| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma duc cu o colega sa ne intalnim cu unii cu care vorbim de ceva vreme pe net si locuiesc intr-un oras "vecin". Mamei nu-i place de acea colega asa ca i-am zis ca plec singura sa ma intalnesc cu o fata (daca ar stii ca sunt si baieti m-ar inchide in casa straight face e obsedata) care locuieste aproape de o ruda. I-am aratat facebook-ul presupusei tipe cu care cica ma intalnesc, un pentru sc de la web-ul ei, dar nu frate, ea crede ca vreau sa vad un baiat care are in cap doar sa si-o traga cu mine sau ca unu se da drept prietena si e de fapt un pedofil (dafuq?! da, mama s-a uitat prea mult la pariu cu viata) Mai tarziu vrea sa vorbeasca si cu tata si eu chiar trebuie sa ma duc sa ma intalnesc cu aia, pentru ca as face o impresie proasta daca ii las balta.
Deci acum ca stiti toata povestea (apropo, mersi daca ati citit tot) ce argumente sau ce as putea sa le mai zic parintilor ca sa ma lase si sa vada ca nu mai am 10 ani sa stau doar in casa, la TV pentru a ma putea ei urmarii pas cu pas?

3 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Pai lucrurile nu se intampla ca in seriale.Nu se intampla ceva rau si apoi totul se sfarseste cu bine.De obisei in viata cand se intampla ceva rau se intampla si gata. Daca e sa se intample ceva se intampla oricand.Nu stiu ce sa zic despre cei cu care trebuie sa te intalnesti.Nu pre am incredere in chestia asta facebook pentru ca da, in spatele conturilor acele se pot ascunde fel si fel de oameni si e normal ca mama ta sa fie ingrijorata. Daca ii cunosti macar din vedere intereseaza-te de ei si vezi ce e de capul lor. Daca vrei sa faci dupa capul tau fii foarte atenta.Intalneste-te cu ei intr-o zona publica unde este foarte multa lume si nu ceda la chestii de genu:''hai intr-un loc mai retras'' sau ''hai sa vorbim in masina''sau lucruri din astea.

| Dana211 a răspuns:

In primul rand nici macar eu (si am 21 de ani) nu m-as duce sa ma intalnesc cu niste baieti la ei in oras din simplul motiv ca nu sti ce se poate intampla. De ce nu vin ei la voi daca chiar vor sa va vada? Tu poate nu realizezi dar te expui la niste riscuri enorme mergand acolo si parintii tai sunt constienti de lucrul asta si de aceea nu te lasa si acum iti pare rau dar la un moment dat iti vei da seama ca a fost mai bine ca s-a intamplat asa. Intr-un om pe care il cunosti de pe internet nu poti avea incredere si in plus de asta o domnisoara care se respecta nu merge niciodata la un baiat mai ales la prima intalnire

| nameuser a răspuns:

Dar trebuie sa ne spui si cati ani ai, pentru a vedea daca e necesar sa te duci acolo, daca nu mai ai 10 ani cum ai zis si daca parintii intr-adevar ar trebui sa nu-si faca griji