| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va zic ca eu nu-s din Romania dar din moldova si poate va ajunge sa ma criticati cum scriu sau cum vorbesc eu limba mea o stiu si o vorbesc si daca nu scriu poate ceva corect in limba romina asa se zice la noi fiecare vorbeste limba lui cu accentul lui eu nu am pus intrebari ca sa ma luati peste picior

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i nici o problema. Limba ta este tot romana si ne intelegem. Sunt mici diferente. de exemplu: tu zici limba romina si noi zicem limba romana. Tot un drac este! Important este sa fim oameni!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Intotdeauna o sa dai peste oameni care au impresia ca daca nu vorbesti romana corect esti analfabet.

Pana de curand erau luati la misto arabii care invatau romana si o vorbeau stalcit. Nimeni nu isi punea problema ca aia vorbesc romana (care e o limba grea) ca a doua poate a treia limba, dupa araba, engleza si poate franceza.

Dar trebuie sa intelegi ca asa au fost crescuti la scoala. Cand scriau sau vorbeau dezacordat erau aratati cu degetul. Si cum oamenii se trag din maimuta care a cazut din copac, fac ce stiu mai bine: sa imite.

Personal te sfatuiesc sa iti gasesti/faci un grup de prieteni in care tu sa contezi, nu modul in care o vorbesti sau accentul, pentru a iti petrece un timp de calitate care sa mai anuleze din numarul mare de complexati cu care poate intrii in contact accidental.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Si întrebarea care e?

| necunoscta01012 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu-i nici o intrebare eu doar am zis ca sa nu ma mai criticati eu vb cum vb si nu ma intereseaza ce ziceti

| tacitacitaci a răspuns (pentru necunoscta01012):

Dacă nu te interesa ce ziceau unii, nu mai ajungeai să scrii chestia asta.

| kandaraki a răspuns:

Si care e faza? unde e intrebarea?

| Cuprurosu a răspuns:

Vorbiti limba romana...Altfel,cum ne-am intelege?