| anonim_4396 a întrebat:

Voi puteti intelege ura umana? Pe voi va urasc unii oamenii (desi n-ati avut nicio tangenta cu ei) si fac tot posibilul sa va faca viata un calvar? Iar daca sunteti unul din acei oameni care urasc fara motiv, imi puteti explica, va rog, care e logica voastra? Un baiat de la scoala are intr-una ceva cu mine. Astazi, la scoala, a vazut ca mi-am schimbat poza de profil pe whatsapp (nu era nimic deosebit, decat un selfie cu mine avand o impletitura spic de grau), a inceput sa se prefaca cat mai tare ca rade si sa-si oblige prietenul (pardon: sclavul) sa rada si el. Sa vedea ca erau niste rasete false, dar erau puternice si zgomotoase, mai ales ale lui, care voia sa ma faca sa ma simt prost. Am preferat sa nu ma cert cu el. Mai tarziu mi-am luat o banana sa mananc si a inceput sa se uite la mine, sa rada si sa faca cea mai expirata gluma:,, Iti place banana, nu?" Iarasi, nu i-am zis nimic si am continuat sa-mi vad de treaba. Cand am urcat la etaj sa-mi iau bursa, eu si cu mai multi colegi, s-a pus chiar langa mine (acum o sa ziceti ca sunt rea, dar chiar nu-mi dau seama cum a reusit sa ia si el bursa). Oriunde as merge, el mereu simte nevoia sa se puna langa mine, vrea sa-si faca simtita prezenta. Tot incerca sa se bage in seama cu mine si s-a pus chiar in fata mea, dar eu mi-am intors capul si am continuat sa vorbesc cu alte persoane. Vazand ca nici nu ma uit la el, a inceput sa ma priveasca cu antipatie si a renuntat. La finalul orelor, eu vorbeam cu un baiat, Robert, care e de treaba si chiar atunci asta de care va ziceam ca ma uraste m-a impins in Robert si a strigat:,, Da-te!". Robert n-a zis nimic. Eu am strigat catre el:,, Ho, ce ai?" si atunci s-a enervat foarte tare si a inceput:,, Hooooooo!". A fost cringe si enervant. Mai tarziu, mama mea ma suna si imi spune ca mama lui a sunat-o si i-a spus ca l-am jignit, ca mi-am batut joc de el si ca l-am facut poponar. Cum isi permite sa inventeze dupa ce ca eu, la cate si mai cate mi-a facut, nu i-am spus mamei mele s-o sune pe mama lui si sa-l parasca? Uitati doar cateva exemple: intr-o excursie mi- a dat un sut in gamba si mi s-a facut un hematom, m-a facut handicapata, mi-a mazgalit carnetul de note (n-am nicio dovada sa-l reclam, dar stiu ca el a facut-o), m-a obligat sa stau in banca cu el si il ameninta pe colegul meu de banca ca ii va face ceva rau daca nu ma va alunga din banca lui ca sa stau cu el. Dar ce sunt eu, obiect? Imi amintesc cum m-a facut grasa, handicapata si cum ma barfea si ma facea balena albastra. Nu-i ok sa te iei de un om pentru ca are niste kg in plus. Ce nu stie el si nimeni din clasa este ca eu toata viata mea am incercat sa slabesc si mereu cand am ajuns acasa, am facut pe bicicleta si cate 850 de kcal odata. Imi notez raportul caloric, ma uit pe spatele fiecarui produs sa vad cat are (desi mananc numai fructe si legume). El nu stie toate astea, dar totusi se baga si judeca. De ce? De ce vrea sa ma doara? Si mai e un coleg (un vagabont, fumeaza din clasa a 4-a, sta noaptea la jocurile de noroc cu anturajul sau de 19 ani - mi-a si zis, ia numai note de 2 si pun pariu ca se si drogheaza). Si el ma uraste, desi cu el chiar nu am avut nicio conversatie deloc. Orice as zice simte nevoia sa-mi dea peste nas, sa zica ceva rautacios. Stau si ma gandesc de ce atata ura pe ei si cu ce l-a ajutat pe asta de la inceput ca a inscenat ceva si ne-a facut mamele sa se certe la telefon? Pana la urma ce vrea de la mine? Exista oameni pe care ii incanta râca si suferinta altor oameni?

