| RandomJ a întrebat:

Vreau răspunsuri de la oameni deschiși la minte, nu de la rasiști.
Sunt rom sau țigan, mi-e tot una cu ambele denumiri, fiindcă bunicul meu a fost căldărar din Dobrogea ( avea tenul închis, ochi negri, păr negru și învățase parțial și rromani înainte să moară în 2009). Însă mă macină un lucru, nu știu dacă bunica mea a fost și ea de aceeași etnie. Ambii au studiat în Cochirleni, s-au căsătorit la 18 și la 19 ani și au avut 3 copii. Bunicul a făcut 8 clase și s-a înrolat într-un progam de armată, iad bunica a făcut la seral 11 clase din 13 și a lucrat și ea în cadrul armatei. Tatăl meu îmi spune că și ea a fost romă, dar a avut tenul mai deschis la culoare decât bunicul, iar în fotografia de nuntă și nașii erau tot țigani. Vreau doar să știu dacă a fost și ea romă sau dacă mă mai pot considera țigan dacă sunt doar 25%

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mie mi-a placut cum ai scris, esti rrom ca si Connect-R si la fel ca si cantareata Andra, foarte bine ca te mandresti cu asta si vrei sa iti afli originile.
De ce suntem unii rasisti? pentru simplul fapt ca unii din etnia ta nu-si merita nici apelativul de rrom si nici pe cel de om macar, datorita la ceea ce fac : talharie, omor, proxenetism etc
Restul jos palaria!
Esti si tigan si roman in egala masura, nu are nicio relevanta asta, esti roman!

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca tatal tau iti spune asta, inseamna ca asa este, ca si bunica ta a fost tot roma. Parerea mea este ca nu are sens sa iti bati capul cu acest amanunt. Conteaza cum te simti tu.

| RxTx a răspuns:

Caz rezolvat
Am o rezolvare super
Mergi la școală unde au învățat poate mai exista arhive să vezi ednia

Mergi in sat unde au locuit ei și vorbește cu vecinii care i-au cunoscut

Trebuie sa mai trăiască careva dintre vecinii care i-au cunoscut
Poate daca ajungi in sat stai de vorba cu popa cu primarul cu cârciumarul cu omul de la magazin

Vei afla că mai ai și alte rude de care nu știai și pe care nu i-ai cunoscut

Așa că stai de vorba cu acele rude poate te ajuta ei cu răspunsul la întrebarea ta

Ia vezi pe unde a lucrat bunica ta poate mai sunt inca angajați acolo care o cunosc

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu siguranta a fost si bunica ta tiganca, deoarece tiganii nu se casatoreau si nu se amesteca cu romanii sau alte natii, ci doar cu etnia lor, roma.
Caldararii erau cei mai cinstiti si muncitori tigani. Imi aduc aminte cand veneau la mama si bunica in curte si ii cositoreau cazanele mari, sau ii faceau tigai ori ce aveau nevoie. Intotdeaune oameni buni si muncitori.
In ce priveste fetele lor, unii erau mai maslinii la piele, dar altii erau albi la fata si putau fii confundati cu romanii, doar ca purtau fustele si portul tiganesc.
Tu nu ai cum sa fii doar 25% tigan, odata ce toti bunicii tai au fost tigani, asadar esti 100% si nu ar trebui sa te jenezi de acest lucru, fiindca nu esti un om rau, iar caldararii au fost intotdaeuna rasa muncitoare si cistita a neamului tiganesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți considera cum dorești.

| Mosotti a răspuns:

A fost si ea rroma (suna mult mai bine rrom si nu tigan), chiar daca avea tenul mai deschis, nu tot rromii sunt la fel de inchisi la culoare.
Deci esti rrom in toata regula, mai ales ca rromii nu prea se luau cu nerromi, deci putin probabil sa fie un nerrom in familia ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai de ce sa nu te poti considera tigan? Tigan, nu are nimic termenul asta, ma bucur ca nu esti panseluta de-ala infect care se da lovit daca ii zici tigan. Am avut prof de muzica tigan in generala, unul dintre cei mai misto oameni si profesori pe care i-am intilnit vreodata, am avut colegi tigani (inclusiv in facultate) jos palaria, si nu prea isi punea nici unul problema cit la suta e tigan. Din ce zici tu aici, nu esti dintr-o familie de lepre, deci jos palaria - fii mindru ca esti urmasul unor oameni muncitori! Probabil ca bunica ta era partial tiganca, daca tot discutam de culoarea tenului, deci... doctorul de familie ce zice? Nu fac misto, poti sa intrebi asta un medic, posibil sa te lamureasca mai bine.

| relian a răspuns:

