| Nechita_Stefan_1997 a întrebat:

Vreau sa cer o parere:
Sunt intr-o relatie de un an si 8 luni cu o fata. O fata pe care o iubesc ca pe ochii din cap si de care am avut extrem de mare grija. Intr un moment de slabiciune m-a inselat ( a fost singura data cand a facut asta in viata ei). Am incercat sa o iert doar pentru ca o iubeam. Am incercat sa ma schimb ca persoana ca sa se simta mai bine in preajma mea cu mine, doar ca ideea ca m-a inselat mi-a lasat o rana foarte mare interioara. De ceva timp in coace nu ne mai intelegem atat de bine deoarece eu sunt o persoana foarte activa si in permanenta fac ceva, in timp ce ea este o persoana foarte lenesa si poate sta cu zilele in pat nefacand nimic.
Am intrat in vorba cu o fata, o fata destul de draguta din foarte multe puncte de vedere si deschisa la minte si activa ca persoana. Nu zic nu, imi place si mie mult de ea.
Sunt intr-un moment in care imi este foarte greu sa fac o alegere. Stiu ca o sa mi faca bine daca ma despart de iubita mea, sa ies dintr o relatie destul de toxica etc, dar sincer nu ma simt pregatit sa o fac.
Va rog. Am nevoie de un sfat. Creierul meu este damaged si simt ca innebunesc cu fiecare secunda in care ma gandesc ca trebuie sa ma despart de ea, desi o iubesc, dar stiu ca imi face rau.
Un sfat, va rog, o parere, absolut orice este bine venit. Raspunsul cel mai potrivit so bun care ma poate ajuta primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Daca te-a inselat, tu esti ala care munceste, iar ea e lenesa... exact ce vezi la ea? Ce face ea pentru tine? Te vezi alaturi de ea peste 20 de ani?

Daca raspunsul e "nu" atunci stii ce ai de facut.

Din nefericire o femeie care inseala. o va mai face si pe viitor. Momentul de slabiciune se numeste "ovulatie" si are loc in fiecare luna. Daca in acel moment tu nu corespunzi, si cineva e la locul potrivit in momentul potrivit... sunt sanse mari sa se intample lucruri.

Mai e o faza cu femeile lenese. ele sunt asa cand considera ca nu mai trebuie sa te impresioneze sau nu le mai pasa. La inceputul relatiei era asa? Si noi ne culcam pe o ureche dupa un timp ceea ce e gresit. doar ca la noi trage testosteronul sa facem ceva.

Cat despre despartire. ceea ce simti este o combinatie de sevraj si "sunken cost fallacy". Adica exact acelasi lucru pe care il simti cand platesti mult pe un lucru prost, dar nu-l arunci pentru ca ai dat multi bani pe el. In cazul tau ai bagat timp in relatie.

Nu pot sa te sfatuiesc in nici o directie. vreau doar sa te gandesti obiectiv.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Actuala relație e oricum moartă. Tu doar o fardezi și o pui frumos la geam să mai vină poștașul să-i dea pensia...
Îi spui fetei frumos „fată, asta e - rana pe care mi-ai făcut-o NU se mai închide orice aș face, așa că mai bine punem punct acum, decât să ne mai chinuim unul pe altul cine știe cât și tot aici să ajungem"

| Lioana a răspuns:

Nu face nimic pana cand nu esti sigur 100% pe ce vrei. Nu stiu ce probleme are relatia ta, daca sunt rezolvabile sau nu, daca poti tolera diferentele dintre ea si tine sau nu. Cert e ca in orice relatie trebuie sa facem compromisuri. Nu exista relatii perfecte, o potrivire perfecta. Certuri exista in orice relatie doar frecventa lor difera.
Ar fi bine sa discuti cu iubita ta despre ce simti.

| RobertMoon a răspuns:

Îți recomand să rămâi așa cum ești, nu te desparte de ea acum, așteaptă ceva vreme, vezi cum se comportă, daca se poarta frumos cu tine și merge ok, rămâneți împreună, daca nu desparte-te și nu te grăbi să începi o nouă relație, majoritatea fetelor sunt ok la început, iar în timp se schimba, vad diferite chestii și ajungi la concluzia că singur e mai bine.

| Dalmore a răspuns:

Ea te-a inselat, e lenesa si vai de ea, iar tu esti cel care se schimba? Ea trebuia sa faca o gramada de schimbari, nu tu. Dar in locul tau nu i-as mai da nicio sansa. Sta cu zilele in pat, dar are energie sa te insele? laughing

Incearca sa te detasezi in timp de ea, daca acum nu te simti pregatit. Eu asa am facut, ma trezeam dimineata si imi spuneam ca nu sunt intr-o relatie ok, ma gandeam la toate defectele pe care le are, incercam sa gandesc la rece, sa nu ii arat prea multa afectiune, sa ma iau cu treaba si sa uit sa vorbesc cu el cu orele, si in timp mi-a fost mai usor sa ma rup de el.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbă-te că ești prost, o fată ca ea nu merită să sufere

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))) best advice ever!

| Uvox a răspuns:

Daca tu singur definesti relatia actuala ca toxica...ce mai astepti? Un semn? Atunci uite aici..."!"