns:

"Daca nu poarta cineva grija de ai lui, si mai ales de cei din casa lui, s-a lepadat de credinta si este mai rau decat un necredincios." (1Timotei.5:8)
Si in alta parte: "Casa si averea le mostenim de la parinti." (Proverbe.19:14)

Parintii au datoria ca sa-i educe pe copii, indiferent ca au sau nu un business. Iar daca nu au ce sa sa le ofere, atunci sa nu faca copii. Vorba aceea: pamantul este deja impartit, iar noii veniti daca nu au loc, atunci nu trebuie sa vina.

| LoveSleep a răspuns:

As vrea să cred că daca as avea vreodata copii, pe la varsta la care voi muri eu, eu nu vor avea nevoie de banii mei. E lame să lași averea copiilor, mai ales că în majoritatea cazurilor, asta e tot ce le lasă părinții bogați copiilor, nimic altceva. Mor liniștiți cu gândul că nu au trăit degeaba, că au făcut ceva pentru cineva, când de fapt, nimic din că caturile astea nu contează.

Dar da, evident că le-aș lăsa. Chestiile precum "Ce motivatia ar mai avea ei sa faca ceva in viata daca stiu ca odata ce mori tu, devin bogati?" nu au sens, 1, pentru că ei sunt deja bogați, dacă ești miliardar bănuiesc că nu îți pui copiii să stea într-o garsonieră și tu te distrezi la palat.
2. Să nu le dau toata averea mea doar pentru ca să se chinuie și ei cum poate m-am chinuit eu, e penibil. Oricum, când ești miliardar, probabil nu ai câștigat la lotto, deci nu le lași un camion cu bani, le lași o afacere care dacă o administrează bine, pot să continue să fie bogati.

| Frank51 a răspuns:

Nu... as vinde compania, as scoate toata averea cash, si as arunca-o in centrul orasului, logic ca o las la copii, wtf.

| SilentRain a răspuns:

Dap, pentru ca sunt purandeii mei ce rost are sa las la străinii

| Nemessys explică (pentru SilentRain):

Ai de gand sa faci puradei?

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Dap

| Nemessys explică (pentru SilentRain):

Da parca aveai ceva cu baietii laughing.

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Cu aia de treab nu am nimic, aia naspeti nu ii suport

| gemeni6226 a răspuns:

I-as lasa, de ce? Cit timp am trait am profitat de afacerea si banii mei, eu am facut alegera sa am copii eu am incercat sa-i intereseze afacerea mea dar daca nu le intereseaza sa vinda businessul si sa foloseasca banii in scopurile care ii fac fericiti.Pe mine m-a facut fericita cit timp am trait bussinisul meu, dar daca ei au alte pasiuni sa investeasca banii in ceea ce pe ei ii face fericiti. Caci parintii mereu asta urmaresc :sa aiba copii fericiti si nu trebuie sa calcam in picioare aspiratiile lor sau sa impunem noi ca stim mai bine ce ii face fericiti.Au o chemare in viata pe care trebuie sa urmeze de ne convine, de nu ne convine.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca unii oameni fac copii in ideea ca mai pot trai dupa moarte prin ei. Deci de ce nu te-ai ajuta pe tine insuti printr-un start mai bun in viata?

| StrongHeart a răspuns:

Stii de ce evreii prospera,au o inteligenta peste media celorlalti oameni si ajung oameni de succes?
Fiind un popor mereu pe drumuri raspanditi in toata lumea au trebuit sa isi pastreze traditiile si valorile ca sa supravietuiasca.
Citisem undeva o chestie,nu stiu cat de adevarata e,o comparatie intre o familie crestina si o familie de evrei.
Ambele familii,cea crestina sau cea iudaica,au un copil care e foarte inteligent,peste majoritatea de varsta lui.
Familia de evrei va investi in acel copil si in educatia lui,acesta isi va gasi usor o sotie cu care sa se insoare si eventual sa se reproduca.
Familia crestina isi trimite copilul la o manastire si i se spune ca nu are voie sa faca copii. Evident ca nu toate familiile de crestini isi trimit copilul la o manastire,dar intelegeti ideea.
De-a lungul a sute de ani au reusit sa aiba averi foarte mari in felul asta.
Evreii tin de fiecare cent pe care-l au,pentru ca nu au avut nimic secole intregi,decat cultura lor,cunostintele cu care trebuiau sa se descurce.Ei pun foarte mare accent pe educatie.
Daca investesti in copilul tau,mai ales in educatia lui,acesta va creste, se va casatori, se va reproduce si averea va creste, ca o investitie, dar nu investesti in petrol sau aur, ci in oameni.In cine altcineva sa investesti daca nu in familia ta, in oamenii a caror sange curge si prin venele tale?

