| Ghurgh a întrebat:

Salutari. La proaspeți 17 ani, am gândul întreptat spre o meserie de arhitect/designer interior/ sau ceva pe domeniul acesta. Evident, pentru a deveni așa ceva trebuie o facultate buna dar pana acolo mai e și alta idee, aceea de a învăta pentru facultate. Ma gândeam sa încep ușor ușor pe calculator, pentru ca ma pricep, sa fac schițe sau proiecte mici și personale, doar ca nu știu nici o aplicație care ar fi destul de buna. Am auzit de Lumion dar aparent costa foarte mult și nu-mi prea pot permite sa dau atât pe ceva ce nu cunosc. Alte idei, sau ma poate ajuta cineva cu o cheie la Lumion, un crack, ceva sau alta aplicație la același nivel?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoei sa inveti nimic pe calculator, dar trebuie sa inveti pe rupte matematica, geometrie in spatiu si fizica, ca acestea sunt obiectele de baza in arhitectura.
Daca esti la un profil mecanic ai mare mare nevoei sa inveti totul despre rezistenta materialelor, sa inveti fizica, chimie, matematica ca de ele depind profesia asta.

| asdfghjkl1223 a răspuns:

Lumion e pentru randari, si e inutil fara 3d, iar pentru a construi 3d ul iti trebuie cunostinte serioase de proiectare, ergonomie, normative. Daca vrei sa devii arhitect iti recomand sa rasfoiesti neufert manualul arhitectului, e cam cea mai de baza teorie, trebuie sa iti faci o idee ce grosime au peretii in functie de rolul lor, cat de inalta si lata e o usa, cat de sus se pune o fereastra, etc. Randarile sunt partea cea mai de final dintr-un proiect, nu iti trebuie cine stie ce studii sa le faci, doar putin bun gust si programul il inveti in 2 ore, si slabe sanse sa il gasesti piratat, iar daca cumva reusesti sa il instalezi vezi ca ai nevoie de un laptop sau calculator cu placa video si procesor fff puternice