| Luck19 a întrebat:

HEI TPU dati-mi va rog un link cu rezumatul pe scurt al carti :ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi Patul lui Procust
FUNDA

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
17 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Rezumat, pe scurt?
Nu mai folosi acest pleonasm, fiindcă însuși cuvântul "rezumat", arată că... rezumi un text, adică îl restrângi, îl prescurtezi, înțelegi?

În rest, poți face singur o căutare pe net, găsești orice, dacă tu consideri pierdere de timp, lecturarea lor.

| Luck19 explică (pentru floresdemayo):

Nu chiar pierdere de timp dar mai ies cu prieteni
si apropo trec pe a-6-a cei ala pleonasm

| floresdemayo a răspuns (pentru Luck19):

Da, știu că e plăcut să ieși cu prietenii, dar trebuie să-ți rezervi timp și pentru lectură. O faci pentru binele tău, nu pentru binele altora. Perioada vacanțelor nu trebuie să însemne doar distracție alternată cu leneveală. Ci, și un pic de școală, de recapitulare. Eu te sfătuiesc să alegi cartea în defavoarea internetului. E acuzator să ne folosim de internet ca să găsim și să învățăm metodic niște referate, fără să știm despre ce e vorba în carte...

Iar despre PLEONASM, acesta e o greșeală de exprimare, care constă în folosirea alăturată a unor cuvinte sau a unor construcții(cuvinte) cu același înțeles.
Cuvinte greșite:
Exemplul tău: "rezumat SCURT" (Nu există REZUMAT LUNG! rezumat înseamnă prescurtare, deci un text scurtat!)

- "babă bătrână" sau "moș bătrân" (a văzut cineva babă tânără?
CORECT: babă, fără să mai menționezi... batrân/ă!)

- a urca SUS (poți urca altfel? Poți urca în ...jos? Nu!
CORECT: a urca, fără să mai menționezi "sus")

- a coborî JOS (poți coborî altfel? Poți coborî în ...sus? CORECT: a coborî. Atât, fără să adaugi... jos)

- m-am întors "înapoi" ( se poate întoarce cineva "înainte"? CORECT: m-am întors, fără "înapoi", că asta se înțelege din context.
- contrabandă ilegală, fără "ilegal", căci n-a văzut nimeni contrabandă... legală! : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Fara a face trimitere la cunostintele lui bosss, cred ca in prezent, cand lipsa de timp ne obliga la multe prescurtari si subintelesuri (vezi cum procedeaza americanii), anumite pleonasme ar trebui intelese in acest sens.Astfel:
-spun rezumat scurt, intrucat vreau sa arat ca am copactat la maximum inteligibil textul respectiv;
-astazi, cand femei de peste 60 de ani pot fi tunate sa arate ca la 30 de ani,desi ele sunt in realitate batrane,fara a fi insa ce intelegem prin babe,cred ca nu ar fi totdeauna gresit sa spunem "babe batrane";
-atunci cand ne aflam in spatiu, notiunile de sus si jos sunt relative si, daca nu vrei sa te lungesti in explicatii poti folosi si "am coborat in jos", sau "am urcat in sus", subantelegand astfel poziia navei fata de pamant.
De multe ori scopul scuza mijloacele.

| Luck19 explică (pentru floresdemayo):

Iti spun doar vacanta aceasta vreau sa ma distrez
si apropo parca esti profesoara mea de romana

| floresdemayo a răspuns (pentru Luck19):

laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic totuși să ne păstrăm originalitatea, să nu ne americanizăm, să le preluăm și lor prescurtările și subînțelesurile. Și noi avem destule!
Eu totuși afirm că "rezumat scurt" e pleonasm 100%, iar ce vrei tu să arăți, că ai "copactat(?) la maximum" n-am înțeles... Probabil, te referi la adăugarea adjectivului variabil, provenit din verb la participiu, care "vine" să întărească ideea. Dar acest, al doilea termen, e folosit în mod eronat pentru că nu se cunoaște suficient sensul cuvântului. Alăturarea altui cuvânt, cu sens identic, este inutilă si duce la o exprimare defectuoasă, adică la un limbaj bombastic.

Da, într-adevăr, există și situații, extrem de rare, ce-i drept, când "a coborî jos", nu ar fi pleonasm. Atunci când "a coborî" se referă la "a te da jos din CEVA".
Exemplu: "Mă dau jos din tramvai, în cartierul din vale".
Iar în spațiul tău cosmic... e de preferat să precizezi "nivelul" coborârii, respectiv, al urcării. Inferior sau superior!
Tot asemănător cu exemplul tău este: "Cobori în jos, luceafăr blând".
Versul eminescian e considerat a fi o licență poetică și, așa cum spuneau cândva latinii: "Quod licet iovis, non licet bovis", în traducere liberă: "Nu tot ce-i este permis lui Jupiter i este permis si unui bou" (adică, oricui)
Deci, Eminescu este Eminescu, considerat geniu, pe scurt, el trebuie respectat! Nu contrazis. :D
Dar, îmi place, metanie, că ai venit să-ți susții principiile, cu argumente! Și încă ce argumente! :))
Referitor la "babele bătrâne"... mai sunt și bătrânici poznașe care încă ștrengăresc!
http://i.imgur.com/PxxwHsb.jpg (I wanna be her when I’m old! :)) )
http://i.imgur.com/tdApbMa.jpg

