| Quazar a întrebat:

Salut, am 3 calculatoare dintre care 2 cu win 7 si unu cu win xp, cele doua cu win 7 unt legate in retea printr-un router fancand un homegroup, si nu stiu cum sa-l conectez si pe cel cu xp la acel homegroup, ma puteti ajuta intr-un fel?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi îl legi la router și setezi același homegroup la „System properties".
Vezi aici:
http://helpdeskgeek.com/......windows-7/

| Quazar explică (pentru mihai69):

Si acum cum conectez o imprimanta conectata la cel cu win 7 prin homegroup?

| mihai69 a răspuns (pentru Quazar):

Pentru cel cu win XP, o declari ca imprimantă de rețea și după instalarea driverelor o instalezi ca pe orice imprimantă de rețea - cu IP-ul calculatorului a care e legată. Sau cel propriu, dacă e din aia care se leagă direct la rețea.

| Quazar explică (pentru mihai69):

Este atasata la un pc acea imprimanta, la cele 2 cu win 7 merge dar la cel cu xp nu stiu cum sa caut imprimanta.

| mihai69 a răspuns (pentru Quazar):

Cum ziceam - o pui ca imprimantă de rețea cu IP-ul calculatorului la care e legată.