| liviu101 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si m-am hotarat ca la proiectul de atestat sa fac ceva legat de retelistica, si m-am gandit la un server. M-ati putea ajuta cu ceva idei? (sa nu fie servere se jocuri pentru ca nu vreau asta). Multumesc.

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu idei am multe sa iti dau, dar nu stiu ce complexitate vrei tu si ce te pricepi sa faci.

Ceva simplu ar fi sa faci un fel de magazin online, cu un server separat de baze de date si surse.

O idee ar fi sa faci un char pe sistemul clienti - server

| liviu101 explică (pentru suntserios):

Pai daca ar fi sa fac un magazin online ar trebui sa fac pagina php cu baza de date in spate si doar sa o hostez. Iar ideea cu client server ce sa fac mai exact, ca asta nu stiu.

| suntserios a răspuns (pentru liviu101):

Pai zi ce ai tu in cap si eu iti dau o idee mai concreta

| liviu101 explică (pentru suntserios):

Aceea lipseste de aceea doresc ajutor.

| suntserios a răspuns (pentru liviu101):

Zi ce limbaje / tehnologii cunosti

| liviu101 explică (pentru suntserios):

C++/ html/css/php/ si ceea ce tine de administrarea si depanarea retelelor(ceea ce vreau sa si fac).

| suntserios a răspuns (pentru liviu101):

Ok ceva mai complicat ar fi sa faci un chat. Faci un client in php + js si ca sa fie mai smecher un sever in c++. Clientul trimite mesaje catre server care le directineaza mai departe catre alt client, sau raspunde aceluiasi client.

Mai exact, poti faci un client in php (practic o pagina de php) care trimite (ori pe retea, ori prin intermediul unei baza de date ) catre o aplicatie server (fie in c++ fie tot in php (ca php nu e neaparat sa il folosesti la programare web, poti fi folosit foarte bine si in linia de comanda).

O idee ar fi sa trimiti text spre procesat la server si cand e gata sa primesti raspuns, sau sa trimiti formule matematica *gen ecuatia de gradul II sau III sa le rezolve serverul.

Daca vrei sa fie si mai interesant folosesti si ceva ajax pe partea de client sa vezi rezultatele in timp real.

| suntserios a răspuns (pentru liviu101):

O alta idee sa faci o aplicatie gen cele de comanda taxi de pe mobile, dar sa o faci pe web.

Comanzi un taxi de pe o aplicatie client, serverul vede el pe acolo ce masini sunt (le tii intro baza de date ) si confirma o masina care va veni la comanda