| anonim_4396 a întrebat:

Voi pastrati numarul de telefon sau alte date de contact ale unei persoane daca stiti 100% ca persoana aia nu o sa mai vorbeasca cu voi, v-a spus-o clar si v-a dat si block? De ce aleg unele persoane sa aiba lista de telefon plina de contacte inutile? E ca si cum ai pastra numarul unei persoane decedate. Este vorba de persoane pe care incerci sa le cunosti ca sa vezi daca poti sa ai o relatie de prietenie cu ele sau mai mult in functie de genul lor, persoane pe care le stii de mai putin de o luna sau 5. Care e rostu?

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pastrez tot pentru ca trebuie sa stiu daca persoana care ma suna a avut cu mine un contac candva.
De exemplu, am clienti de rea credinta, abuzivi si insistenti, cu care am incheiat colaborarea dar tot mai suna uneori.
Avand numarul in agenda stiu despre cine e vorba si nu le raspund.

| Simpatic a răspuns (pentru danbnz):

Si cum ii diferentiezi? adica ce nickname le treci care sa iti aduca aminte ca nu trebuie sa le raspunzi:
A nu se raspunde, boul, nenorocita etc este?
happy

| danbnz a răspuns (pentru Simpatic):

Adaug o steluta in dreptul lor.
Doar la foste iubite scriu direct "nebuna berceni", "betiva obor", "isterica militari"...winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sterg niciodata numere de telefon din agenda, decat pe la apropiati care stiu sigur ca si au schimbat numarul si nu mai e valid. In rest nu merita chinul sa le sterg

| Bizon95 a răspuns:

Am numere de telefon in agenda vechi de, decenii pentru ca nu am sters niciodata un numar si google are grija sa le pastreze bine si sa le bage automat intr-un telefon nou... chiar m-am chinuit dupa ce am trecut de la iPhone la Android sa export contactele din iCloud si sa le import in gmail

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu le sterg pentru ca, chiar daca m-am certat cu o persoana, e posibil sa ma sune intr-o zi si e bine sa stiu cine ma suna sa stiu daca ii raspund sau nu laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca sterg numere, nu mai am cum sa stiu pe cine sa ignor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt băiat inteligent și degeaba șterg numerele de telefon din agendă pentru că numărul rămâne memorat în minte. Chiar și numărul fostei cu care nu am mai vorbit de 4 ani încă nu l-am uitat.

Asta numai pentru pers pe care le-am avut la suflet fie de vorbim de prieteni sau iubire și am avut o legătură mai strânsă. In rest da, nu iert nimic și șterg tot. Inclusiv din contacte google. Nu îmi place să caut prin contacte si din greșeală să ii vad numărul și să mă întreb "iar asta/ăsta"? Mai ales acel moment când pers ți-a lăsat un gust amar și vrei să uiți. În acest caz pentru ce i-aș păstra numărul în agendă? Că păstrez numărul în minte asta e chestie care ține de mine.

| AnOnImA4109 a răspuns:

Nu se știe niciodată când vei avea nevoie de numărul acela de telefon. Sau poate va avea altcineva nevoie de el. Oricum eu nu le șterg pentru că nu se știe dacă voi mai avea nevoie de acel număr. happy