| Simpatic a întrebat:

Https://postimg.cc/vg3VbDPh

Primesc des genul asta de mesaje private pe olx, sunt ele un fel de scamming, escrocherie? Nu am intrat vreodata pe whatsappul cuiva care mi-a trimis mesaj de asta, sunt dubioase.
Nu e prima data cand imi lasa mesaje "straini" de genul asta si nu inteleg cum pot da mesaje daca nu au un cont!
Sa fie pentru noi europenii acesti scammeri precum sunt unii indienii pentru Statele Unite?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, scamwinking iti si ''plateste'' si iti trimite ''dovada'' si tu trimiti produsul [ de obicei prin UK] si... tepuscawinking
laughing

| Simpatic explică (pentru alina2k18):

Hehe nu si-au gasit fraierul, primesc mesaje de astea de 1 an de zile, teapa nu le-am trimis nimic si nici nu o voi face pot ei sa-mi promita 10. 000 de euro pe un produs de 2000 eurowinking
numai golani in lumea asta, orice ar face ca sa nu munceasca!

| Alexuţ02 a răspuns:

Fraza e tradusă cu google translate.

"Off topic" cum s ar zice.
Am luat țeapă de la un nesimțit de ăsta care a trimis altceva decât în poze, deși înainte de a trimite chiar mi-a arătat articolele.
Apoi s-a scuzat, la 3 luni, după insistențele mele a spus ca imi trimite banii inapoi daca doresc, nu mi-am mai primit banii deși a spus " scuze e vina mea, etc ", era din Bulgaria acel " măscărici " nu știu cum să-l numesc.
Până la urmă am vândut produsul la prețul pe care îl plătisem pentru.
Niște oameni de nimic care fac avere dintr-o țeapă de 200 lei