| SaySomething2015 a întrebat:

Ziua mea va fi peste cateva saptamani. Vreau de ziua mea un iphone. Stiu, o sa spuneti ca am fite si lucruri de genul. Acum am un Samsung care anul trecut de ziua mea l-am primit. Nu sunt cea mai multumita de el dar na. Tatal meu nu are nimic cu faptul de a cumpara un iphone dar mama mea... Vreau un iphone 5c si nu am nimic cu faptul sa il cumpere gen second-hand desi sa fie sigilat si fara zgarieturi ( am vazut ca e mai ieftin ). Parintii mei isi permit asta si nu as cere daca nu ar putea sa isi permita. Eu cu bani de ziua mea as putea sa imi cumpar unul ( cei primiti de invitati ) dar nici asa nu ar fi de acord mama. Mami spune ca imi cumpar ce vreau, ea a spus sa imi cumpere o noua plasma in camera dar eu sincer chiar nu vreau. Invat foarte bine la scoala si nici nu sunt in clasa a 4-a, sunt in a 8-a Chiar nu inteleg de ce nu vrea spune ca nu si ca nu. Cum as putea sa o conving? Nu sunt o fata rasfatata, imi respect parinti si sunt recunoscatoare pentru tot ce am primit de la ei si sigur nu o sa ajung sa plang pentru asta dar asta as vrea. Am spus ca daca imi va cumpara telefonul nu o sa mai cer nimic nici de Craciun dar nu si nu.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Stiu, o sa spuneti ca am fite si lucruri de genul."

Si ce vrei mai mult? Mai esti si in clasa a 8-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa, desteapt-o. Eu abia am primit al 2-lea meu telefon, un S3 second-hand, la 15 ani. Am sarit 3 luni in sus de bucurie, si tu visezi deja la Iphone?

| Annim a răspuns:

Off generația asta. Păi la sigur ai să mai ceri multe dacă îți cumpără un iPhone fie el chiar și second hand. Un iPhone în loc de o plazmă în cameră? Serios? Spre uimirea ta uite că părinții îți oferă mai mult decît ceri. Ești cu fițe (să mă scuzi) știi de ce? Fiindcă ești gata să-ți cumperi la mîna a doua iPhone (numai să fie iPhone). Și fiindcă părinții sunt gata să-ți cumpere o plazmă în cameră la o astfel de vîrstă.
Mi s-a întîmplat și mie să fiu în clasa 8-a și să cer un „nu știu ce" a dracului de important și scump și peste cîteva zile să mă plictisesc de acel lucru. Asta se întîmplă cu toți. Stabilește-ți bine prioritățile. Nu zic, poate aveți o situație financiară agreabilă dar nu arunca bani în vînt. Eu personal am regretat odată că îmi cumpărasem un lucru scump și inutil și peste cîtva timp am avut nevoie urgent de bani pentru ceva de importanță imensă pentru mine și aspirațiile mele.
F*ck, ești copilă, oricum aceste cuvinte știu că nu trec prin tine. Orice copil dacă vrea o jucărie va țipa isteric că o dorește. Cel puțin am încercat să te conving. PACE și o zi bună

| Iyulia3712 a răspuns:

Off, si eu de aceeasi varsta cu tine nu sunt chiar atat de inchisa la minte. Cu veniturile pe care le au, parintii mei ar putea sa imi cumpere in orice moment un I-Phone 6, dar nu o sa o faca pentru ca parintii mei nu sunt atat de prosti incat sa arunce bani in vant pe un **** de telefon care in jumatate de an o sa aiba pretul injumatatit. Si nu te supara dar, sa iti schimbi telefonul odata la un an nu prea e ok. Eu am telefonul asta de vara trecuta si planuiesc sa mi-l schimb vara viitoare, asta DOAR daca o sa intru la liceu vreau. Si da draguta si eu invat mai mult decat bine, intr-a 5 a si a 6 a am avut media 9, 92 si intr-a 7 a media 9, 84 si cu toate astea nu am atatea fite ca tine. Parintii tai nu ar trebui sa cedeze, pentru ca tu te vei plictisi de acest telefon in 6 luni MAXIM si apoi vei cere altul (probabil i-phone 7 inca neaparut pe piata daca o tii tot asa). Pana la urma un TELEFON e ca sa suni si sa trimiti mesaje, ca sa comunici, ca de asta se numeste telefon. Restul sunt doar mofturi, pe care daca parintii prosti i le fac copiilor rasfatati si FITOSI.

| celdesuspendat a răspuns:

Ai fite! in primul rand, stii ce-i ala un jailbreak?