| KarmaAkashi a întrebat:

nu stiu unde sa pun aceasta intrebare,asa ca o pun aici. Va rog sa o mutati in caz de ceva.
Deci,am internet de la Telekom, este destul de slab 100mbps, dar la 100mbps ar trebui sa descarc undeva pe la 5-10mb/s,PC e destul de decent i3 3.7GHz placa video Nvidia GTX 750 Ti 2GB, 8GB Ram DDR3 placa de retea nu stiu sigur,dar stiu ca e destul de buna,Gigabyte parca.
Ok,cu componentele astea si internetul asta, descarc doar cu 600kb/s maxim,ceea ce nu mi se pare normal,ei imi tot zic ca e din cauza zonei,am prieteni in zona asta si ei descarca chiar foarte bine.
Deci as vrea sa stiu cam ce viteza aveti voi,cei ce utilizati netul din partea celor de la Telekom si daca aveti vreo idee ceva din cauza caruia sa am o viteza atat de mica. Nu e de la PC, Router sau zona.

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

La viteza ta de banda, ar trebui sa descarci cu 10-12mb/s.

| KarmaAkashi explică (pentru HazelEyes77):

Stiu,dar nu pot sa inteleg de ce descarc cu atat de putin, de mult descarc asa am mai tot sunat la ei si imi ziceau ca e din cauza zonei si d-astea si cand le spuneam ca am prieteni in zona mea care descarca foarte bine nu mai spuneau nimic si asa ramanea povestea, acum 2-3 zile am fost la ei sa-i intreb si mi-au zis ca nu se pricep si ca daca vreau sa aflu mai multe sa sun la relatii cu clientii, adica la cei la care tot sun si nu ma ajuta cu nimic.

| bystefu a răspuns:

Daca esti pe wifi asigura-te sa fie setat pe B/G/N, iar viteza de 100Mb/s se calculeaza la viteza de incarcare a paginilor, nu a descarcarii de fisiere.De regula, download-ul este 10% din viteza data de provider, tu ar trebui sa iei pana in 8mb/s.
Incearca alt driver de retea, schimba cablul utp, leaga-te direct la modem daca acum esti la router, dezactiveaza firewall atat pe PC cat si pe Router, schimba OS-ul daca cu alt dispozitiv ai alte valori la viteza.