| Eireann a răspuns:

Nu stiu ce as face eu dar Bill Gates a zis ca doar 10% din averea lui o sa revina copii lor, restul o sa fie donat prin fundatiile lui in scopul cercetarii si actiuni caritabile. 10% din averea unuia dintre cei mai bogati oameni evident ca nu e o suma mica.

| FreddieM a răspuns:

Logic, doar nu le iei cu tine.

| Endoryus a răspuns:

Nu. Vezi raspunsul lui lorix mai sus daca nu intelegi de ce zic asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.O parte as dona-o sau as investi-o in anumite acte caritabile.Restul da, le-ar reveni lor.Cui altcuiva?

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Ce motivatia ar mai avea ei sa faca ceva in viata daca stiu ca odata ce mori tu, devin bogati? Si mai ales daca ar fi un business important care chiar ar ajuta societatea, de unde stii ca nu o sa se duca naibii odata ce o sa-l conduca ei? Pentru ca nu au pregatire antreprenoriala sau educatie financiara. Si chiar daca ar avea, poate nu ar dori sa faca asta deoarece nu toata lumea e facuta pentru a fi antreprenor.

| Holiday a răspuns (pentru Nemessys):

"Ce motivatia ar mai avea ei sa faca ceva in viata daca stiu ca odata ce mori tu, devin bogati?"

Nu traiesti ca sa muncesti, muncesti ca sa traiesti. Daca nu e necesara, e de evitat munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Din ce spui tu reiese ca ai mei dragi copii ar da artificii in ziua in care mor. Daca nu au in plan sa ma omoare, nu prea au de unde sa stie când o sa mor.Sa zicem ca-i fac pe la 27 de ani.O sa fie majori când am sa am eu 45 de ani si o sa-si termine facultatea când o sa am 50.Media de viața e cam 70.Deci ce o sa facă in intervalul asta de 20 de ani? Chiar dacă știu ca o sa fie bogați când mor eu, nu-i ajuta cu nimic dacă pana arunci mor de foame.Presupun ca o sa-i cresc suficient de bine încât sa nu se bazeze pe nimeni altcineva decât pe ei înșiși.Ce ar primi de la mine (mostenirea)ar fi un bonus.Ei or sa aibă deja propria lor cariera, preferabil de succes. Daca or sa-mi semene, o sa se descurce, n-or sa aibă nevoie de o moștenire miraculoasa.
Nu știu dacă nu o sa se duca naibii.Dar pot sa sper ca nu. Daca ei nu o sa aibă pregătire antreprenoriala, atunci altcineva va lua deciziile.Cineva cu care am lucrat eu si in care am încredere.Dar ei vor avea acțiuni la respectiva afacere.In fond, e decizia lor dacă vor sa o vândă sau sa o facă sa prospere in continuare.E problema lor.Ce nu știu nu are cum sa ma afecteze.De la 10 metri sub pământ, din partea mea n-au decât sa-si facă de cap.
Tu cum ai proceda?

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Cred ca as da un raspuns cam prost daca as spune ca nu le-as lasa niciun cent. Dar daca ar fi sa am si l-as/i-as analiza foarte bine incat sa zic,, ba. asta chiar e in stare sa-mi calce pe urme si sa faca treaba mai buna decat am facut eu" atunci da. Deci raspunsul este : depinde de el. Daca e in stare bine, daca nu, nu primeste nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu ar fi un răspuns prost.Si eu as proceda la fel dacă as știi ca nu merita.Dar sunt prea aroganta si refuz sa cred ca proprii mei copii ar putea fi o dezamagire.
Aici cu "treaba mai buna" e relativ. Daca tu ai fost/ești un geniu, e cam mult sa le ceri copiilor tai sa te depășească.Eu m-as mulțumi sa fie ca mine, din anumite puncte de vedere.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

In momentul de fata ma cunosc destul de bine la capitolul,, ce pot sa fac" si ei pot fi mult mai buni decat mine. Eu am inceput destul de recent acest drum si pasul asta spre dezvoltare. Dar ei ar incepe mult mai devreme.

