| arual93 a întrebat:

Buna,TPU! am o intrebare in legatura cu internetul de la UPC, Romania.Astazi mi-a fost instalat serviciul de internet 150 de mbs.Am un laptop mai vechi:Toshiba satellite a 300 1g2, Intel pentium dual core 1, 87ghz; 2 RAM.La testul de viteza pe site-ul lor, UPC am viteza:22, 62mbps download, 6.22 mbps upload.La testul de viteza de pe speedtest.net:23.45 download si 6.26 upload totul mentionez prin wireless, iar prin cablu diferentele sunt foarte mici.Intrebarea mea este:de ce am aproape acceasi viteza prin cablu ca cea prin wireless, nu ar trebui sa fie mai buna? iar la o viteza de 150 de mbps pe care o promit cei de la upc, desi am un laptop cu placa de retea de 100 din cate am inteles de la cel care mi-a instalat netul nu ar trebui sa am de 50 mbps, macar prin cablu? cum imi pot da seama daca mi-au instalat fiber power 150 si nu 100? astept raspuns.O seara buna!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

O chestiune utila pentru cine nu stie: astia de la internet (fie upc fie Vodafone oricare) iti dau viteza (latimea de banda) in Megabiti. Programele cu care downloadam noi, marinarii, exprima vitezele in Megabytes. Aici e chestia: 1 byte= 8 biti.

Deci la o viteza de 100 Mbps o sa ai maxim 12, 5 MB la download, dar viteza asta depinde de mai multe lucruri (serveru de pe care iei ce iei, ce mai ai tu deschis care ocupa banda-poate se incarca un film- sau update la antivirus)

Cu placere, seara frumoasa!

1 răspuns:
| Celcareajuta a răspuns:

E normal, ai un router wireless bun, vitezele sunt egale happy. Daca o sa downloadezi dupa net cu 15-19 Mb/s este viteza pe care o ai la fiber power 150. Daca downloadezi cu 10-13 ai fiberu de 100. DAR vitezele variaza de mai multe lucruri, nu umai de viteza internetului tau. Eu trag cu 6-7mb si am de 100mbps si sunt multumit.