| ToX1c a întrebat:

Salut TPU!

Am si eu o intrebare, daca fac un site de tipul steamunlocked, risc ceva probleme cu legea? laughing)
Vreau sa-mi fac un site si asta ar fi cea mai buna idee pe care o am.(un mic proiect e acela de a avea un website big grin )

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Daca vrei sa-ti faci un site, sugerez sa faci ceva legal.

Oamenii care detin site-uri ca si cel mentionat de tine au putin mai multe cunostinte despre cum sa-si ascunda indentitatea, daca te apuci tu si inregistrezi un domeniu pe persoana fizica si hostezi site-ul din beci sau la o firma banala de hosting, e mai mult decat posibil sa iti bata cineva la usa noaptea.

| ToX1c explică (pentru Trixt3r):

"ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău."
Cred ca imi bate TPU la usa, adv zic.

In orice caz, multumesc mult pentru raspuns, las ideea cu genu asta de site balta.
Daca totusi ai idei, as aprecia mult daca mi le-ai spune.

| Trixt3r a răspuns (pentru ToX1c):

In general e bine sa studiez lipsurile de pe langa tine, sa vezi ce ar avea lumea nevoie si sa incerci sa creezi ceva ce te reprezinta si pe tine dar ii multumeste si pe ei.
Nu conteaza ce faci, atata timp cat este legal. Este mai important sa faci ceva decat sa nu.
Jur ca am baut doar jumate de bere si nu mai stiu sa ma exprim, sper ca se intelege big grin

| ToX1c explică (pentru Trixt3r):

De ceva timp tot incerc sa-mi dau seama ce lipseste(asta ca voiam sa fac niste banuti cinstiti) si nu am gasit nici o idee de afacere/un lips al societatii in afara de ceva neuroni pe care de altfel nu-i am nici eu (ca idee, am 15 ani, deci iti dai seama ca as incepe de la foarte 0 laughing, gen n-am bani multi rau da tot de inceput). Poate ma apuc de reparat telefoane si d-astea, ar fi o idee totusi...

Apropo, cheers big grin