Referitor la,, Dar sunt prea aroganta si refuz sa cred ca proprii mei copii ar putea fi o dezamagire". Eu nu prea pot sa zic asta, deoarece imi cam pot face o idee despre cum o sa fie viitoare generatie si nu-mi prea place deloc. Degeaba pot sta eu cu gura pe el deoarece o sa fie ok pana in clasa a8-a, odata ce intra la liceu si da de anturaje e deja pa. Pentru ca mai mult efect ar avea anturajul asupra lui decat eu. Deci sunt si sanse sa nu fie cam cum as vrea eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Știi ce poți sa faci acum.Peste câțiva ani lucrurile se pot schimba, in bine sau in rău.
Nu-s de acord cu chestia asta cu anturajele.N-am fost niciodată. Daca o sa aibă mai multă personalitate decât o bucata de lemn, o sa-si poată impune punctul de vedere. Daca nu e tâmpit, o sa judece si singur ce e bine pentru el si ce nu.Si dacă chiar e tâmpit si are personalitatea unei bucăți de lemn, atunci sigur nu e copilul meu.Anturajele influentează persoanele slabe, cu încrederea in sine la pământ, cu un nivel de inteligenta mediu spre scăzut, inadaptate social, care vor sa dobândească sentimentul de apartenența intr-un grup.Ma indoiesc ca o sa fie tentat sa între in grupul criminalilor sataniști.
Nu trebuie eu sa stau cu gura pe el.O sa încerc sa-l determin pe el sa fie matur si sa aprecieze singur gravitatea situației.
Eu am fost "rebela" in liceu, mai ales primii ani.Am avut anturaje extrem de proaste, am făcut câteva "prostii", dar niciodată nu am făcut ceva ce sa regret cu adevarat.Nici sa-l pui intr-o bula de sticla nu e ok.Din partea mea nu trebuie sa aibă numai prieteni model.Viata nu e roz.Nu trebuie sa învețe sa evite persoanele "rele", trebuie sa învețe sa traiasca printre ei fără sa se lase influențat.

| Alverto a răspuns (pentru Nemessys):

Ești idiot? Nimeni nu se naște gata antreprenor, în schimb oricine poate deveni cu voință și răbdare

| Nemessys explică (pentru Alverto):

Nimeni nu se naste antreprenor, se poate invata, dar nu toata lumea poate fi unul.

| Alverto a răspuns (pentru Nemessys):

Da, normal, trebuie să gândești înțelept, dar în școală nu există educație financiară, școala scoate oi/angajați pe bandă. În primii ani de școală nu îmi amintesc să mă fi învățat cineva cum să vorbesc cu o fată, sau să îmi descopăr pasiunea... NU, a trebuit să memorez lucuri și să le scriu pe foaie, iar după ceva luni să le uit. Cum zici și tu, daca te gândești din prima la mașini, ceasuri de firmă, vacanțe zilnice, clar nu poți deveni antreprenor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând i-aș învăța să îi iubească pe aproapele lor, fie el sărman sau bogat.
În viață e bine sa te mulțumești și cu puțin. Le-aș învăța, evident cât mi-ar sta în putință, și as încerca să o fac cât mai bine posibil, ca trebuie sa te apleci lângă cel zdrobit fie chiar pentru a-i da o îmbrățișare și de a-i spune un cuvânt pe care și l-ar spune și lor. Le-aș învăța sa se vadă pe ei în ceilalți.
Și le-aș mai învăța ca bogățiile nu sunt AVERI. AVEREA este sa fii om, și sa încerci sa lași o lume mai bună când va fi sa părăsești, mai devreme sau mai târziu această lume.

Evident ca as încerca să-i ajut și pe alții, și în adevăratul sens al cuvântului. Gen dacă acel tânăr sau tânără, are un vis, o dorință pe care nu crede ca ar putea sa i se împlinească în această viață, mi-aș oferi cu drag timpul și resursele pentru a o ajuta.

Așadar răspunsul la întrebarea ta, este:
Nu. Nu le-aș lăsa toată "averea" lor. Eu as încerca să ajut și alți copii, chiar dacă nu sunt ai mei, tot copii sunt.
Și ma gândesc ca ar avea o viață monotonă și lipsita de sens dacă ar trai doar în lux, sau în puf, ma rog.
Plus ca cel mai probabil nu și-ar putea educa odraslele sa duca afacerea de familie mai departe. Asta e foarte probabil din punctul meu de vedere. Cunosc cazuri de felul acesta.

Oricum, în paranteza fie spus, vine sfârșitul. Asta fără doar și poate. Se instalează noua ordine mondiala, deci nu e cazul sa ne "pregătim" pentru astfel de chestii. Totuși întrebarea este buna.winking