Nuti iti mai face griji,nu exista rase pure la oameni,oamenii s-au amestecat de nu se mai stie ce si cum is.
Tiganii nu trebuie sa aiba neaparat tenul inchis.Tu nu ai auzit, sau vazut tigani blonzi? laughing eu am vazut deci ca esti tigan sau rom vorba ta aia esti, conteaza sa fii om, aia e tot.
Trebuie sa scrie in certificatul de nastere, asta daca se specifica chestiile astea.
Deci nu te agita, nu te chinui cu chestii inutile laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Uite raspunsul unui "deschis la minte" cum zici tu acolo: Cei care te iubesc, iti par "deschisi la minte" pentru ca numai ei depun efortul de care ai nevoie.
Da da si cei cu pielea deschisa la culoare, sunt considerati "etnie rroma". Si eu am cunoscut "rromi albi". Daca tatal e negru si mama alba, copilu iese cu pielea deschisa, dar considerat rrom.

| mi25 a răspuns:

E greu de aflat deoarece:
1. Inainte de revolutie nu aparea in statistici nationalitatea de tigan sau rom.
2. La scoala nu tinea evidenta nationalitatii.
3. In localitatea mea de bastina era o familie de tigani unde femeile erau blonde.
Cat priveste nationalitata dintr-o familie mixta este cea dclarata de tine, dar de regula este cea careia ii apartii in proportie mai mare.
Si inca ceva: nu te lua dupa ce spune agartha, ca de cand a aparut aici, majoritaea spuselor ei sunt doar bazaconii sau prostii.
Si sa-ti exemplific:
1. Nu cunoaste regimul arhivelor: arhivele se tin la scoala doar 5-15 ani, in functie de categoria lor.
2. De unde sa stie satenii actuali etneia strabunicilor tai, adica parintii bunicii tale?!
3. Prostie mare sa vorbeasca cu primarul si popa. Acestia sunt oameni care sunt mai tineri si ocupa functiile doar de cativa ani.

| Vântulalb a răspuns (pentru mi25):

Te contrazic. Si inainte de 1989 exista o evidenta pe nationalitati/etnii. Poate nu in scoli, dar sigur in restul statisticilor.
Ca nu toti romii isi declarau copiii la nastere, e o alta problema. Acum insa, nu au de ales. Totul e strict controlat. Nasteri in maternitati. Nici un drept fara un act de identitate. Vrei nu vrei, declari copilul.

| Vântulalb a răspuns:

Unul dintre bunicii tai (fiind 4 in total, 2 de la mama, 2 de la tata) a fost caldarar. Deci, om cu meserie. Etnia, e altceva. Si totusi, ambii bunici de care vorbesti, au facut scoala si au lucrat undeva.
Stiu ca unii romi (cum vrea Voicu) sau tigani (cum ii aud pe ei ca isi spun singuri) sunt nascuti din copii furati. Nu este un mit. Copii cu pielea alba, poate si parul blond. Acum nu se mai fura copii. Dar genele se mostenesc multe generatii.
Oricum am judeca noi aici, tatal tau stie mai bine. El cunoaste istoria famiiei.
Ca sa fii doar 25% tigan, ar trebui ca ceilalti 2 bunici sa fie romani, nemti, sau orice alta etnie in afara de cea roma. Sau unul dintre parinti. Mama ta ce este?
Acum, nu stiu daca ai nevoie de dovada ca sa ocupi unul dintre locurile rezervate in scoli. Te poti folosi de asta. Daca ai acte. Sau, doar e o problema de cum te vad altii. Nu e importanta etnia (ce ne facem cu cele vreo 20 de nationalitati din tara?!) cat omenia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici Romanii nu sunt mult mai brezi decât Rromii, toată ziua bârfesc și dau cu hate, ogramada nici tabla înmulțirii nu o cunosc, asa ca nu trebuie sa te simți inferior sub nici o forma.

| timidu89 a răspuns:

Io mi-as lua si o tiganca frumusica de gagica daca e educata tongue

| Adolf8 a răspuns:

Când vei ajunge în fața lui Dumnezeu, degeaba o să spui că ești român, maghiar, polonez, el o să spună că ai fost un om! Nu ține cont de rasă sau etnie, ține cont de faptul că viața trebuie trăită fiindcă doar una avem. Mult succes în continuare în tot ceea ce îți propui. Doamne ajuta frate!

| Nobody04 a răspuns:

La ce anume îți folosește să știi ce etnie ai?
Înainte de a fi țigan, rom, român, american și tot așa mai departe, ești OM.
Asta trebuie să reții!
Scuze pentru celălalt răspuns irelevant. Sunt nouă pe aplicație și am vrut să văd dacă merge?