| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Salutare,există ceva hartă pe telefon asemănă toare cu google street dar cu care să mă pot deplasa virtual pe tot globul pământesc,nu numai unde îmi arată că sun străzi le hartă
ci și pe câmpii,munții, la mare peste tot?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu.
Pentru asta ai avea nevoie de ceva dronă care să zboare la un metru inălțime, pe fiecare centimetru al acestei planete. Poate peste 50 de ani.
Altă variantă ar fi folosirea mai multor surse, sateliți sau avioane, cel mai sigur avioane, pentru că ele în prezent oferă cea mai bună calitatea a imaginilor.
Iei câteva avioane, zbori cam la 50 de km unul de altul și fotografiezi la 360°. Triangulezi, cu un software care nu s-a scris încă dar hey, ai șansa să fii primul care o face, și ai imagini câte de 3D se poate, în funcție de cât de dese sunt avioanele alea și cât de jos au zburat.
Sau, scrii un soft de inteligențâ artificială, îl hrănești cu imagini normale și cu imagini de la nivelul solului, și aștepti să învețe singur cum să reconstruiască terenul în 3D.
Se poate, doar că la nivelul la care suntem azi, ar dura probabil vreun miliard de ani.
Dar hey, nivelul este mereu tot mai bun pentru că oameni super deștepți vin cu imbunătățiri constante. Poți fi și tu unul dintre ei, dacă vrei.

| Brizbriz a răspuns:

Google maps - satelite view?