Peace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as lasa tot la copii. Si Becali zicea ca vrea sa-si imparta averea. Mai dau si la cei care nu au. Sunt case de copii si case de batrani care s-ar bucura. De ce sa lasi milioane de euro la o singura persoana si nu ai mai imparti din ei?
Nu uita ca judecata este fara de mila pentru cel ce nu a avut mila. Asa spune Sfantul Iacov. Daca iubesti mult ti se iarta mult. Mai dam si la altii daca vrem sa nu ardem pe vecie in smoala si ce o mai fi acolo. Becali ar face foarte bine daca ar da si la cei in nevoie, cum a dat si pana acum desi noi zicem ca e incult si altele. E printre cei extrem de putini care mai misca un pai de jos cand e vorba de a ajuta un om bolnav, fara casa dupa inundatii sau alte probleme.
Mai dati si la altii. Daca toata viata ati dat numai copilului oricum ati crescut un imbuibat si infumurat ce nu prea merita totul dea gata. Vezi cazul celor singuri la parinti care se plimba prin nu stiu cate tari in vacante exotice. Mai apreciaza ala nu stiu cate case si bani ca mostenire dupa ce toata viata i s-a suflat bani in fund? Mai mult apreciaza aia care nu au avut nimic sau au fost loviti de soarta. Daca as avea multa avere nu m-as uita doar in ograda mea ci m-as gandi ca mai sunt si altii care nu au cele necesare.

| Mogiojojo a răspuns:

Nu. Ei pot sa munceasca pentru ce isi doresc si asa satisfactia ca au reusit e mai mare. As lasa banii la ceva caritabil gen copii care mor de foame in Africa... sau copii care mor de foame in Romania... sau ceva in care cred eu.

| Nemessys explică (pentru Mogiojojo):

Multa lume a dat un raspuns foarte diferit de al tau, oare de ce?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nemessys):

Diferit in ce sens?

| Nemessys explică (pentru Mogiojojo):

Compara raspunsul tau cu restul si o sa vezi in ce sens.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nemessys):

Multi considera ca () copiii sunt clonele tale (un fel de robotei) dar e o mentalitate gresita; ei sunt suflete independente si au karma lor, au drumul lor de parcurs si lectiile lor de invatat. Deci nu sunt niste 'copii' ale tale doar pentru faptul ca vin de pe lantul tau genetic. De asta nu le-as acorda atata 'atentie' copiilor mei dar in orice caz nu imi doresc copii.

| Emazio a răspuns:

Alta varianta nu este, sa las bisericii sau statului sau ONG urilor care nst cum o sa o folosească? Dacă o las copiilor mei am o certitudine în plus ca măcar oamenilor dragi mie o sa le fie de folos. Dacă as avea o avere mare as dona insa o parte din ea, într-o fundație făcută de mine iar altă parte familiei

| lorix a răspuns:

Nu.

| Nemessys explică (pentru lorix):

De ce?

| lorix a răspuns (pentru Nemessys):

Pentru ca daca i-as avea, i-as invata modestia si ce inseamna sa traiesti astfel si ca nimic in viata, afara de iubirea neconditionata a parintilor, nu vine pe gratis.

Asta si consider ca este, nu singurul, insa principalul motiv pentru care generatiile care vin din urma sunt asa cum sunt.
Rudele acestora, in special parintii si bunicii, ii rasfata pana la cer si inapoi fara sa le ofere disciplina si ideea de merit. Atunci cand primesti ceva pentru ca te-ai straduit. Ci nu pur si simplu pentru ca esti al lor iar asta te face sa "meriti".
Din prea mult rasfat si o educatie neglijenta (ex. copilul are 2 ani iar ma-sa ii da tableta in maini doar, doar sa n-o mai "dispere" la cap cu petrecerea timpului impreuna atat de mult cu cel mic) se pot naste mici monstrii.
Multi parinti sunt si ei prea comozi, preferand sa le faca aproximativ toate poftele si mofturile copiilor lor sub pretextul de iubire, in loc sa petreaca mai mult timp de calitate cu acestia.
Activitati educative se gasesc cu duiumul, ba sunt chiar si carti pe astfel de teme pentru cei ce nu cunosc, trebuie doar sa vrei.
Dar la fel sunt si impedimente (ex. programul de lucru incarcat al parintilor - subtierea orelor de stat acasa si implicit timpul petrecut cu odraslele lor).
Deci, nu oricine isi permite copii. Cum am zis, nu doar dpdv financiar.
Poate fi si timpul cel care lipseste.
Cineva mi-ar putea spune la treaba asta "da, dar mai pot sta si bunicii cu el sau angajam bona" ok, dar il faci sa-l creasca altii?
Una peste alta, daca mai pun la socoteala si anturajul despre care vorbeai tu, atunci este reteta perfecta de "asa nu".

Termin cu un simplu: nu toti merita statutul de parinte. Far from it.

| stefi055 a răspuns:

Normal ca da, nu-mi folosesc la nimic daca-s moarta. Le las copiilor pentru ca sunt cei mai apropiati de mine, doar nu le-as lasa unui om oarecare de pe strada.