| Canndii a întrebat:

Vreau un sfat.
Am rămas fără prieteni. Am renunțat la ei deoarece mereu insistau să beau cu ei sau să fumez, să le cumpăr țigări, alcool etc. Eu nu beau și nici nu fumez, de încercat am încercat alcoolul și nu-mi place gustul.
De atunci nimeni nu mă mai suportă, toți mă considera un fandosit, gay, fătălau sau nu mai știu eu cum și ce să vedeți, au împărtășit zvonuri despre mine că aș bea și m-aș droga noaptea pe nu știu unde, dar eu dacă nu sunt acasă la 9 vine mama după mine... (nu ca m-ar deranja, oricum nu făceam nimic, doar ma uitam la ei cum fumau și consumau alcool), în plus, asta s-a întâmplat când am terminat școala, iar până pe 20 August am fost în vacanță în Italia, unde m-au văzut ei că beau și ma droghez? Mama a auzit zvonurile și știe că sunt false, că toată vara am stat cu ea, dar restul lumii ce-o zice?
Da, nu trebuie să îi iau în seamă, dar mă doare că până acum eram "prieteni" și acum spun lucrurile astea despre mine.
Nu vreau să îi confrunt că îmi iau bătaie.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ocupate de tine si lasa idiotii sa se infecteze cu bautura lor

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca pentru jigniri se poate bloca sau sterge contul! Fii mai atent!

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

NU!
Nu e asta situatia absolut deloc. Cu ce se confrunta el e total diferit. A fost tradat de prietenii lui falsi pentru ca n-a vrut sa aiba de-a face cu viciile lor (i-a invalidat), iar acum incearca sa se razbune pe el vrand sa-i distruga complet reputatia, ca sa nu-l vada nimeni cu ochi buni.
Citeste raspunsul meu anterior si cauta un pic pe Google. Aici nu e vorba de cineva care se smiorcaie la ordinea zilei pentru orice problema din viata. Daca vrei un astfel de user uita-te la AlanTigerOfAtlantic, mai multe detalii sunt de prisos.

Tu ce ai facut pe TPU cand unii sau altii au facut misto pe tine incercand sa te denigreze (sa faca "smear" cu tine)? Nu te-ai apucat sa reactionezi si sa pui nu stiu ce intrebari pe site despre ei sau le-ai dat ignore? Nu ai abuzat pagina de Contact raportand masiv? De ce ii condamni pe altii pentru ca posteaza intamplari REALE din viata lor care au rolul de a le scadea moralul si tu vii si-l scazi mai rau cum ca e gresit ce fac?

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Toti suntem ipocriti inclusiv eu, nu postez in sfant, ce sa faci asta e, toti suntem o apa si un pamant

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

In cazul de fata nu se pune problema ca esti ipocrit, ci neatent. Nu cred ca intentia ta a fost una asa rea. Dar trebuie sa ai o intelegere mai buna asupra anumitor intamplari/chestiuni.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Vina este mereu a noastra, recunosc ca vina era mereu a mea, orice contact cu cineva duce in mod INEVITABIL LA DEZAMAGIRE =asta e o regula a vieti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vreau un sfat.
Ce sfat vrei.
Prietenia nu este așa ceva ce ți-ai ănchipuit până acum.
Relațiile sunt de familie. Mama, tata, frați surori, viitoarea soție.
Sunt profesionale. Colegi de școală, de serviciu, prestatori de serviciu cu care iei contact la bancă. la magazin, etc.
Și de prietenie. Cu aceștia împarți timp liber, hobby, faci conversații, împarți o parte din viața sufletească. Aici accepți pe celălalt cu idealurile și credințele lui.
Aceia de care spui nu erau prieteni. Ai aflat acum.
Zvonurile răspândite despre tine, bârfele, denotă indirect că ai o personalitate puternică. care i-a impresionat, iar acum ca să scape de impresia pe care le-ai făcut-o, te denigrează, refuzând să vadă micimea lor în raport cu tine. Așa că bârfe nu are rost să te deranjeze, vei beneficia de ele toată viața. Astfel, ce sfat îți dau.
Nu ai nevoie de 100 de prieteni, cu toate că ar fi bine să ai atâția. Să îi numeri pe degetele de la o mână maximum de la două mâini.
Cum să cauți să ai alți prieteni?
Nu se poate cu managenentul activității, hai să caut un prieten. (Să cauți o prietenă în schimb, așa se poate).
Vei întâlni oameni pe acolo pe unde îți vei trăi viața. Idealuri și hobbyuri comune te vor apropia de ei. Apoi prietenia se dezvoltă și se consolidează în timp îndelungat. Și se strică și dispare uneori repede.

