| TOP10Litera a întrebat:

Am o pagină de blog cu fani pe Faebook, însă nu găsesc nicăieri, html-il cu codul butonului de LIKE ca să-l introduc pe blog. Ştie cineva care sunt paşii de urmat şi unde se află butonul LIKE care se pune pe blog?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| onlydog a răspuns:

Afla-ti URL-ul paginii de Facebook
- Te conectezi la contul tau Facebook;
- Accesezi secţiunea Account, din dreapta sus, apoi Manage Pages de unde selectezi pagina dorită (intri pe pagina site/blog-ului tău pe care ai creat-o anterior,
- Copiază URL-ul din bara de adrese a browser-ului. Trebuie să arate ceva de genul:
http://www.facebook.com/pages/BlogHelp/145795698798163
Configureaza Like box-ul
- Accesează această -> pagina de configurare a Like box-ului;
- In câmpul Facebook Page URL introdu URL-ul paginii tale de Facebook si apasă Enter;
- Poți face diverse setari casetei si atunci când esti multumit apasă pe Get Code;
- Se va deschide o caseta, iar tu copiază codul din prima sectiune, cea cu iframe;
Adauga Like box-ul pe blog
Blogger
- Te conectezi la Contul de Blogger, selectezi Design si apoi in funcție de poziția unde vrei să apară pe blog acest widget selecteaza Adaugati un obiect widget;
- Selecteaza HTML/JavaScript si introdu codul copiat la pasul anterior;
- Salvează si gata!

| TOP10Litera explică (pentru onlydog):

NU găsesc "Like box", nicăieri PLEASE help me!

| Atrielle a răspuns (pentru TOP10Litera):

Https://developers.facebook.com/docs/plugins/page-plugin
Cred ca Like Box-ul se numeste acum Page Plugin.

Folosesti platforma Blogger? Daca da, atunci citeste in continuare pentru. ca e important. Cand bagi codul de la Page Plugin in HTML, o sa-ti dea o eroare ceva cu "Error parsing HTML bla bla"

Trebuie sa faci ce zice aici ca sa-ti apara corect plugin-ul pe pagina:
http://techubber.blogspot.ro/......ogger.html

Din link-ul de mai sus te intereseaza strict partea postata mai jos, iti sugerez sa te uiti pe site pentru. ca e mai usor de urmarit (vezi modificarile ce trebuie facute cu culori, eu in comment nu am cum sa colorez ce trebuie modificat in HTML). Daca nu te descurci, da-mi un mesaj.

Before Edit:

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5&appId=YOURAPPID";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'Facebook-jssdk'));
After Edit: replaced & with it's entity name "&"

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5&appId=YOURAPPID";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'Facebook-jssdk'));