| cristianalexandru990 a întrebat:

am o mica firma si evident trebuie sa le ofer clientilor si angajatilor internet, asa ca am achizitionat cateva router-e, dar am o problema, nu am vrut sa pun parola la ele si ma trezesc ca net-ul merge foarte rau (pentru ca multi trecatori au wifi-ul pornit pe telefon si se conecteaza automat la reteaua mea). Intrebarea este: cum pot sa fac, ca la conectarea la reteaua mea fara parola sa te redirectioneze catre o pagina web si acolo sa fie o conectare manuala, adica sa dai pe ceva buton sau eu stiu ce ca sa te conectezi? ceva in gen cum sunt la multe benzinarii cu wifi free! vreau sa pun si aceasta metoda si pe reteaua de acasa!
multumesc! funda!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
6 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Ştiu ce doriţi!
oricine se conectează la routerul dvs. Să o facă prin intermediul, să zicem al unei pagini de internet(e o pagină web) unde utilizatorul poate folosi netul după ce se loghează cu acontul de Facebook sau ce alegeţi dvs.
Am văzut chestia asta şi în Grecia.
(Scopul principal fiind acela de a vă face reclamă la ceva anume...)
Întrebarea mea este-aveti o pagină web?
Dacă nu. Sorry!

| cristianalexandru990 explică (pentru mudokins78):

Am siteul firmei, daca merge.

| cristianalexandru990 explică:

Deci am siteul firmei, scopul nu e sa imi fac reclama. Dar daca pot sa imi fac si reclama, cu atat mai bine, vreau ca atunci cand se face conectarea la net sa fie una manuala, adica o persoana sa apese butonul de co ectare nu sa se conecteze telefknul/tableta automat. Deci in mare parte ati inteles ce vreau sa fac.

| mudokins78 a răspuns (pentru cristianalexandru990):

Doamna! Problema dvs. e simplă, ori lăsați netul fără parolă, ori cu parolă.
Altfel nu se poate! Punct.
Dacă aţi mers în ultima perioadă cu metroul, poate aţi observat că netul de la rds-rcs e gratis, cu o singură condiţie!
Acasă să ai net de la ei, şi cu userul si parola pe care ţi le-a dat la semnarea contractului, alea le introduci o singură dată sa ai acces la internet, (chiar dacă nu ai user şi parolă, tot te poţi conecta, dar nu ai acces la pagina web decat la pagina web rds care îţi spune clar! -pentru a folosii internetul gratis, introduceţi userul si parola)
Cam asta e... Funda?

| cristianalexandru990 explică (pentru mudokins78):

Macaroane cu branza si fasole cu ciolan, cea mai buna reteta pentru acasa! Incercati-o cu sos de maioneze cu usturoi.

| mudokins78 a răspuns (pentru cristianalexandru990):

De unde comand?
Că am îngheţat de foame!