| Mosotti a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine cum te considera niste golani? Da-i in mama ma-si. Nu sunt prieteni buni pentru tine, cauta-ti altii ca tine cuminti. Nu erati prieteni, erati doar tovarasi de distractie si atat. Ignora-i! Asta e cea mai mare durere pentru ei, nu sa-i infrunti. Asa ca fa asta daca vrei sa fi bine, daca nu...va fi foarte rau de tine. Nu conteaza ce zic ei ca ai fi facut sau nu, nu te intereseaza, tu in sufletul tau stii ca nu ai facut, si asta conteaza. Daca simt ca iti pasa de parerea lor, mai rau le dai satisfactie. Lasa sa zica ca ai facut si crime, la fel, ignora-i. Se vor opri cand vor vedea ca nu are efect asupra ta ce fac ei, cand vede ca nu te afecteaza sau cel putin sa le arati lor ca nu te afecteaza prin ignoranta.

| Bizon95 a răspuns:

Aia nu sunt prieteni, aia sunt gasca de bautura si evident bully
presupun ca numai tu trebuia sa cumperi tigari si alcool, si cand nu ti-ai mai fi permis te-ar fi tratat la fel... asa sunt unii

| FaraNume1245 a răspuns:

Bine că ți-ai dat seama că nu-ți sunt prieteni. Evită-i. N-are rost să-i confrunți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asa sunt oamenii prosti. Când nu mai au ce bârfi, inventează. Tu lasă-i pe ei să vorbească. Tu știi cum ești, iar cine îți este prieten cu adevărat te acceptă așa cum ești. Din păcate în ziua de azi există doar momente de prietenie. Prietenia e precum iubirea, există numai în DEX. Și eu trec prin situații de gen, însă când m-am plâns, ce sfaturi am primit? Cică să mă schimb eu pentru alții, nu să aștept ca alții să se schimbe pentru mine. straight face Nu voi face asta niciodată. Nu ma voi schimba pentru nimic în lume și rămân eu asa cum sunt. Și lasă-i pe ei să bea, să consume alcool ca să se creadă cool. E viața lor, sănătatea lor. Și nu ar trebui să îți pese ce spune lumea "ca își dă coate", ca etc. Dacă vreodată cineva îți reproșează, atunci spune și tu "prost e cel care ascultă de prostiile altora". Foștii tăi prieteni vor să te pună într-o lumină proastă în încercarea de a te provoca. Te provoacă se ta bați, să te cerți sau te reîntorci la ei. Dar nu arăta slăbiciune. Arată că nu te interesează despre ei și despre ce zic ei. Văzând ca nu are cu cine, vor bate singuri în retragere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoră-i. Îți vezi de treburi ca și cum nimic nu s-ar întâmpla.
De prietenia lor te-ai lămurit.
Rămâne să le lămurească și cei care au auzit zvonurile de cine ești cu adevărat. Succes!

Și nu pune la suflet tot ce vorbește lumea, că nu faci decât să-i dai mai mult avânt.

| Clytia a răspuns:

Rupe orice legătură cu ei, evită-i și gata. Bârfe și zvonuri sunt peste tot. Încercă să fii mai selectiv de-acum încolo când vine vorba de prieteni, persoane cu care ieși pentru că cei de care-ai povestit nu pot fi numiți prieteni.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Ei o sa aiba de suferit pe viitor nu tu. Din ce mi-am dat seama prietenii tai profitau de tine. Foarte bine ca nu fumezi si nu te droghezi, nu is lucruri sanatoase. Ca mai bei cate o bere doua nu cred ca zice nimeni nimic, dar nu sa cazi prin santuri de beat ce esti laughing Nu trebuie sa iti pese de parerea lumii daca tu ai constiinta curata ca nu ai facut nimic din astea. Eu te-as sfatui sa-ti cauti alti prieteni.