Bătrânici tunate? Operatii estetice, oare și... silicoane?
Atunci, mai bine să le zicem... babe metamorfozate! :))

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Din cate stiu eu Eminescu nu era "paralel" cu matematica si astronomia, ba dimpotriva, deci dam voie sa presupun ca nu din considerente de rima sau ritm a spus "cobori in jos", ci pur si simplu intrucat stiintific era corect in anumite conditii. Putea spune, de exemplu:"Cobori la noi..."evitand pleonasmul.Cum insa majoritatea literatilor sunt "paraleli" cu stiintele exacte i-a gasit o scuza.De ce ai exclude acest punct de vedere? O sa spui,chiar daca nu vei scrie:te-ai gasit tu un nimeni in materie s-o faci pe desteptul!" Poate or mai fi spus si altii,dar daca au fost tratati la fel s-au lasat pagubasi.
Batranele din imaginile la care m-ai trimis or fi ele poznase si strengarite, dar fizic tot babe sunt, spre deosebire de batranele tunate (termenul, preluat din auto, se foloseste curent pentru a sublinia metemorfoza de care vorbesti tu. Ai avea tu tendinta sa gandesti ca este baba o astfel de femeie, care la 60 de ani nu are un rid,carnea pe ea nu este flasca,are o tinuta sportiva,nu are mintea intepenita in anumite tipare,etc? Daca as spune batran tanar, intelegand toata aceasta insiruire de calitati, ai spune poate ca este un paradox, sau un non-sens.
Referitor la "rezumatul scurt", raman la parerea mea.M-am lovit de multe ori de siuatia in care cer cuiva sa-ti rezume ceva si el iti face o polologhie de-ti pui mainile-n cap.Esti obligat atunci sa-i spui:"mai scurt" sau "mai concis"?
Cand m-ai luat cu adjectiv variabil si verb la participiu, m-ai bagat in ceata.Compactat(cuvantul asta l-am gasit atunci) inseamna micsorarea volumului.De exemplu, atunci cand se sapa si se pune apoi pamantul la loc, pentru a ocpa volumul initial pamantul trebuie compactat.
In concluzie, cum si limba a inceput sa evolueze in ritmul tehnicii, nu stiu cat timp vom mai putea pastra originalitatea la care te referi tu.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți să-i spui persoanei care are tendința de a-ți înșirui cuvinte multe, fără noimă, s-o facă succint. Ori mai simplu, îi spui în limbajul său: "pe scurt, bre!" laughing
Aici, m-ai făcut curioasă, ce le dai tu să-ți rezume?
Referitor la poet, tu poți să-i dai dreptate, eu nu pot decât să-l accept, cu vers cu tot!
Știu, în limbajul zilnic, oamenii (nu numai elevii!) folosesc adeseori un cumul de termeni pentru a formula aceeași idee, fără să realizeze că, această aglomerare inutilă de cuvinte (ce exprimă idei comune!), nasc un limbaj abundent, fără logică, deci un surplus nejustificat.
Și așa, bineînțeles, iau naștere pleonasmele.
Compactat, știam ce înseamnă, dar inițial ai scris "copactat" și m-am gândit că e apariția unui alt termen știintific, cu care n-am făcut cunoștință. Deși, din context, am bănuit eu la ce faci referire... Limbajul știintific, tehnic, juridic folosește termeni care par, la prima vedere, familiari, dar, la naiba, ascund un conținut foarte diferit. Aici, da, trebuie atentie sporită dacă ești total străin/ă de ei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am sentimentul ca ma menajezi si nu te exprimi asa cum ai proceda fata de un elev, de exemplu.Sentimentul asta ma face sa ma simt ca un handicapat care este protejat din compasiune. Nu sunt obisnuit cu astfel de sentimente.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vaai, vrei să te contrazic, să te cert, să te apostrofez, cum procedez cu unii ștrengari de pe site? Vrei să țip? Va trebui să-ți astupi urechile, am strigătul strident laughing
Referitor la ultima ta propozitie, nici eu nu-s obișnuită să-mi cert amicii. phbbbbt
PS. Cu ei comunic si glumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu te face ca nu intelegi ce am vrut sa spun, dar s-o lasam balta, mai ales ca am ajuns pe21. Apropo, lipsa frecventa a somnului ca durata si la orele potrivite, imbatraneste.Cum la tine am impresia ca este obisnuinta sa faci din noapte zi si (poate) al zilei ochi sa-nchizi, te paste acest lucru. Cum eu vreau totusi sa ma mai si menajez (macar cand pot), iti spun
NOAPTE BUNA!

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i bai, îmbătrânesc frumos, voi fi una din "babele tale batrâne", lipsite de cearcăne și riduri. big grin

| Luck19 explică (pentru floresdemayo):

Auzi ba iciudato ia nu fa tu pe desteapta pe TPU ca cai IQ cat un copil de 5 ani
gata ai consultat si tu un dictionar si te dai mare hai nu ma aburi cu cuvinte din dictionarul romanesc

| Luck19 explică (pentru floresdemayo):

Tu comunici vaiiii sa ii dea fetei aste cineva un nobel
wow
super wow

| Luck19 explică (pentru anonim_4396):

Metanie ea e cv liliac doarme ziua patruleaza noaptea

| Luck19 explică (pentru floresdemayo):

In linkurile astea esti tu nu da tu esti semeni cu ele