| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Pentru cei ce se uita la Naruto si Naruto Shippuden, imi puteti spune care e stramosul urmatoarelor clanuri: Uchiha, Senju, Uzumaki, Hyuga, Sarutobi adica toate aceste clanuri de unde au coborat au fost toate la inceput o mare familie si pe urma s-au despartit sau cu timul sau format fiecare?
Intreb asta pentru ca eu nu am vazut toata seria Naruto.

2. Madara Uchiha e cel mai puternic shinobi sau e primul hokage?

10 răspunsuri:
| Gigantulmaro a răspuns:

Pot sa-ti raspund doar la a doua intrebare:NU Madara este cel mai puternic shinobi existent ci Naruto Uzumaki, si Madara nu a fost hokage ci Hashirama Senju.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Gigantulmaro):

Dar eu la a doua intrebare nu am spus ca Madara a fost vreo data hokage eu am spus daca el e cel mai puternic.

| Ineys a răspuns (pentru Gigantulmaro):

Daca stam sa ne gandim asa, a fost nevoie de Naruto+Sasuke ca sa-l doboare pe Madara, deci 2v1. Sunt sigur ca Madara vs Naruto 1v1, ar fi fost in favoarea lui Madara + ca Naruto a evoluat mult dupa ce Madara a murit (definitiv). Daca ar mai fi fost in viata sigur ar fi evoluat si el.
Madara e next level comparat cu Naruto si chiar si cu Sasuke. Nu doar ca poate controla toate bestiile dar e si un luptator mai bun cu experienta mai multa de lupta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Ineys):

Vad ca poza ta de profil e ce cu Madara. Ai dreptate desi Madara e mult mai batran decat cei doi pentru ca el a facut parte dintr-o alta generatie si a avut alta viata si alta experienta pentru ca el s-a nascut in perioada statelor combatante in care clanuriile erau angajate de tariile respective ca si mercenari sa se lupte pentru tariile respective, iar Naruto si Sasuke in vreme de pace in era satelor shinobi.
Madara a fost in spatele la tot ce s-a intamplat de la parasirea satului frunzei si pana la razboi. Chestia e ca Madara povestea ceva despere un zeu care s-a rupt in doua si ca mai era vorba despre o femeie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Ineys):

Daca sti despre clanuri poti sa imi spui si mie ca sa inteleg totul.

| Ineys a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, dar Madara a avut un scop bun ( din punctul lui de vedere ). Ideea lui a fost sa hipnotizeze intreaga planeta ca sa opreasca raul. Daca e sa privesti un pic mai "adanc" in ideea asta iti dai seama ca asta inseamna sa le ia liber arbitrul ceea ce nu e prea ok.
El vorbea despre Hogoromo si Hamura, cei doi copii ai lui Kaguya, cea care a inventat lumea ninja sau care a eliberat chakra in lume, nu mai stiu exact. Hogoromo a avut si el doi copii, Asura si Indra care au fost "reincarnati" in Naruto si Sasuke, dar nu mai tin minte care cum.

| Ineys a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De la Asura si Indra pleaca si ideea de Madara si Hashirama.
A fost asa:
Asura si Indra
Hashirama si Madara
Naruto si Sasuke

Indra, Madara si Sasuke toti poseda Sharingan si toate derivatele lui sau ce au deblocat fiecare. Intre ei a fost mereu relatia aia de rivali.

Uite aici mai multe despre clanuri:
https://naruto.fandom.com/wiki/Clans

Cele mai puternice au fost desigur Uchiha si Senju.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Ineys):

Hogoromo si Hamura, cei doi copii ai lui Kaguya? Asura si Intra care au fost "reincarnati"? hmmmmm! Tu ai vazut toata seria pana la Boruto.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Ineys):

Stai asa un pic. Din toate clanuriile astea si din Hogoromo, Hamura, Kaguya, Asura si Intra vrei sa spui ca aceste clanuri au cobort de la ei exact ca poporul evreu care a coborat de la Avram si Sarai ceva asemanator de genul vrei sa spui.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Ineys):

Adica cum a fost la incepul inceputuriilor cu chakra in lume si cu idea de shinobi?