| qwertpro a răspuns:

Salut,chiar nu ai de ce sa te simti urat sau sa suferi, nu ai pentru ce si nici dupa cine.Aia nu erau prieteni adevarati, ideea e ca tu ai vrut sa crezi atat de mult in asta incat ti-ai creeat o iluzie falsa precum ca ei ar fi prieteni adevarati.Persoanele care profita de tine, care mereu accepta ce le dai dar nu ofera nimic, care te fac sa te simti urat sunt persoane toxice! In cazul dat e vorba de un intreg grup toxic.O persoana toxica nu face nimic altceva de cat sa nu ne permita sa evoluam, ne tine pe loc si ne ofera mai multa suferinta de cat fericire.Fii mandru de tine ca ai scapat de ei, nu ai nevoie de asa persoane alaturi. Faptul ca ei au nascocit asemenea barfe arata ca faptul ca ai renuntat la ei i-a durut tare, si acum vor sa se razbune astfel.Barfele sunt raspandite de persoanele care au un mod diferit de viata de al nostru, sau de persoanele care ne invidiaza. Unii oameni traiesc doar din barfe, pentru ca astfel isi ascund suferinta si se linistesc.Fii linistit, persoanele care te cunosc nu vor atrage atentie acestor barfe, si din lipsa de dovezi nimeni nici nu o sa le ia in serios.Cu timpul toti o sa uite de asta, stai linistit.In viata toul e trecator,totul se termina la un moment dat,la fel si persoanele din viata noastra odata si odata pleaca,si tot ce poti face e sa mergi inainte si sa accepti acest lucru.Ei bine putem spune ca viata ta acum a luat-o pe un alt drum,si de cat sa impingi masina in care mergi,de ce mai bine nu ai porni motorul ca sa treci mai repede acest drum? Ceea ce vreau eu sa spun este ca trebuie sa duci pana la capat schimbarea din viata ta, nu sa lasi totul in voia sortii, cunoaste persoane noi, gaseste-ti noi ocupatii, fa ceva nou pentru tine.Incearca sa ignori fostii tai "prieteni", nu le atrage atentie si atat, arata-el ca esti bucuros fara ei, chiar daca va trebui sa joci putin teatru in fata lor. Ignoranta ta o sa-i afecteze cel mai mult, si te vor lasa in pace.

| Arrakis a răspuns:

Se numeste "smear campaign" ceea ce vezi tu ca se intampla.
Fix asta e si faza. NU trebuie sa reactionezi deloc.
Faptul ca raspunzi la provocari (fizic, verbal) le va da satisfactie abuzatorilor si vor avea mai multe dovezi impotriva ta.
Cine te cunoaste cu adevarat n-are nevoie de nicio justificare de la nu stiu ce neica nimeni care nu ti-a fost oricum prieten adevarat niciodata.

| zuppyby a răspuns:

Hei! O sa incep prin a te felicita mai intai pentru faptul ca nu te-ai luat dupa "prietenii tai" sa ai si tu acelasi "job" pe care probabil ca ei il au si in prezent! happy Uitandu-ma peste ce ai scris pot sa spun ca nu ar trebui sa te plangi ca nu ai prieteni, ar trebui sa te plangi pentru faptul ca nu ai stiut sa iti alegi prietenii! Pentru a avea un prieten mai intai trebuie sa ii cunosti caracterul, sa-l cataloghezi ca fiind bun sau rau si apoi sa hotarasti daca poate sta in preajam ta pentru a te influenta intr-un mod pozitiv... sper ca ai inteles ce am vrut sa iti transmit in aceste randuri happy
"De atunci nimeni nu mă mai suportă" Acestia care nu te suprta cu siguranta au nivelul de cunostinte scazut...asa ca nu iti face probleme ca niste prosti nu te suporta.

| AnimeLuverBoi a răspuns:

Nu ai ce sa faci cu idiotii lasa.i ignorai si da nu te lua la bataie cu ei. Bravo ca nu te.a prins anturajul lor