| Ioana_Alexandra_1995_MPqu a întrebat:

Am un canal de YouTube pe care vreau sa îl promovez și nu mai am idei.
Las link de la el aici poate reușesc sa strâng câteva like uri și abonați, Mulțumesc!

https://youtu.be/ZFnbyPqTvqQ

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reclama personala nu este permisa pe acest forum!

Va rugam sa respectati termenii si conditiile de postare pe acest forum, asa cum a-ti acceptat cand ati facut cont pe TPU!

https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

40. Ce este interzis pe TPU.ro?
https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#40

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai de ce e reclama personala? E un canal unde poti vedea idei, promoveaza creativitatea, nu vinde nimic. Mie mi-a placut ce face ea acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Fiindca isi face reclama la PROPRIUL canal de Youtube si asta nu este permis pe TPU, conform Termenilor si conditiilor de folosire ale acestui forum!
Chiar femeia asta spune ca-si face reclama personala!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Aici este lista cu userii suspendati de pe TPU si motivele pentru care au fost suspendati.
Dupa cum vezi sunt si cei care isi promoveaza propriile reclame, pagini, canale, samd.

"Motivul suspendării: Răspunsuri cu conținut de promovare produse / afiliere"

https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci daca ar fi spus "Iata un canal de Youtube interesant, va invit sa dati like" fara sa specifice ca e propriu ar fi fost in regula?
Deci reclama personala pentru un umil canal de Youtube nu e buna, atunci reclama pentru altii de ce e acceptabila, in speta e-mag, olx si alte situri de comert?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ia de citeste linkurile astea sa vezi ce este permis si ce nu:

https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#40

In principiu i se da un avertizment la prima incalcare si daca repeta greseala, i se suspenda contul.

| suntserios a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ignora pe Violleta, frustrarea ei e gigantica.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Vio, tu stii ca eu te apreciez foarte mult, dar in cazul asta mi se pare ca faci exces de zel.
Deci, in urmatorul extras nu am gasit nimic referitor la Youtube:

"a) să nu încarce, posteze, difuzeze sau transmită orice conţinut pentru care nu are dreptul legal de transmitere sau difuzare în orice condiţii, sub orice sistem juridic, românesc sau străin sau determinate de relaţii contractuale sau de încredere cum sunt informaţiile confidenţiale, cele aflate sub incidenţa drepturilor intelectuale, aflate sau dezvăluite ca parte a relaţiilor de serviciu sau aflate sub incidenţa acordurilor de confidenţialitate;
b) să nu publice material cu drept de autor, dacă nu este el însuşi autorul sau dacă nu are permisiunea autorului de a publica materialul respectiv;
c) să nu publice materiale obscene, defaimatoare, de ameninţare sau răuvoitoare faţă de un alt utilizator, persoană fizică sau juridică;
d) să nu publice conţinut explicit sexual sau având conotaţie sexuală;
e) să nu publice materiale care conţin viruşi, viermi, cai troieni sau orice alte programe informatice cu intenţia de a altera, distruge sau afecta în orice mod informaţii sau sisteme informatice;
f) să nu promoveze sau furnizeze informaţii care să încurajeze încălcarea legislaţiei sau a bunelor moravuri; "

ABSOLUT NIMIC DESPRE CANALE DE YOUTUBE!

Sa imi fie cu iertare, dar daca ar fi sa aplice intocmai si fara exceptii propriile reguli, TPU ar trebui sa aplice imensei majoritati a comentariilor aceasta regula:

"- postările care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii;"

In aceeasi sectiune de intrebari frecvente, nu am vazut nimic referitor la Youtube. Persoana care a postat link-ul detine in mod evident drepturi de autor, deci singura chichita de care s-ar fi putut agata TPU este nula.

Probabil vei spune ca paragraful cu spam/publicitate nesolicitata se aplica link-urilor de Youtube... Eronat. Publicitatea, conform definitiei, se refera la promovarea bunurilor, serviciilor, companiilor sau altor agenti economici. Sutele de link-uri catre eMAG pot constitui publicitate, pentru ca recomanda un produs pentru care eMAG e posibil sa incaseze o suma. Eu as fi mult mai sever cu acele linkuri, nu cu un video pe Youtube unde iti arata cineva cum si-a facut un ghiveci din ciment.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru suntserios):