11 răspunsuri:
| inflicted a răspuns:

Cred ca te place si e prost, nu stie cum sa iti atraga altfel

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tipul ala e un mascarici care isi face faima luandu-se de altii. O duce "bine" in scoala, dar dupa 19 ani ajunge ultimul fatalau, trust me.
Ignora-l pe moment, dar anunta parintii si profesorii cand face porcarii fata de tine. In rest, lasa-l sa se loveasca singur de realitate, ca va veni si vremea aia. Persoanele astea esueaza grav in viata de adult, pentru ca nu lucreaza deloc la ei, isi concentreaza toata atentia spre ceilalti, ca niste idioti ce sunt, iar cand se termina varsta glumelor proaste, sunt niste adulti capabil de fix nimic.

| Mosotti a răspuns:

Oamenii urasc pentru ca in general asa sunt programati genetic, rautatea, ura, nesimtirea, parsivenia au ajutat candva la supravietuire, noi nu am evoluat pe partea aia primitiva din pacate, doar ca unii sunt mai rai ca altii, asta e diferenta doar.
El te-a placut probabil si nu vrei sa fi cu el, asa ca se razbuna, e simplu.
Si cu o ocazie sau alta, astea ies la iveala, bine, sunt si oameni okey destui, eu m-am referit la cei multi care sunt rai, evident.
Deci de al dracu uraste, de rau ce e, de tampit, caracter prost ca ma-sa, pun pariu ca si ma-sa are acelasi caracter, ca baietii mostenesc caracterul mamelor.

Solutia e mai simpla, ignora-l! Vad ca prea multa importanta ii dai, aratand ca te deranjeaza, mai rau face, ii dai satisfactie. Daca il ignori, o sa inceteze cand o sa vad ca ce face nu mai conteaza. Fa ce zic si e okey, daca nu faci, nu va fi bine, alegi.
Daca nu te lasa si nu te lasa, apeleaza la cineva sa-i dea cateva bine sau macar sa ii puna in vedere, asta este ultima solutie de nepreferat, ca ignori, dar daca. fizic incearca sa te agreseze, aia este, deci oricuuuum se va potoli!
Ma-si nu ii mai raspunde la telefon, ignor-o si pe ea, blocheaza-i nr.

| Andrei200202 a răspuns:

Unii au aere de superiori, ducând doar lipsă de atenție și fiind doar niște cocalari obosiți. O persoană normală nu o sa judece alte persoane, si nu se comportă urât cu alte persoane.
Micul "șmecheraș" care te tot chinuie nu este decât o persoană redusă mintal, care cerșește atenție. Din păcate e plină țara de copii de ăștia fără educație.

| VasileAmadon a răspuns:

Mi s-a întâmplat și mie să își bată joc de mine dar după ce am terminat scoala I am caftit laughing așa este firea l-or, oricum tu esti fată probabil că, simte ceva pentru tine sau te vede mai timidă sau tăcută așa sunt băieții vor să arate masculul alfa din ei
Dacă este tigan nu ai ce să-i faci ca, ăștia asa au fost programați din nastere, apropo câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru VasileAmadon):

Buna! Am 13 ani

| VasileAmadon a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa! Este ceva normal la vârsta aceea eu, eram si batut veneau in găști

| Sandman95 a răspuns:

"De ce uram?", Discovery.

| anonim_4396 explică (pentru Sandman95):

Deschide geamul ca sa intre hazul

| Sandman95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? E documentar despre ura, trage un ochi acolo si o sa vezi.

| anonim_4396 explică (pentru Sandman95):

Da? Ok... aflu cv nou in fiecare zi