Frustrare, nefrustrare, nu e problema mea ce o impulsioneaza sa comenteze sau sa intervina.
Ce vreau sa semnalez este ca un amarit de link pentru filmulete in care se construiesc lumanari si ghivece este infinit mai putin daunator decat miile de tampenii debitate aici zilnic.
TPU ar trebui mai degraba sa puna piciorul in prag cu cei care se erijeaza in doctori si pun verdicte si diagnostice care pot efectiv inspaimanta pe cei care pun intrebari, sau ii pot linisti in situatii grave. Mai acum cateva saptamani un copilandru intreba despre o buba care i-a iesit pe puta, si din descriere putea sa fie sifilis sau herpes. Un tampitzel ii spune ca nu e nimic serios, sa isi dea cu crema de galbenele. La naiba, copilul ala poate ca de frica nu se duce la doctor, isi da cu crema de galbenele pana se agraveaza problema, si apoi pe cine trage la raspundere? Nu ar trebui sa fie TPU responsabil ca a permis unui cretinake sa dea sfaturi inconstiente? Sau alta intrebare, o pustoaica aflata la primele ei contacte sexuale avea niste scurgeri mai diferite, si un putzuflender ii spune ca e clar, are chist sau cancer. Fata aia poate intra intr-o stare de panica debilitanta... Pe aia de ce nu ii admonesteaza nimeni? Din pacate nu am vazut nici un watchdog voluntar sa ia atitudine, fie ca se numeste Violetta, sau gigel sau anonim sau mai stiu eu ce.

| VoidEternal a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

"TPU ar trebui mai degraba sa puna piciorul in prag cu cei care se erijeaza in doctori si pun verdicte si diagnostice care pot efectiv inspaimanta pe cei care pun intrebari"

"Din pacate nu am vazut nici un watchdog voluntar sa ia atitudine, fie ca se numeste Violetta, sau gigel sau anonim sau mai stiu eu ce."

Cum sa ia Violetta atitudine impotriva lor cand e unul dintre ei? Cu fiecare ocazie pe care o are, mentioneaza ca pastila de a doua zi cauzeaza cancer si tumori si ca se ia o singura data in viata. Sursa? Stie ea. Recomandarea este sa nu iei mai mult de una la 6 luni. Iar in privinta cancerului, nu zic ca nu exista posibilitatea asta, dar sansele sunt infime. Ibuprofenul de exemplu are ca efect secundar ulcerul perforant. Asta inseamna ca daca iei un Nurofen cand te doare capul, te alegi cu o gaura in stomac? O data la 100 de milioane de cazuri e posibil sa ai dreptate. Dar pentru atat e corect sa alarmezi in stanga si-n dreapta ca o sa mori de la o pastila? As zice ca nu.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu stiu ce sa zic, i-am mai vazut raspunsurile din cand in cand, dar mai putin pe sanatate, si par la obiect si bine informate. Nu am nici o problema cu persoana.
Daca e sa vorbim de anonimull, relian, sau cativa alti cretini, atunci sa vezi cat de adanc e putul gandirii unora. Si intortocheat rau. Adica vorbesc cu o confidenta dezarmanta despre lucruri care este evident ca ii depasesc. De exemplu, cand vezi ca unul spune ca daca ajungi sa ai nevoie de coroana dentara ai gura varza, si cum explica el cum se slefuiesc dintii si ca e degeaba, ca in cateva luni sau un an coroanele tot cad, ramai blocat. Pentru numele lui Dumnezeu, cine a intrebat despre coroane nu are cunostinte, si daca iti crede tampeniile, persoana aia poate renunta sa se mai duca la dentist, ca asa i-a spus Tiriplicea de pe TPU. Un dinte care poate e salvabil se poate distruge de tot pana cand isi revine omul la realitate si se duce dracului la un doctor.
Eu nu sunt medic, sunt inginer si am lucrat ani de zile in domeniul medical, respectiv aparatura radiologica, stomatologica, RMN, etc. Niste cunostinte tangentiale am, poate inteleg si stiu 10% din cat stie un doctor, dar nu imi permit sa dau vreun raspuns sau sfat fara sa subliniez ca in primul rand trebuie sa vada un doctor. Cand raspund la intrebari le spun la ce sa se astepte in mare, nu care este diagnosticul si tratamentul, deduse de mine din cateva randuri. Si, repet, intotdeauna indemn sa mearga la doctor.
In fine, revenind la subiectul initial, daca TPU considera ca link-uri spre canale de Youtube sunt inadmisibile, de ce considera admisibile comentarii care in mod real pot pune viata cuiva in pericol?

| VoidEternal a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Sunt total de acord cu tine. Și mulți oameni fac mai mult rău decât bine și dau raspunsuri doar ca să se simtă ei mai bine, sa se simtă superiori.

| MihaiSpeedster a răspuns:

E misto. Ti-am dat like.